MANİSA'DA İÇKİLİ YERLER MAHKEMELİK

Valilik, Belediyenin Manisa'da 9 bölgeye içkili yer ruhsatı verilmesi yönündeki kararına itiraz etti. Konu İdare Mahkemesi'ne taşındı. Gerekçeler ise tartışma konusu oldu. Yasağın hızla genişlemesi Manisa'daki restoran işletmecilerini endişelendiriyor. Şehrin sosyal hareketliliğin İzmir'e kayacağını düşünenler ise yasakla bir yere varılamayacağı görüşünde.

MANİSA'DA İÇKİLİ YERLER MAHKEMELİK

MANİSA’DA İÇKİLİ YERLER MAHKEMELİK

Valilik, Belediyenin Manisa’da 9 bölgeye içkili yer ruhsatı verilmesi yönündeki kararına itiraz etti. Konu İdare Mahkemesi’ne taşındı. Gerekçeler ise tartışma konusu oldu. Yasağın hızla genişlemesi Manisa’daki restoran işletmecilerini endişelendiriyor. Şehrin sosyal hareketliliğin İzmir’e kayacağını düşünenler ise yasakla bir yere varılamayacağı görüşünde. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Manisa Belediye Meclisi’nin 4 Mart 2013 tarihli kararı ile şehirde 9 bölgeye içkili yer ruhsatı verilmesi uygun bulundu.  Ancak karara Manisa Valiliği itiraz etti. Valilik konuyu İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Buna göre 9 bölgeden 5’ine itiraz edildi. Gerekçeler de açıklandı.

HANGİ BÖLGELERE İTİRAZ EDİLDİ

Manisa Valiliği 9 bölgeden 5'inin işyeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 29. maddesinde belirtilen genel güvenlik ve asayiş durumunun uygun olmadığı yönündeki mülki idare amiri görüşüne aykırı olarak karar alındığını öne sürdü. Valiliğin itiraz ettiği bölgeler şunlar:

Kapalı Çarşı, Ufuk Plaza, Malta Parkı, Dış Mahallede Berk Kafe ve Karaköy’de Bahçeli Restoran’ın bulunduğu pazaryeri civarı. 

İŞTE GEÇEKÇELER

Manisa Valiliği, Emniyetin verdiği görüş doğrultusunda İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Çarpıcı ifadelerin yer aldığı metinde gerekçeler şu şekilde sıralandı:

KAPALI ÇARŞI CİVARI

Kapalı Çarşı olarak bilinen bölgeye içkili yer ruhsatı verilmesi sakıncalı bulundu. Emniyet; söz konusu bölgenin vatandaşın dinlenme alanı olarak kullanmış olduğu Emekliler Parkı’na yakın olduğunu hatırlattı.  Genel huzurun bozulabileceğinin öne sürüldüğü raporda, Manisa Valiliği ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı ve emekli maaşlarının ödenmiş olduğu Ziraat Bankası Merkez Şubesi’nin bu bölgede bulunmasının bankadan para çeken şahıslarla alkollü şahısları karşı karşıya getireceği ve gasp ve kapkaç gibi olayların meydana gelebileceği vurgulandı. Kapalı çarşıya yakın olan Hatuniye Camii’nde dini vecibelerini yerine getiren vatandaşlar ile alkol alan şahıslar arasında infiale neden olabilecek tartışmaların yaşanabileceğine dikkat çekilerek, bahse konu bölgenin halkın huzur ve sükunu, kamu yararı açısından asayiş ve güvenliğin sağlanması ile korunması yönünden uygun yer ve konumda olmadığı bildirildi.

KÜLTÜR SİTESİ VE UFUK PLAZA CİVARI

Özellikle gençlerin uğrak yerlerinden Ufuk Plaza da içki ruhsatı iptal edilmek istenen yerlerden birisi. Emniyet’in gerekçesi şöyle: “Bölgenin kültür ve sanat etkinliklerinin yapıldığı Manisa Belediyesi Kültür Merkezine ve Şehir Tiyatrosu ile Nüfus Müdürlüğü ve Tapu Müdürlüğü gibi resmi kurumlara yakınlığı, belirtilen bölgedeki 1706 sokağın tek yön olmasından dolayı oluşabilecek adli bir olayda ekiplerin olay yerine seri bir şekilde intikali ve müdahalenin gecikmesine neden olacağı düşünülerek halkın huzur ve sükunu, kamu yararı açısı ile asayiş ve güvenliğin sağlanması ile korunması yönünden uygun yer ve konumda olmadığı bildirilmiştir.”

