MANİSA'NIN AVRUPA'DAKİ LOBİSİ ARTIYOR

10 Şubatta Almanya'nın Köln şehrinde kurulan Avrupa Manisalılar Mesir Derneği Başkanı Ali Gültekin, Başkan Yardımcısı Mustafa Hasleblebici, Genel Sekreter Yusuf Duran ile birlikte Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz'ü makamında ziyaret etti.

MANİSA'NIN AVRUPA'DAKİ LOBİSİ ARTIYOR

MANİSA’NIN AVRUPA’DAKİ LOBİSİ ARTIYOR

10 Şubatta Almanya’nın Köln şehrinde kurulan Avrupa Manisalılar Mesir Derneği Başkanı Ali Gültekin, Başkan Yardımcısı Mustafa Hasleblebici, Genel Sekreter Yusuf Duran ile birlikte Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz’ü makamında ziyaret etti.

Bu derneğin kurulmasının çok önemli olduğunu kaydeden Avrupa Manisalılar Mesir Derneği Başkanı Ali Gültekin, “Manisalılar Avrupa’da etkin olmalarına rağmen dernekleri yoktu. Farklı bir konseptle ortaya çıktık. Avrupa’da Manisalıların elçileri olmak istiyoruz. Ortak çalışmalar yürütmek istiyoruz. Yani Manisa lobisini artırmak istiyoruz. Manisa’yı yurt dışında daha iyi tanıtmak amacıyla bu derneği kurduk. Manisa sanayisi dünyada çok önemli bir noktada. Manisa’nın mesiri, Köln’ün kolonyası meşhurdur. Valimize 2 dosya sunacağız. Biri Manisa için Avrupa’da ne yapabiliriz, diğeri de Manisa’da ne yapılabilir. Bu konularda çalışmalar yapacağız” dedi.

ALMANYA’DA BÖYLE BİR DERNEĞİMİZİN OLMASI BÜYÜK BİR OLAY
Yurt dışında birkaç milyonu bulan insanımızın yaşadığını söyleyen Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, “Ülkemizin her köşesinden insanlar var. Özellikle Almanya’da 3 milyona yakın insanımız var. Burada hemşeri dernekleri büyük önem taşıyor. Almanya gibi ülkelerde örgütlenme büyük önem taşıyor. Kendi aralarındaki birlik ve beraberlik, dayanışmayı büyük katkı sağıyorlar. Anavatan Türkiye ile büyük köprü vazifesi görüyorlar. Bu dernekler Almanya’da önemli bir lobi görevi yürütüyor. Manisa’mızın da Almanya’da böyle bir derneğimizin olması büyük bir olay. Genelde ülkemizin batı kesimlerinde İç Anadolu ve Doğu bölgelerine göre çok zayıf. Bunun sıkıntısını oradaki insanlarımızı çekiyor. Bir araya gelememe, birbirlerini tanıyamama gibi sıkıntılar oluyor. Ferdi kalınca etkili olamıyor.  Kurulan dernekler sayesinde Arık Almanya’da, Köln’de hemşerilerimizle daha çabuk ulaşacağız anlamına geliyor.” dedi.

BU İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEMİZ GEREKİYOR
Kısa bir süre sonra Manisa’da çok önemli bir turizm seferberliği başlatacaklarını kaydeden Vali Daşöz, “Toplum bütün kesimleri yer alacak. Hem yurt içi hem de yurt dışı hemşeri dernekleriyle temas halinde olacağız. 28 Şubatta bir tanıtım toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda biz ilimizi turizmde öncü bir değer yapmak istiyorsak, başka illerdeki hemşerilerimizle, başka ülkelerdeki derneklerimizle, Türkiye’deki marka insanlarımızla, marka firmalarımızla ilişkilerimizi geliştirmek bu da ayrı bir kalem olarak ele alınması gerekir. Bu yüzden arkadaşlarımızın çalışmalarıyla bu çalışmalar birbirleriyle örtüşüyor. Bu ilişkileri güçlendirmemiz gerekiyor.  Örneğin Köln’de kaç derneğimiz, kaç iş adamımız, kaç marka insanımız var bunları işbirliğiyle, el birliğiyle çok daha başarılı yapacağımıza inanıyoruz.” dedi.

ALMANYA FUARI’NDA MANİSA DA OLACAK
Önümüzdeki günlerde Almanya’da dünyanın en büyük turizm fuarını yapılacağını ifade eden Vali Daşöz, “Milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir fuar. Turizm borsasının büyük bir ölçüde belirleyicisi olan bir fuar. Manisa,  Kültür ve Turizm Bakanlığı içerisinde yer alacak. Bize fuarda 15 metrekarelik bir yer ayrılacak. 2’den fazla afiş kullanılmayacak. Sanal sunumlar söz konusu olacak. Manisa olarak ilk defa katılıyoruz.” diye konuştu. Konuşmanın ardından Başkan Gültekin, Vali Daşöz’e yapılacak olan çalışmaları yer aldığı bir dosyayı ve bir plaket takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.