MANİSA'DA ŞAP SEFERBERLİĞİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 2013 yılı "Hayvan Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele" Programı gereği Manisa genelinde büyükbaş hayvanlara İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası başlattı.

MANİSA'DA ŞAP SEFERBERLİĞİ

MANİSA'DA ŞAP SEFERBERLİĞİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, 2013 yılı "Hayvan Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele" Programı gereği Manisa genelinde büyükbaş hayvanlara İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası başlattı. 
4 Mart - 3 Mayıs tarihleri arasında yapılacak şap aşılaması, Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında İl merkezi ve ilçelerinde 87 kişilik sağlık personelince hizmet verecek. Şap hastalığı ile ilgili bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Hasan Çebi, “Şap, sığırlar başta olmak üzere çift tırnaklı hayvanlarda görülen virüslerle bulaşan sindirim sisteminin bir hastalığıdır. Dünyanın her yerinde ve ülkemizde dönemler halinde ortaya çıkan bu hastalık hayvanlarda et, süt kaybı hatta ölümlere sebep olmakta, ortaya çıktığı yerlerde karantina uygulamaları, hayvan ticaretlerinin kısıtlanması nedeniyle ekonomik zararlar meydana getirmektedir. Hastalık 41-42 dereceye çıkan ateş, iştahsızlık ve iplik şeklinde uzayan salya ile kendini gösterir. Hayvanların ağız mukozası, tırnak ve meme başlarında nohut büyüklüğünde içi sıvı dolu kesecikler meydana getirir. Bunlar zamanla patlayarak derin yaralar şekillendirir. Bu yaralar topallık, yem yiyememe, süt veriminin azalmasına neden olurlar. Hastalık özellikle buzağılarda kalp kasına yerleşerek ani ölümlere sebep olmaktadır” dedi.
İl Müdürü Çebi, il merkezi ve ilçelerinde 87 kişilik veteriner sağlık personelince 4 Mart - 3 Mayıs tarihleri arasında şap aşılaması yapılacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Kampanya kapsamında 2 aylık yaştan büyük tüm büyükbaş hayvanlar, gebelerde dahil olmak üzere aşılanacaktır. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. Maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup bu duruma muhalefet edenler hakkında 6.400 TL idari para cezası uygulanacak olup, aşı yapılmayan hayvanların il ve ilçe dışı sevklerine müsaade edilmeyecektir. Şap bireysellikten öte ülke genelini ilgilendiren bir hastalıktır. Bu nedenle ne kadar fazla sayıda hayvan aşılanırsa hastalığın görülme oranı o kadar azalacaktır. Aşılama programının verimli bir şekilde yürütülebilmesi için üreticilerimizin hayvanlarına aşı yaptırmaları, İl ve İlçe Müdürlüğümüz Veteriner Sağlık Personeline gereken kolaylığı ve yardımı göstermeleri gerekmektedir.”
Çebi, “Daha sağlıklı ve kazançlı bir hayvancılık için yaptır aşını, artır aşını” sloganını hatırlatarak sözlerine son verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.