MANİSALILARA KÖTÜ HABER

Manisa Belediyesi dün akşam Belediye Meclisi'nde yaşanan krizi "Manisalılara kötü haber" başlığıyla duyurdu.

MANİSALILARA KÖTÜ HABER

MANİSALILARA KÖTÜ HABER!

Manisa Belediyesi dün akşam Belediye Meclisi’nde yaşanan krizi “Manisalılara kötü haber” başlığıyla duyurdu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Manisa Belediyesi basın merkezi tarafından basın kuruluşlarına gönderilen haberde mecliste yaşananlar “Manisalılara kötü haber başlığıyla duyuruldu. Söz konusu haberde şu detaylar yer aldı:  

“Manisa Belediyesi Mart ayı Meclis Toplantısı’nda AKP, CHP ve Bağımsızlar; Oda Dernekler Projesi, Belediye Hizmet Binası Projesi, bin tezgâhlık kapalı Pazar yeri ve kapalı otopark ile Saruhan Oteli yanında atıl durumda bulunan arsanın ticaret merkezi olarak değerlendirilmesi projelerine ret oyu verdi, projelerin yapımı ertelendi.

Meclis’te ayrıca revizyon imar planı görüşmesi sırasında Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ekim 2010 tarihli Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda kentsel dönüşüm ve kaçak yapılarla ilgili yapmış olduğu açıklamayı okuması sonrasında, AKP’li Meclis üyeleri toplantıyı terk etti. Başkan Ergün, meclis sonunda yaptığı açıklamada, “Bugün anlaşılmıştır ki Manisa’ya hizmet yapmamız istenmiyor. Engellendiğimizin en güzel örneğini hep beraber izledik. Eğer burada siyasi emellerimizi şahsi emellerimize alet edeceksek, yazıklar olsun. Başka söyleyeceğim bir kelime yok” dedi.

Belediye Meclisi’nin Mart ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Yarhasanlar Mahallesi’ndeki TEDAŞ’ın yanındaki boş alanın oda ve dernekler için yapılması planlanan Oda Dernekler İkiz Kuleler Projesi, Arda Mahallesi’ne yapılması planlanan Belediye Hizmet Binası ve bin tezgah kapasiteli kapalı pazaryeri projesi ile Laleli Mahallesi Saruhan Otel yanındaki atıl durumda olan arsanın ticaret merkezi olarak değerlendirilmesi projeleri ile ilgili imar değişikliği oylamaya sunuldu. AKP ve CHP Grubu’nun projelere ret oyu kullanacakları yönünde açıklama yapması üzerine söz alan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Belediyesi, ben şahsım olarak, Meclis üyeleri ve daire müdürlerimle beraber, Manisa’ya hizmet etmek için 3 senemizi harcadık. Bugüne kadar inanıyorum ki güzel hizmetlerimizi de Manisa’ya verdik. Şu anda oylanacak olan bu karar, bu üç projenin Manisa’ya yapılıp yapılmamasının oylaması olacaktır. Eğer burada olumsuz noktasında karar verilirse, bunun hesabını oyunu kullanan kişiler, siyasi partiler ve bağımsız diye geçinen kişiler Manisa halkına vermek zorundadırlar. Açık ve net konuşuyorum. Hizmetin burada engellenmesi için çaba gösterenlere Manisa halkı en iyi şekilde yine cevabı verecektir. Çıkacak sonuç hayırlı olsun. Eğer olumsuz sonuç çıkarsa kaybeden Manisa olacaktır. Bunun da bilinmesini istiyorum. Eğer burada siyasi emellerimizi şahsi emellerimize alet edeceksek, yazıklar olsun. Başka söyleyeceğim bir kelime yok” diye konuştu.

MANİSA HALKI BUNUN HESABINI SORAR

Meclis üyelerine projelerin görsellerinin de sunumunun yapıldığı toplantıda, konuşmanın ardından üç dev projeye AKP, CHP ve Bağımsızlar ret oyu verdi. MHP grubunun kabul oyuna karşın projeler oyçokluğuyla reddedildi. Projelere ret oyu verilmesini yorumlayan Başkan Ergün, “Manisa’nın geleceği bugün burada ayaklar altına alınmıştır. Fazla da bu saatten sonra bir şey söylemeye gerek yok. Manisa halkı bunun hesabını gerektiği yerlerden, gerektiği şekilde sorar” dedi.

