MANİSA’DA TARIM ZİRVESİ

Kırsal kalkınma programının 2011 – 2015 yılı tanıtım toplantısı başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker’in katıldığı toplantıya kaıtılım çok yoğun oldu.

MANİSA’DA TARIM ZİRVESİ

MANİSA’DA TARIM ZİRVESİ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Manisa’da katıldığı toplantıda  2011-2015 döneminde uygulanacak yeni Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 5 yıl içinde 1,5 milyar lira hibe destek vermeyi hedeflediklerini açıkladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 2011-2015 yıllarını kapsayan Yeni Dönem Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla düzenlenen toplantıyla Manisa Anemon Oteli'nde tanıtıldı. İzmir Valisi M.Cahit Kıraç, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ak Parti Manisa Malkilletvekilleri ve çok sayıda kişi toplantıya katıldı. Davetlilerin bir bölümü programı ayakta izledi.      
Bakan Eker, Toplantıda, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 2006 yılından bu yana 1 milyar liralık tesis ve makine-ekipman hibe desteği verdiklerini, bu desteklerle 3 bin 5 tesisin kurulduğunu ve 30 bin kişiye istihdam sağlandığını belirtti. Eker, bu tesislerden 95'inin de Manisa'da olduğunu, bu tesislerin açılışını bugün yapacaklarını ifade etti.
''Yüzde 50'si bizden, yüzde 50'si sizden, sermayenin yarısına ortağız, kazancın hepsi sizin'' sloganıyla uyguladıkları programla tarımsal sanayide bir atılım yaptıklarını ifade eden Bakan Eker, bugün tüm Türkiye için programın 2011-2015 dönemini açıkladıklarını kaydetti.
Bakan Eker, yeni programla ilgili şu açıklamalarda bulundu:
''2011-2015 döneminde yapacağımız programın yenilikleri de var. Örneğin bundan önce 500 bin lira olan limit 600 bin liraya çıkarıldı. Proje maliyeti 500 bin liraya kadar olan paranın yarısını ödüyorduk, bunu 600 bin liraya çıkarıyoruz. Gerçek kişiler için limit 150 bin lira, tüzel kişiler için 600 bin lira.
Altyapı yatırımlarında toplu basınçlı sulama sistemlerinde hibe oranı yüzde 75. Yani 100 lira yatırım yapıyorsun, 75 lirasını ben veriyorum. Bu tür yatırımlara destek verilmediği için GAP'ta vahşi sulama yapıldı, o su bereket olacağına yokluk vesilesi oldu, toprağı çoraklaştırdı. Şimdi biz başladığımız projeyle geçen sene Harran bölgesindeki 41 bin hektar neredeyse elden çıkmış toprağı da tarıma kazandırmak için proje yaptık. 2012 yılında bitiyor, buna 84 milyon lira para ayırdık. Türkiye'nin diğer bölgelerinde bu problemler yaşanmasın istiyoruz.
Yeni programla hedefimiz 5 yıl içinde toplam 1,5 milyar destek vermek ve yeni dönemde 3 bin tarıma dayalı tesis daha kazandırmak. 1,5 milyar da proje sahiplerinin yatırmasıyla toplam 3 milyar liralık yatırım yapılacak. Tarımsal sanayi hızla gelişecek.''
Bakan Eker, program kapsamında çiftçinin bitkisel ve hayvansal üretimde kullandığı 30 çeşit makine ve ekipmana yüzde 50 hibe destek verdiklerine dikkati çekerek, 2007-2010 arasında 78 bin projeye yüzde 50 destek sağladıklarını, yeni dönemde 2011-2015 yılları arasında bu şekilde 100 bin projeye daha destek vereceklerini ifade etti.
Tarımsal kalkınma kooperatiflerine de 2002-2010 yılları arasında desteklenen kooperatif sayısının bin 800'e ulaştığını, verilen destek miktarının ise 1,5 milyar lira olduğunu kaydeden Bakan Eker, Manisa'da da 1999-2002 döneminde 2 kooperatife 647 bin lira destek verilirken, 2003-2009 döneminde 52 kooperatife 40 milyon 500 bin lira destek verildiğini bildirdi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de toplam 5 bin köye tayin ettikleri veteriner hekim ve ziraat mühendisi danışman sayısını da 2011 yılı içinde 2 bin 500 daha alarak 7 bin 500 kişiye ulaştıracaklarını söyledi.
Türkiye'nin Dünya Bankası raporlarına göre, 8 yıl 23 milyar dolar tarımsal hasılayla dünyanın 11. büyük tarımsal gücü olduğunu, yeni topraklar kazanmadan, daha az sayıda insanla 2008 yılında 56 milyar dolarlık üretimle 8. büyük tarımsal güç haline geldiğini ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:
''Biz ticari maksatlarla ithalatlar yapıyoruz, yapacağız. Dünyada da bunu yapmayan yok. En gelişmiş Avrupa ülkeleri, tarımda gelişmiş zengin ülkeler, onlar da ithalat yapıyor. Hammade olarak alıyor, bunu kullanıyor. Ama özü şu, Türkiye'nin dünyaya sattığı tarım ürünü, aldığı tarım ürününden daha fazla. Türkiye net ihracatçı. 2009'da Türkiye, İstatistik Kurumu rakamlarına göre, 11 milyar 200 milyon dolarlık tarım ürünü ihraç eden bir ülke. 73 milyon vatandaşın karnını doyuruyor, 30 milyon turist geliyor, onlar da doyuyor. 100 milyon insanın karnını doyurduktan sonra 11 milyar da satıyor. Türkiye üretim bakımından önemli bir ülke olarak tarımını her gün biraz daha ileri noktaya götürüyor.''
Toplantıda konuşan Bakan Arınç, tarım kesiminin desteklenmesinin, Türkiye'nin topyekun desteklenmesi anlamına geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çiftçi ve tarım kesimi bilsin ki, siyaseten değil, biz onların dostuyuz. Onların daha refah düzeyi yüksek ülkede yaşaması hedefimizdir. Elimizdeki bütün imkanları çiftçiye sunarak, onların ürünlerini en sağlıklı şekilde piyasaya arz eder noktaya gelmesini sağlayacağız" dedi.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.