banner278

MANİSA'DA EN ÇOK YUNANLILAR'IN MÜLKÜ VAR

Manisa'daki yabancı uyruklulara ait taşınmazlarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a soru önergesi veren MHP'li Akçay, Manisa'da yabancı gerçek veya tüzel kişilere yapılan taşınmaz satışlarını, bu taşınmazların ilçelere dağılımını sordu. Önergeyi cevaplandıran Bakan Erdoğan Bayraktar, Manisa'da toplam 501 yabancı uyruklu kişinin 1 milyon 444 bin 471 m2 alanı satın aldığını belirtti.

MANİSA'DA EN ÇOK YUNANLILAR'IN MÜLKÜ VAR

MANİSA’DA EN ÇOK YUNANLILAR’IN MÜLKÜ VAR 

Manisa’daki yabancı uyruklulara ait taşınmazlarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a soru önergesi veren MHP’li Akçay, Manisa’da yabancı gerçek veya tüzel kişilere yapılan taşınmaz satışlarını, bu taşınmazların ilçelere dağılımını sordu. Önergeyi cevaplandıran Bakan Erdoğan Bayraktar, Manisa’da toplam 501 yabancı uyruklu kişinin 1 milyon 444 bin 471 m2 alanı satın aldığını belirtti.

2644 sayılı Tapu Kanununun 35 inci maddesi ile; yabancı uyruklu gerçek kişilere karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla toplam yüz ölçümü 25 dönümü geçemeyecek şekilde sınırlandırma getirildiğini ifade eden MHP’li Akçay, AK Parti’nin 3 Mayıs 2012 tarihinde çıkarttığı 6302 sayılı Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yabancılara toprak satışının 25 dönümden 300 dönüme çıkarıldığını, Bakanlar Kuruluna da 600 dönüme kadar çıkartma yetkisi verildiğini ifade etti.

MHP’li Akçay, 6302 sayılı Kanun ile 2644 sayılı kanunun 35 nci maddesi değiştirilerek yabancılara toprak satışındaki mütekabiliyet (Karşılıklılık) ilkesinin kaldırıldığını, İsrail ve Ermenistan'da Türk vatandaşları toprak satın alamazken İsrail ve Ermeni vatandaşlarının Türkiye'den toprak satın alabilecek duruma getirildiğini belirtti.

MHP’li Akçay önergesine şöyle devam etti: “2644 sayılı Tapu Kanunda 35 inci maddesinde yabancılara yapılacak toprak satışına sınırlama getirilmiştir. Buna göre yabancılara yapılacak taşınmaz miktarı ‘O ilçedeki imarlı alanların yüzde onunu’ geçemiyordu. 3.5.2012 tarih ve 6302 sayılı Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 inci maddesi ile 2644 sayılı kanunun 35 inci maddesindeki " imarlı alanların yüzde onunu geçemez. ‘ibaresi’ özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde onunu" geçemez şeklinde değiştirilmiştir. Böylece yabancılara satılacak toplam taşınmaz miktarı artırılarak imar planı olmayan tarım arazisi, göl, sit alanı, turizm alanı, dini ibadet yeri vb. ne varsa hepsi satışa dahil edilmiştir.”

Akçay’ın önergesinde yer verdiği sorular şöyle: “Manisa'da kaç yabancı kişi veya şirkete ne kadar taşınmaz satılmıştır? Bu taşınmazlar (arazi, tarım arazisi, ev, fabrika vb) nelerdir?  Bu taşınmazların ilçelere göre dağılımı nedir? Manisa'dan taşınmaz alan yabancıların ülkelere göre dağılımı nedir? 2003 yılından bu güne kadar Manisa'da yabancılara ne kadar taşınmaz mal satılmıştır? 3.5.2012  tarih  ve   6302   sayılı  Tapu  Kanunu  ve  Kadastro  Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğü girmesinden bu yana Manisa'da yabancı gerçek kişi, yabancı şirket veya yabancı ortaklı şirketlere taşınmaz satılmış mıdır? Satıldıysa ne kaç kişi veya şirkete ne kadar taşınmaz satılmıştır? Manisa'da Bakanlar Kurulu kararı ile 300 dönümden çok toprak satışı yapılan yabancı gerçek kişi, şirket veya yabancı ortaklı şirket var mıdır?”

İŞTE BAKAN'IN CEVABI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Akçay’ın önergesinde verdiği cevapta Manisa’da 501 yabancı uyruklu kişinin 1 milyon 444 bin 471 m2 alan ile 719 taşınmaza sahip olduğunu ifade etti.

Akçay konuyla ilgili şunları söyledi: "Manisa’da mütekabiliyet ilkesinin kaldırıldığı tarihten itibaren 165 kişinin 1 milyon 33 bin 899 m2 313 taşınmaz edindiği ortaya çıkmıştır. Manisa’da en fazla taşınmazı olan uyruğu olan ülke Yunanistan’dır. Yunanistan’dan 248 kişi 311 bin 618 m2  alan ile 296 taşınmaza sahiptir. İkinci sırada Almanya vatandaşları yer almaktadır. 159 Alman Manisa’da 294 taşınmaza sahiptir. Manisa’da taşınmaz sahibi vatandaşı olan diğer ülkeler Fransa, Bulgaristan, Belçika, Danimarka, Hollanda, İran, Makedonya, Sırbistan, Azerbaycan, KKTC’dir.

Manisa ilçelerinde yabancı uyruklu vatandaşların sahip olduğu taşınmazlara dair de bilgilerin de yer aldığı önerge cevabında çarpıcı sonuçlar göze çarpmaktadır. Manisa’da yabancı uyrukluların en fazla taşınmaza sahip olduğu ilçe Akhisar olarak belirtilmiştir. Akhisar’da 245 yabancı uyruklu 312 bin 59 m2 alan ile 304 taşınmaza sahiptir. Salihli’de ise 79 yabancı uyruklu 502 bin 764 m2 alan ile 148 adet taşınmaza sahiptir. Akhisar ve Salihli’deki bu rakamlar Manisa il merkezini dahi geride bırakmıştır. Merkezde 115 yabancı uyruklu 207 bin 961 m2 alan ile 136 taşınmaza sahiptir.

Önergeye verilen cevapta ülke genelinde yabancıların sahip olduğu taşınmazlara dair de bilgiler yer almaktadır. Mütekabiliyet ilkesinin olmadığı 18 Mayıs 2012-14 Ocak 2013 tarihleri arasında 9 bin916 kişinin 4 milyon 525 bin 680 m2 alanı ile 9 bin 643 taşınmaza sahip olduğu ifade edilmiştir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.