AKP’LİLER MECLİS’İ TERK ETTİ

Belediye Meclisi Mart ayı toplantısında Fatih Mahallesi ve çevresi ile Hafsa Sultan Mahallesi ve çevresi için hazırlanan revizyon imar planına itirazların görüşülmesi esnasında AKP ve CHP grupları, planların askıya alınması noktasında görüş birliğine vardı. Toplantıyı takip eden mahalle sakinlerinin itirazlarının da tansiyonu yükselttiği maddenin görüşülmesinde vatandaşlara bilgi veren Başkan Ergün, 30 yıldır yapılmayan ve yapılması istenen revizyon imar planının vatandaşların talebi üzerine gündemlerine aldıklarını ve yaklaşık 1,5 senedir bununla ilgili çalışma yaptıklarını hatırlattı. Daha sonra Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Ekim 2010 tarihli Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda kaçak yapılarla ilgili yapmış olduğu açıklamayı okudu. Konuşma sonrasında AKP’li Meclis üyeleri, oylamayı beklemeden, konuşma imkanı tanınmadığını ileri sürerek,  toplantıyı terk etti. Meclis üyelerinin salonu terk etmesinin ardından maddelerin imar komisyonuna sevkini oylayarak oturuma son veren Başkan Ergün, imar revizyonu konusunda mahalle halkının istemediği bir değişikliği yapmayacaklarını söyledi. Ergün; “İyi niyet çerçevesinde 30 sene sonra imar plan çalışması yapılmış. 1 metre yerlerinizden alınmamak üzere bir proje hazırlanmış. Manisa Belediyesi 1,5 senelik çalışmanın gereği bu çalışmadan sonra sizlerle bir toplantı yaptı. O toplantının yarıdan kalmasından sonra muhtarlarla 2,5 saate yakın görüştük. Halkı kışkırtmalarla bu işler buraya getiriliyorsa benim söyleyecek hiçbir kelimem yok. Kimsenin ne evini yıkmak, ne kamulaştırmak niyetimiz var. Sizin cebinizdeki 2 kat imarı 7–8 kata çıkarmak için bir alternatif getiriyoruz. Biz bu işte yokuz diyorsanız ben bu işte hiç yokum arkadaşlar. Madde imar komisyonuna sevk olacak. Bunu 2 ay, 5 ay tartışalım. Gerekirse kapı kapı bütün mahallelerde herkesin olurunu anket gibi alalım. Olayın şablonu ortaya çıksın. Kimse istemiyorsa ben zaten istemediğimi belirttim. Vatandaş memnun olmayacaksa vatandaşın menfaatine olacak maddeleri de meclisten geçirmeyiz” dedi.

KİMSEYE İLAÇ TAVSİYE ETMEDİM

Bu konuda AKP ve CHP’yi eleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, bu meselenin 2–3 aydan beri görüşüldüğünü belirterek, bu iki partinin herhangi bir önergeyle gelmediklerini söyledi. Açıkdil, “Biz göreve geldiğimizden beri bu mahallelere bir plan getireceğiz diye konuştuk. Biz sözümüzde durduk, planı getirdik. CHP’li arkadaşlar alınmasınlar. Onların burada sayısı az olduğu için Ankara’dan destek alıyorlar. Eczacı Milletvekili kalkıp imar planıyla ilgili görüş belirtiyor. Ben kimseye ilaç tavsiye etmedim. Ama plan yapmayı da biliriz, çizmeyi de biliriz” dedi.

TEK HEDEFİMİZ HİZMET

MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Güzgülü ise, yıllardan beri Meclis Üyeliği yaptığını ve insanların da yıllardır revizyon imar planının yapılmasını istediğini söyleyerek, “MHP’nin tek hedefi var. Manisa’ya ve Manisa’da yaşayanlara hizmet etmek. Kimsenin burnunun kanamasına dahi izin vermeyiz. Burada halkın istemediği bir projeyi geçireceğimiz düşünülmesin” dedi.

Başkan Cengiz Ergün’ün Okuduğu Metin:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın parti Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmadan bir bölüm. 26 Ekim 2011 …Ama şunun çağrısını yapıyorum: değerli arkadaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla bir çalışma içine gireceğiz ve artık şehirlerimizde kaçak yapı, gecekondu, bunlara yönelik gerekirse yetkiyi tamamen Bakanlığımıza alacağız ve bu tür binalarını değiştirmeyen, bunları yıkmayanlara sormadan kamulaştırmasını yapacak ve bu binaları biz yıkacağız; bedeli ne olursa olsun. Oy verirmiş-vermezmiş, biz bunu dinlemeyeceğiz. Çünkü bu tabloları defaatle yaşamaktansa iktidarı kaybetmek çok daha hayırlıdır, onun için biz bu adımı atmak zorundayız…

KABUL EDİLMEYEN PROJELER

Yeni Belediye Hizmet Binası: Manisa Belediyesi hizmet binasının yanı sıra, 1000 tezgah kapasiteli kapalı pazaryeri, 1500 araçlık otopark, sosyal, kültürel ve sportif alanlar ile yeşil alanları kapsayan mevcut Yeni Garaj’ın olduğu bölgeye yapılması planlanan proje.

Oda ve Dernekler Binası: Yarhasanlar Mahallesi TEDAŞ yanında bulunan boş alana alt katı ticaret merkezi üst katları isteğe bağlı olarak planlaması yapılan ve Manisa’da hizmet veren odalar, dernekler ve sivil toplum kuruluşlarına verilecek olan proje. Proje içinde ayrıca 400 araçlık otopark da mevcut.

Saruhan Otelin Yanındaki Atıl Arsanın Ticaret Merkezi ve Rezidans Kule Yapılması: Laleli Mahallesi Saruhan Oteli’nin yanındaki atıl durumda bulunan arsanın ticaret merkezi, rezidans daireler ve otopark olarak değerlendirilmesini ön gören proje. Proje, bölgeye turizme katkı sağlayacak alanlar, otoparklar, sosyal yaşam alanları gibi Manisa’ya modern bir görünüm kazandıracak mimari tarzı beraberinde getiriyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.