MANİSA'NIN DEPREM HARİTASI ÇIKARTILDI

Belediye Başkanı Cengiz Ergün belediyenin 4 aylık bir çalışma sonucunda oluşturduğu Manisa'nın Jeolojik Etüt Zemini haritasıyla risk altında olan alanları açıkladı. Başkan Ergün, çalışmaya göre Spil eteklerinde bulunan Kocatepe, Mutlu, Bayındırlık ve İshakçelebi Mahallelerinin risk altında olduğunu kaydetti.

MANİSA'NIN DEPREM HARİTASI ÇIKARTILDI

MANİSA’NIN DEPREM HARİTASI ÇIKARTILDI

Belediye Başkanı Cengiz Ergün belediyenin 4 aylık bir çalışma sonucunda oluşturduğu Manisa’nın Jeolojik Etüt Zemini haritasıyla risk altında olan alanları açıkladı. Başkan Ergün, çalışmaya göre Spil eteklerinde bulunan Kocatepe, Mutlu, Bayındırlık ve İshakçelebi Mahallelerinin risk altında olduğunu kaydetti.

Manisa’nın Jeolojik Etüt Zeminiyle ilgili basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Spil Dağı eteğinde bulunan bütün yapıların heyelan, kaya düşmesi ve deprem riski altında olduğunu söyledi. Bu alanda bulunan bütün yapıların boşaltılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Ergün, İl Afet Müdürlüğü burayı ihmal ettiğini, belediye olarak bu alanda devletle işbirliği içinde ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Manisa’da en büyük sorunun afet olduğunu dile getiren Başkan Ergün, “Manisa’da Afete Maruz Bölge ile ilgili bir tanesi Süleyman Demirel tarafından 1995 yılında imzalanmış bakanlar kurulundan alınan bir karar var. Burada inceleme sahasının Güneyinde İshakçelebi Mahallesi’nde 1993 yılındaki rapora istinaden 19 konut için kaya düşmesine bağlı afete maruz bölge kararı alınmıştır. Yine 2011 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzaladığı bakanlar kurulu kararı gereği Manisa Kocatepe mahallesinde meydana gelen kaya düşmesi için rapor hazırlanmış ve 8 konut için afete maruz bölge kararı almıştır. Bu alanlar İl Afet Acil Kurum Müdürlüğü’nün 1965 yılından beri yapılan raporlamaları ve bakanlar kurulu kararlar açık ve net bir şekilde ortada ancak bu kararlara rağmen İl Afet Müdürlüğü burayı ihmal edilmiştir. Tabi ki bizim düşüncemiz Manisa’nın sadece 19 artı 8 evi değil inceleme alanı olan Spil dağı eteklerinde yer alan alanlardaki heyelan, kaya düşmesi gibi riskli alanlar belirlemekti. Bu inceleme sonucunda Spil Dağı eteklerinde bulunan bütün mahalleler risk altında. Biz de yıllardır buna çare bulmayan İl Afet Müdürlüğü yerine devletle işbirliği içine girerek bu alanlarda bulunan vatandaşlarımızı mağdur etmeden boşaltıp bu tehlikeyi ortadan kaldırmak istiyoruz” dedi.

BU SORUN BU MAHALLERDE ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

İshakçelebi Mahallesi’nde 178 ev sahibiyle kamulaştırmayla ilgili irtibata geçtiklerini fakat herhangi bir sonuç alamadıklarını ifade eden Ergün, “Bu vatandaşlarımız konuyu provoke edercesine işi siyasi boyutlara taşımaktadırlar. Bu işin gerçek bir tarafı var. 1. derecede deprem kuşağında olan bir Manisa’da ve Manisa’nın en önemli sorunları olan İshakçelebi, Mutlu, Bayındırlık, Kocatepe mahallelerinde bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor. Bunun çözümü Manisa Belediyesi ve devlet işbirliğiyle yapılması gerekiyor. Biz bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Sonuç itibariyle bizim her zaman B planımız da var. Kamulaştırma yapılacaksa kamulaştırma ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Manisa Belediyesi olarak İl Afet ve başbakanlığa bağlı bu kuruma Manisa Belediyesi olarak buradaki şahısların evlerinin İl Afet kurumunca yapılması ilgili karar gereği sağlanması lazım. Biz Manisa belediyesi için bu müracaatta bulunacağız” diye konuştu.

 

178 KİŞİDEN 1 KİŞİ BELEDİYE İLE ANLAŞTI

Manisa Belediyesi olarak bu alanda yaşayan vatandaşların mağdur olmasını istemediklerini vurgulayan Başkan Ergün, “Biz belediye olarak görüştüğümüz 178 kişiden sadece biriyle anlaştık. Diğer vatandaşlar uzlaşmama için hiçbir adım atmamışlardır. Bu gerçeklerden kaçmamak gerekiyor. Benim ilgili müdürlüğüme bu konuda verdiğim talimat var. Bu alanda yaşayan vatandaşlarımız mahkeme kararıyla bilirkişilerin tespit edeceği değerler üzerinden kamulaştırılması talimatını verdim. Bu bir süreçtir. 6 veya 8 ay içerisinde inşallah bu girişimlerin sonuçlarını alacağız. Hukuk neyse herkesin hukuka saygı duymasını istiyorum. Ama bu süre içerisinde de yine başka düşüncelerimiz olduğunu ve uygun bir yerde bu vatandaşlarımızın yapılacak olan konutlara yerleştirilmesini istiyorum. Bunla ilgili bu alandaki vatandaşlarımızın mağdur almaması için bir alternatif üretmeye çalışıyoruz” dedi.  

“ÖLÜMLE İÇ İÇE YAŞIYORLAR”

Belediye olarak vatandaşların mağdur edilmemesi için her türlü desteğe hazır olduklarına dikkat çeken Başkan Ergün, “1965 yılından beri yapılması gereken çalışmaların raporlarla ve bakanlar kuruluyla alınan kararlara rağmen hiçbir adım atılmamasını üzülerek paylaşmak istiyorum. Ama Manisa’nın çöplüğünden, diğer konularından daha çok en önemli birinci sorunu bu alanlarda yaşayan vatandaşlarımızın ölümle iç içe yaşamasıdır. Biz bu konuda yapıcı her türlü çalışmanın içinde olacağız. Devlet ve Manisa belediyesinin birlikte ne yapabilirizin bir an önce masaya yatırılarak hayata geçirilmesi düşünenlerdeniz. Bu konuda gelişmeler istediğimiz gibi olmasa da Manisa belediyesi olarak elimizden gelen her türlü çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

7 ÜZERİNDE BİR DEPREM 100 YÜZYILDA BİR OLUR

Başkan Ergün’ün ardından Jeofizik Mühendisi Selahattin İş, oluşturulan harita hakkında detaylı bilgi verdi. İş, Manisa’da 100 yılda bir sarsıcı bir depremin olabileceğini ve en büyük depremin 7 şiddetinde meydana gelebileceğini, Spil Dağı eteğinde bulunan yapılanmaların da yine bu etkiye dayanıklı şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.