MANİSA'DA 'GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÇEVRE VE EKONOMİYE KATKISI' PANELİ

Celal Bayar Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nün düzenlediği "Geri Dönüşümün Çevre ve Ekonomiye Katkısı" isimli panel Saruhanlı Kültür Salonu'nda gerçekleştirildi.

MANİSA'DA 'GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÇEVRE VE EKONOMİYE KATKISI' PANELİ

MANİSA'DA 'GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÇEVRE VE EKONOMİYE KATKISI' PANELİ

Celal Bayar Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü'nün düzenlediği "Geri Dönüşümün Çevre ve Ekonomiye Katkısı" isimli panel Saruhanlı Kültür Salonu'nda gerçekleştirildi.

Panele konuşmacı olarak Araştırmacı Gazeteci-Yazar İsmail Aydın katılırken, CBÜ müzik ve dans grubu öğrencileri programa katılarak, organizasyonun renkli geçmesini sağladılar. Panele ayrıca Saruhanlı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, Saruhanlı Garnizon Komutanı Üstteğmen İlyas Pekdemir, C.B.Ü. Saruhanlı Meslek Yüksekoklu Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Halil Tosun’da katıldı. Panelde geri dönüşümün çevreye ve ekonomiye kazandırılması konusunda konuşma yapan Araştırmacı Gazeteci-Yazar İsmail Aydın, "Geri dönüşüm konusu yeryüzünde ve yeraltında bulunan kaynakların korunması, hızla tüketilmemesi, sağlıklı ve kabullenilebilecek bir harcanma hızı ve dengesine oturtulması için bilim dünyası tarafından önerilmiştir. İlk söylenişi insanların tabiata olan sevgisinden kaynaklanarak, bizlerin yaşamını olumlu yönde etkileyen ağaçların korunması için kâğıtların geri kazanılması gerektiği şeklinde olmuştur. Ne satın alırsak alalım sonuçta bunların çok kısa sürede veya yıllar sonra akıbeti çöp olmaktır. Yani bakmadığımız ve görmediğimiz, görmek istemediğimiz bir olgu var burada, biz insanlar çöp üretmek için yaşayan varlıklarız. Toplumumuz yaşamında bunu görmelidir. Günümüz dünyasında çevre konusundaki ekonomik harcamalar 600 milyar doları aşmış durumdadır. Ve her yılda bu toplam değer yüzde 4’e yakın bir oranda genişlemektedir. Yani her yıl yaklaşık 20-25 milyar dolar hacim genişlemesi olmaktadır. Çevre masraflarının toplamının yaklaşık yüzde 40’ını çöp yönetimi masrafları oluşturmaktadır. Yani 2008 yılı rakamı olan toplam 600 milyar doların yüzde 40’ı olarak 240 milyar dolar sadece çöp yönetiminde söz konusu olmaktadır.” dedi.

Geri dönüşümün çok önemli olduğunu dile getiren Aydın, "Öğretmenlerimiz eskiden tasarrufu öğretmeye çok önem verirlerdi. Bu konu giderek çok daha fazla önem kazanmaktadır. Öğretmenlerimiz geri dönüşüme olan ilgileri 1 ise tasarrufu anlatmaya zamanlarını 5 oranında ayırmalıdırlar. Bu yolla toplumun çevre için yapacakları harcama azalacağı gibi, doğal kaynaklarımız da korunmuş olacaktır. Tasarruf yapma ile ilgili olarak, toplum özendirilmelidir.” dedi. Gazeteci Yazar İsmail Aydın’a panelde verdiği önemli bilgilerden dolayı teşekkür eden Prof.Dr. Necla Çağlarırmak program sonunda Aydın’a plaket takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.