MANİSA'DA İŞSİZLİK ORANI GERİLEDİ

İş-Kur Manisa İl Müdürü Yüksel Uçar, iş sahası konusunda Manisa'nın ilçeleriyle beraber diğer illere göre daha şanslı bir konumda olduğunu belirterek, kriz öncesi 140 bin olan sigortalı çalışan sayısının bugün 163 bine ulaştığını söyledi. Uçar, Türkiye'de işsizlik oranının yüzde 14'lerden yüzde 11'lere gerilediğini, Manisa'da ise bu rakamların yüzde 7-8 civarında olduğunu kaydetti.

MANİSA'DA İŞSİZLİK ORANI GERİLEDİ

MANİSA’DA İŞSİZLİK ORANI GERİLEDİ

İş-Kur Manisa İl Müdürü Yüksel Uçar, iş sahası konusunda Manisa’nın ilçeleriyle beraber diğer illere göre daha şanslı bir konumda olduğunu belirterek, kriz öncesi 140 bin olan sigortalı çalışan sayısının bugün 163 bine ulaştığını söyledi. Uçar, Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 14’lerden yüzde 11’lere gerilediğini, Manisa’da ise bu rakamların yüzde 7-8 civarında olduğunu kaydetti. 

İş-Kur Manisa İl Müdürü Yüksel Uçar, Türkiye ve Manisa’daki istihdam ve işsizlik rakamları konusunda bilgiler verdi. Manisa’nın Türkiye’de nüfus olarak 14. ihracat anlamında 7. il olduğunu hatırlatan Uçar, “Sigortalı çalışan olarak baktığımızda da Türkiye’de 9. sırada yer alıyoruz. Bu da istihdam boyutunda Manisa’yı ön plana çıkartıyor, bizi üreten bir il olarak gösteriyor.” dedi. Manisa’da rekor bir işgücü katılımı olduğunu vurgulayan Uçar, İşsizlik rakamlarının 2010 yılında yüzde 14’lerden, yüzde 11’lere düştüğünü, bunun Manisa için sevindirici bir durum olduğunu söyledi. Manisa’da Türkiye genelinden daha fazla istihdam olduğunun altını çizen Uçar, “Ülkelerin gelişmişlik seviyesi ne olursa olsun en büyük problemleri, işsizlik problemidir. Günlük, haftalık gündemler mutlaka oluşabilir ama işsizlik gündemi ülkelerin gündeminden hiç düşmemektedir. 2007-2008’de dünyadaki ekonomik krizin etkileri Türkiye’de de hissedildi. Ancak 2009’un son çeyreğinde Türkiye’de yüzde 6’lık büyüme ile beraber, istihdamda artışlar, işsizlik oranında azalışlar başladı. 2010 yılında Türkiye yüzde 8.9 büyüme ile dünyada 3. sıraya yerleşmiş durumda. İşsizlik rakamlarımız 2010 yılında yüzde 14’lerden, yüzde 11’lere düştü. Bu sevindirici bir rakam. Türkiye’de olduğu gibi Manisa’da da Türkiye genelinden daha fazla istihdam oldu. Örnek vermek gerekirse kriz Manisa’ya geldiğinde, Manisa’da toplam sigortalı çalışan sayımız, özel sektörde 141 bin civarındaydı. Krizin dip yaptığı noktada 2009’un 8. aylarında 133 bine düşmüştü. 2009’un son çeyreğindeki büyüme ile birlikte istihdamdaki ve üretimdeki artış işsizlik rakamlarının azalışı olarak görülmüştür. En son rakamlara göre şuanda Manisa’da 163 bin kişi sigortalı çalışmaktadır. Yani krizden bu yana Manisa’da 30 bine yakın kişi iş sahibi olmuştur, işe girmiştir, istihdama katılmıştır. Bu rekor bir işgücü katılım oranıdır.”  dedi. 

“MANİSA’DA İŞSİZLİK ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA”

Manisa’da hali hazırda 30 bine yakın kayıt dışı iş gücünün bulunduğuna işaret eden Uçar, şöyle devam etti: “ Bu rakam Türkiye genelinin daha altında bir rakamdır. Türkiye’de ki işsizlik oranı en son yüzde 10.8’di. Manisa’da ise yüzde 7-8 civarındaydı. Yani Türkiye ortalamasının altında. Manisa bu konuda diğer illere göre daha şanslı. Çünkü tarım kenti, tarımsal sanayi var ve çok güzel bir organize sanayi bölgemiz var. Soma’da madem işletmemiz, termik santralimiz var. İş sahası konusunda Manisa ilçeleriyle beraber, diğer illere göre daha şanslı. Bunu zaten ihracat rakamlarına baktığımızda; Türkiye’de nüfus olarak 14. ama ihracat anlamında Türkiye’de 7. il olduğumuzu görüyoruz. Sigortalı çalışan olarak baktığımızda da Türkiye’de 9. sırada yer alıyoruz.  Bu da istihdam boyutunda Manisa’yı ön plana çıkartıyor, bizi üreten bir il olarak gösteriyor. Bu da bizim için sevindirici bir durum”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.