MANİSA'DA "DEPREME NASIL HAZIR OLURUZ" SEMİNERİ

Manisa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve TMMM Jeofizik Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilciliği işbirliğiyle "Depreme Nasıl Hazır Oluruz-" konulu seminer yapıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen, seminerin, kamu kurum ve kuruluşlarının teknik personeli, yerel yönetimlerin imar müdürleri ve teknik personelinin katılımıyla yapılması açısından bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu söyledi

MANİSA'DA

MANİSA’DA “DEPREME NASIL HAZIR OLURUZ” SEMİNERİ

Manisa Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve TMMM Jeofizik Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilciliği işbirliğiyle "Depreme Nasıl Hazır Oluruz-" konulu seminer yapıldı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen, seminerin, kamu kurum ve kuruluşlarının teknik personeli, yerel yönetimlerin imar müdürleri ve teknik personelinin katılımıyla yapılması açısından bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu söyledi   Manisa Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen seminerde, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ, "Depremin Neresindeyiz-", DEÜ Mühendislik Fakültesi Uygulamalı Jeofizik Ana bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgün "Yer İncelemelerinde Jeofizik Yöntemler", Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan ise "Bir Zemin Etüdü Raporu Nasıl Hazırlanır-" ve "Güvenli Yapı Tasarımı Esasları ve Jeofizik Etütlerin Önemi" konularında sunum yaptı.   Toplantıda konuşan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bekir Şen, seminerin, kamu kurum ve kuruluşlarının teknik personeli, yerel yönetimlerin imar müdürleri ve teknik personelinin katılımıyla yapılması açısından bir ilk olma özelliğine sahip olduğunu söyledi.   Manisa ilinin morfolojik (yapısal) ve jeolojik açıdan Ege Bölgesinin karakteristik özelliklerini taşıdığını söyleyen Şen, “Ege ve çevresindeki tüm deprem risklerini bünyesinde barındırmakla beraber Manisa Ovası ile Spil Dağı'nı arasında kalan 40 km uzunluğundaki Manisa Fayı ayrı bir risk oluşturmaktadır. En son 1994 yılında 5,1 şiddetinde bir deprem üretmiştir. Son yüzyılda bundan daha büyük bir deprem üretmemiştir. En büyük risk de buradadır. İlimiz son otuz yılda sanayi alanındaki gelişmeye paralel olarak şehir nüfusunda, hızlı bir artış yaşanmış, beraberinde de çarpık ve plansız bir yerleşim alanların doğmasına neden olmuştur. Son elli yılda ülkemizde meydana gelen yıkıcı depremler nedeniyle can ve mal kayıplarını, klasik yöntemlerle arama ve kurtarma hizmetlerinin yanında, yara sarma yöntemlerinin yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Deprem öncesi risk çalışmalarının yanında, risk azaltma yöntemlerinin geliştirilmesi ve riski yönetme, depremlere karşı dirençli ve bilinçli toplum meydana getirme çalışmaları ön plana çıkmıştır. Bunun için bu tür eğitici seminerlere önem vermekteyiz." Dedi.   Ayrıca deprem ve afet konusunda duyarlı bir toplum oluşturmak adına eğitim faaliyetlerine hız verdiklerini ifade eden Şen, toplumda farkındalığın arttırılması ve eğitimli toplumun her katmanına geliştirerek yaymak amacında olduklarını, deprem haftası münasebetiyle kurum personelinin iki ekip halinde okullarda eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi. Seminerin sonunda katılımcılara plaket takdim edildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.