MANİSALI MISIR ÜRETİCİLERİNİ DOLANDIRANLAR NEREDE?

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Manisa'nın Kırkağaç ilçesi ve beldelerinde mısır üreticilerin paravan şirketler tarafından dolandırılmasına ve yaşanan mağduriyetlerin hala giderilmemesine ilişkin soru önergesi verdi.

MANİSALI MISIR ÜRETİCİLERİNİ DOLANDIRANLAR NEREDE?

MANİSALI MISIR ÜRETİCİLERİNİ DOLANDIRANLAR NEREDE?

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel,  Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in cevaplaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Manisa'nın Kırkağaç ilçesi ve beldelerinde mısır üreticilerin paravan şirketler tarafından dolandırılmasına ve yaşanan mağduriyetlerin hala giderilmemesine ilişkin soru önergesi verdi. 

CHP Manisa Milletvekili Ecz. Özgür Özel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak cevaplandırmasını için soru önergesi verdi.

Özel’in verdiği soru önergesi, “Manisa İli Kırkağaç ilçesi ve beldelerinde Kasım ayı içerisinde 200’den fazla mısır üreticisinin dolandırılması olayı üzerine mağdur olan çiftçilerimiz hakkında Bakanlığınızın yanıtlandırması istemi ile 7/2521 esas numaralı soru önergesi TBMM Başkanlığına sunulmuş ancak ilgili soru önergesi Bakanlığınızca henüz yanıtlandırılmamıştır. Bu süreç içerisinde çiftçilerimizin mağduriyetleri devam etmiş, borçlarını ödemek için evlerini, tarlalarını ve traktörlerini satmak zorunda kalmışlardır. Eski adı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 7 Nisan 2011 tarihili Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre çiftçilerimize 2011 yılı fark ödeme desteği verilmektedir. Tebliğin 4 üncü Maddesinde yer alan “ Kararname ekindeki listede yer alan havzalarda, 2011 yılında kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, dane mısır, aspir, zeytinyağı, buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimek ürünlerini üreten üreticiler, 2011 yılına dair ÇKS kayıtlarını, zeytinyağı dışında desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları ve Tebliğin 6. maddesinde istenen belgelerin ibrazı şartıyla fark ödemesi desteğinden yararlanır.” 1 inci fıkra gereği, Mısır dolandırıcılığı ile karşı karşıya kalan çiftçilerimizin ellerinde makbuzları olmadığı için prim desteklerinden yararlanamamaktadır. Bu nedenle; Yapılan bu “tarım dolandırıcılığına ve dolandırıcı şirketlere” ilişkin Bakanlığınızın ilgili Bakanlıklar ve kurumlar nezdinde yürüttüğü çalışmalar ve araştırmalar hangi aşamadadır? Mağdur duruma düşen çitçimizin verilen tarım primlerinden paravan şirketler müstahsil makbuzu kesmedikleri için tebliğ gereği destek primlerinden yararlanamadıkları bilinmektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla ilgili Tebliğ başta olmak üzere mevzuatta gerekli değişiklilikleri yapmayı düşünüyor musunuz?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.