banner278

MANİSA'DA KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI

Manisa Ticaret Borsası 2012-2013 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunu düzenlediği törenle açtı. Siyasi konuşmaların yapıldığı törende zaman zaman siyaset meydanına döndü.

MANİSA'DA KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI


MANİSA’DA KURU ÜZÜM SEZONU AÇILDI

Manisa Ticaret Borsası 2012-2013 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunu düzenlediği törenle açtı. Siyasi konuşmaların yapıldığı törende zaman zaman siyaset meydanına döndü.


YILIN İLK ÜZÜMÜ BORSA’DA

Manisa Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen törene Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Muzaffer Yurttaş, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, tüccarlar, çiftçiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Sadık Özkasap, tarımın stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör haline geldiğini belirterek, “Manisamızda işte bu bilinçle sanayi ve hizmet sektöründeki atılım sürekli yükselirken ulusal kalkınmamızın en önemli aylarından olan tarımsal ekonominin gerekliliklerini en iyi yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Manisa’da üretilen çekirdeksiz sultaniye üzümü şarapçılık ve üzüme dayalı diğer katma değer ürünlerine girdi teşkil etmektedir. Manisa ayrıca tarımsal istihdam sıralamasında 2. Sıradadır. Manisa tüm bunları organize sanayi bölgesinin gelişmişliği ve yüksek sanayi olanaklarıyla birleştiğinde ülkemizde en fazla ihracatı gerçekleştiren 1. Şehir olma konumuna gelmiştir. Son yıllarda çevremizde yaşanan ekonomik krizler ve bölgesel çatışmalara rağmen köylümüzle kentlimizle sanayicimizle Manisalı olarak bizler potansiyelimizi harekete geçirmeyi artık daha iyi yapıyoruz. Bu nedenle Manisa’da çekirdeksiz kuru üzüm en önemli değerlerimizden biridir.” dedi.
“BU YIL 504 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ”
Çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 90’lık üretiminin Manisa’da gerçekleştirdiğini sözlerine ekleyen Özkasap, “2011-2012 sezonu tescil edilen 255 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm üretimiyle 208 bin ton ihracat gerçekleştirilmiş. Bu ihracat miktarıyla ülkemize 503 milyon dolar döviz girdisi elde edilmiştir. 2012-2013 sezonu ise 10 Ağustos tarihinde alınan son rapora göre tescilde 315 bin tonu geçmiş ihracatta da 214 bin ton civarlarında olan bu sene de yine 504 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Sezon 31 ağustosta tamamlanacağından kalan günlerde eklenecek rakamlarla çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı bu yılda geliştiği şimdiden söylenebilir.” şeklinde kaydetti.
Özkasap’ın ardından konuşan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ise tarımsal sigortanın önemine değindi. Vali Savaş, “Ekonomik sahip olduğumuz yer üstü yer altı kaynaklar coğrafi fiziki şartlar, insan unsuru var. Tarımda bizim kontrol edemediğimiz etkisini azaltmak için önlem alabildiğimiz engelleyemediğimiz şartlarda var. Bunun için sistem sigorta gibi bir unsuru ortaya çıkarmıştır. Devletimiz kamu sigortasıyla çok önemli bir katkı vermek suretiyle üreticinin kendisinden kaynaklanmayan tamamen tarım şartlarının sonucu ortaya çıkan hasarı bir şekilde önlemek için bir mekanizma geliştirilmiştir. Bu konuda çok kötü değiliz. Bunu en azami seviyeye taşıyıncaya kadar yapılan bir husus. Ziraat odaları, borsamız, üretici birlikleri, tarım teşkilatı, valilik ve kaymakamlık en önemli desteği sağlayacak konumdadır. Sizlerden bu desteği özellikle istirham ediyorum” diye konuştu.

SİYASET MEYDANI

CHP ve AK Parti Manisa Milletvekilleri birbirlerini eleştirdi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, üzüm fiyatları konusunda yaşanan istikrarsızlığından Ak Parti’nin sorumlu olduğunu belirterek, “Üzümde yaşanan fiyat istikrarsızlığını önlemek için AK Parti’nin düzenleyici ve belirleyici tedbirleri alması gerekir. Bu yıl içinde yaşanan doğal afetler sonucunda zarar gören bağların sorunları hala halledilmedi. Sorunun çözümü için söz verenler hala ortada yok. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in sözleri ne oldu. Zarar görenler için kaynak aktaracaktı. Hala zararları karşılayacak bir aktarım yok’’ dedi.

Kürsüye çıkan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, partisini iktidara geldiği süreçte hiçbir çiftçinin mağdur edilmediğinin altını çizerek, doğa afetlerinden dolayı zarar gören çiftçilerin zararlarını karşılandığını söyledi. Özdağ, “Sayın Özel doğru söylüyor, muhalefet konuşur, ama  unutmasın iktidar yapar. CHP’nin ve MHP’nin eleştirilerinden dolayı memnuniyet duyuyorum. Ancak doğruyu konuşan ve doğru tespit yapan insanları tebrik ederiz. Çiftçinin zararlarının karşılanması konusunda gerekli çalışmalar sürüyor. Şuanda üreticilerimizin borçları ertelendi. Şimdi sıra zararların karşılanmasında’’ dedi.

Konuşmaların ardından Karaoğlanlı Kasabası’ndan Fikret Yalçın tarafından borsaya getirilen 90 kilo çekirdeksiz kuru üzüm açık arttırmayla satıldı. 15 liradan açılan açık arttırma sonucu 90 kilo çekirdeksiz kuru üzüm en yüksek teklifi veren Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’a kilosu 110 liraya satıldı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.