DIŞ MAHALLE BERK KAFE

Dış Mahalle olarak bilinen bölgede uzun yıllardır hizmet veren Berk Kafe’nin de içki ruhsatının iptali isteniyor. Kafenin İzmir Caddesi’ne yakınlığı iptal istemine gerekçe olarak gösterilirken, “Trafik akışının sürekli yoğun bir şekilde olması sebebiyle asayişin ve güvenin sağlanması yönünden uygun yer ve konumda olmadığı” ifadeleriyle içki ruhsatının iptal edilmesi gerektiği vurgulandı.    

KARAKÖY BAHÇELİ RESTORAN

Valiliğin davayı kazanması durumunda Karaköy’de Bahçelinin Yeri olarak da bilinen restoranın içki ruhsatı iptal olacak. Söz konusu bölgenin ara sokaklardan oluştuğu, meydana gelebilecek adli vakalarda kısa sürede müdahale konusunda sorun yaşanabileceği ileri sürülürken, belirtilen bölgede çok sayıda işyeri ve ikametlerin bulunmasının halkın huzuru açısından sıkıntılı olabileceği ifade edildi.

MALTA PARKI

Manisa’da daha yapılmadan tartışma konusu olan, yapıldıktan sonra ise mahkemelik olan Malta Parkı, içki ruhsatı iptal edilecekler arasında yer alıyor. İçki ruhsatının iptali istenen park için hazırlanan raporda, şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu bölgenin vatandaşın alış veriş ve gezme amacıyla kullandığı Doğu Caddesi olarak bilinen 8 Eyül Caddesi’nde bulunduğu, ayrıca bölgenin bulunduğu yerde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren fabrika işçilerinin taşındığı servislerin durak noktası bulunduğu, burada bekleyen işçiler ile alkollü şahıslar arasında yoğun olarak adli olayların yaşanabileceği düşünüldüğünden, belirtilen bölgenin asayiş ve güvenliğinin sağlanması ve korunması yönünden uygun yer ve konumunda olmadığı bildirilmiştir.”

İÇKİ RUHSATI VERİLMESİ SAKINCALI

Manisa Valiliği, Manisa Belediye Meclisi’nin İçkili Yer Bölgesi olarak tespit edilen yerlerle ilgili asayiş ve güvenlik açısından sakıncalı olduğu İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazıları ile İdareye bildirilmesine rağmen, bu görüşe aykırı olarak meclisçe karar alındığı vurgulandı.

MANİSA BELEDİYESİ EMNİYET’E DAVA AÇACAK

Valilikle, Manisa Belediyesi arasında içkili yerlere ruhsat verilmesi konusuna son noktayı mahkeme koyacak. Manisa’da halk arasında da tartışılan içkili yerler konusunda Emniyet Müdürlüğü’nün yanlış karar verdiğini düşünen Belediye de mahkemeye gidiyor.  Önümüzdeki günlerde Valilik ve belediye mahkemede karşı karşıya gelecekler. Karşılıklı açılan ve açılacak olan davalar Manisa’nın sosyal hayatını da doğrudan etkileyecek.  

MANİSALILAR İZMİR’E Mİ GİTSİN?

İçkili yerlerin ruhsatlarıyla ilgili yapılan iptal başvuruları ve gerekçeler tartışma konusu oldu. Yasağın hızla genişlemesi Manisa’daki restoran işletmecilerini endişelendiriyor. Özellikle ailece gidilen nezih restoran ve kafelerin içki ruhsatlarının iptali durumunda Manisa’nın sosyal hayatının olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Şehrin sosyal hareketliliğin İzmir’e kayacağını düşünen birçok kişi ise yasakla bir yere varılamayacağı görüşünde. Vatandaşlar bu konuda Mecliste bir uzlaşma olması gerektiğini ifade etti. 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.