MANİSA'DAKİ FABRİKAYI BAŞBAKAN'A ŞİKAYET ETTİ

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Manisa'daki bir bisiklet fabrikasında sendikal örgütlenme çalışmasının ardından yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.

MANİSA'DAKİ FABRİKAYI BAŞBAKAN'A ŞİKAYET ETTİ

MANİSA’DAKİ FABRİKAYI BAŞBAKAN’A ŞİKAYET ETTİ  

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Manisa'daki bir bisiklet fabrikasında sendikal örgütlenme çalışmasının ardından yaşanan işten çıkarmalar nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi. 
   151 ülke ve bölgede 305 örgütü ve 175 milyon işçiyi temsil eden ITUC'un Genel Sekreteri Sharan Burrow, imzasıyla gönderilen mektupta, sendikal hak ihlalleri nedeniyle bir kez daha yazmak zorunda kaldıklarını ifade etti.
Mektubu, Manisa'da Accell Bisiklet Fabrikasında sendikaya üye olmaları nedeniyle işçilerin işten çıkarılmalarını güçlü bir şekilde protesto etmek amacıyla yazdıklarını belirten Burrow, aldıkları bilgilere göre, 16 Kasım 2010'a kadar Bianchi Bisiklet A.Ş'ye ait olan iş yerinde sendika karşıtı uygulamaların daha önce de yaşandığını kaydetti.
ITUC üyesi Türk-İş Konfederasyonuna üye olan Türk Metal Sendikasının, 2006'da bu iş yerinde örgütlenme faaliyetlerine başladığına işaret eden Burrow, bu faaliyetlerin sonucunda 53'ü sendika üyesi olan 84 işçinin işten çıkarıldığını ve örgütlenme çalışmasının durma noktasına geldiğini belirtti. Burrow, 45 işçinin, açtıkları işe iade davasını kazanarak işe yerleştirildiğine, ayrıca 2 yerel işletme temsilcisine işçileri tehdit etmeleri nedeniyle kısa süreli hapis cezası verildiğine dikkati çekti.
Accell Grubunun şirketin hisselerini satın almasının ardından Türk Metal Sendikasının örgütlenme çalışmalarını yeniden başladığına değinen Burrow, mektubunda, şu ifadelere yer verdi:
''Yerel Şirket Yönetimi derhal işçileri sendikaya üye olmaları durumunda işten çıkarmakla tehdit etmeye başladı. Öncelikle 31 Mart'ta 6 işçi işten çıkarıldı ve yerlerine parça başı çalışan işçiler yerleştirildi. 13 Nisan'da 19'u bulan işten çıkarılanların sayısı 1 Temmuz itibarı ile toplamda 38 oldu. Bu işçilerin tamamı sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldılar ve işe iade edilmeleri için dava açtılar.
Hollanda'da faaliyet gösteren üyemiz FNV Konfederasyonu sendikal haklara çok iyi düzeyde saygı gösteren bu ülkede yer alan Accell Grubu ile temasa geçti. Manisa'da ve Türkiye'nin her yerinde sendikal haklara saygı gösterilmesini sağlamanız için konuyu size taşıyoruz. Size Accell iş yerinden çıkarılan işçilerin derhal işlerine iade edilmeleri için çağrıda bulunuyoruz.
Sayın Başbakan, ne yazık ki bu tek bir vaka değil. Bildiğiniz gibi bu yıl Haziran ayında Cenevre'de gerçekleştirilen 100. Uluslararası Çalışma Konferansında Türkiye bir kez daha, ILO'nun Standartların Uygulanması Komitesinde her yıl görüşülen 25 ülke arasına girdi. Komitenin kararında 87 Sayılı Sözleşmenin uygulanmasına ilişkin eksiklikler dile getirildi. Pek çok eksikliğin yanı sıra örgütlenme özgürlüğü konusunda kısıtlamalarla ilgili yeni iddialar ve endişeler dile getirildi. Manisa'daki işten çıkarmalar da kuşkusuz bu endişelere eklenecektir. Bunlar ILO'nun 87 Sayılı Sözleşmesinde yer alan ve AB üyeliği için bir ön koşul olan hakların uygulanması noktasında ülkenizde hala sorunlar olduğunu göstermektedir. Eğer Türkiye, AB üyeliği konusunda gerçekten ciddi ise sendikal hakları geliştirmek için acilen harekete geçmelidir.
Sendikal haklar insan haklarıdır. Bu haklar sadece şiddetten, misillemelerden veya sendikacılara yapılacak herhangi bir tehditten uzak bir iklimde kullanılabilir ve bu ilkeye saygı gösterilmesi hükümetlerin görevidir. Dolayısı ile bu ciddi konuda acil olarak harekete geçmenizi sabırsızlıkla bekliyoruz.''

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.