banner278

MANİSA'DA DEPREM TATBİKATI

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nde gerçeği aratmayan deprem tatbikatı yapıldı. Hastane bahçesinde gerçekleştirilen tatbikatı Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, 112 Acil Şube Müdürü Suat Özçeviker, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Güner ve hasta yakınları izledi.

banner292
MANİSA'DA DEPREM TATBİKATI


MANİSA'DA DEPREM TATBİKATI

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde gerçeği aratmayan deprem tatbikatı yapıldı. Hastane bahçesinde gerçekleştirilen tatbikatı Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, 112 Acil Şube Müdürü Suat Özçeviker, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Güner ve hasta yakınları izledi.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bahçesinde deprem tatbikatı yapıldı. Gerçeği aratmayan tatbikata ilişkin açıklamada bulunan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Hasta Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği Müdürü Özgür Baykurt, “Marmara depreminin en önemli sonuçlarından biri hiç şüphesiz depreme hazırlıklı olma konusunda toplumsal çabalardaki artıştır. Ülkemiz açısından bir dönüm noktası olan 17 Ağustos 1999 tarihi, toplumsal olarak afetler karşısındaki yetersizliğimizi ve çaresizliğimizi ortaya koymuştur. Afet sonrası sağlık kurumlarının işleyişine her zamankinden daha fazla gereksinim duyulacaktır. Hastaneler günlük çalışmaları sırasında sıklıkla acil hasta veya yaralı kabul etmektedir. Bu nedenle hızlı karar alma ve uygulama becerisine sahip kurumlardır. Ancak yine de aynı anda çok sayıda hasta veya yaralı gelmesi ve/veya hastane içerisinde insan sağlığını tehdit eden bir tehlike ortaya çıkması gibi durumlarda, bu kurumsal beceri yitirilebilir. Hastanenin işlevinin öneminin çok arttığı böyle anlarda, hızlı ve güvenli çalışma becerisinin kaybı ciddi yaşamsal kayıplara yol açabilecek önemde bir sorundur. Bu nedenle hastanelerin kendilerini böyle acil durumlara önceden titizlikle hazırlamaları gerekmektedir. Her sağlık kuruluşu hazırlıklı hale gelmek için ayıracağı zaman, insan ve para kaynaklarını tespit ederek kendi fayda-zarar analizini yapmalıdır. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi olarak; Manisa ilinin 1. Derece deprem bölgesi içinde yer alması nedeniyle, afetlere hazırlıklı olmak ve afet durumlarında en iyi hizmeti vermek üzere risk yönetimine büyük önem vermekteyiz. Bu nedenle, gerek yapısal, gerek yapısal olmayan hasarlara karşı önlemlerimizi alırken, personelimizi de afetler konusunda bilinçlendirme, afet anında hareket tarzlarını belirleme ve bunları denemek ve geliştirme üzere eğitimler ve tatbikatlar yapmaktayız. 2013 yılı için düzenlediğimiz bu afet uygulama tatbikatı hastanemizde ilk yapılandır. 17 Nisan 2013 tarihinde afet plan tatbikatı yapılmış ve bugünde afet uygulama tatbikatı icra edilmiştir. Tatbikatta 06.30 da deprem olduğu varsayılarak; hem nöbetçi personelin, hem de asıl görevli personelin neler yapması gerektiği, önceliklerin neler olması gerektiği, tutulacak ve düzenlenecek evrakların nasıl doldurulduğu bu tatbikatlarda uygulanmış ve denenmiştir” dedi.

“Depreme hazır mıyız?”
Tatbikatın amacına ilişkin bilgiler veren Baykurt, “Hastane afet planının denenmesi, eksikliklerinin tespiti, geliştirilmesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Esasları ve Uygulamaları’nın denenmesi, kabiliyetinin görülmesi ve hastane acil durum ve afet merkezinin çalıştırılması, matbu formların ve görev kartların kullanılması, mesajlaşma usul ve esaslarının denenmesi, Hastanemizin afete müdahale ve acil durum yönetimi kabiliyetlerinin test edilerek, eksiklik ve ihtiyaçların tespit edilmesi, personelin bilgilerinin artırılması ve bu konuda duyarlılığın artırılmasıdır” dedi. Tatbikata katılan ekip ve araçlar hakkında da bilgiler veren Baykurt, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi afet planında görev verilen asıl ve yedek personel toplam 68 kişi görevlendirildi. Manisa Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesine ait binek aracı, hasta taşıma aracı ve ambulans görevlendirildi. İl Sağlık Müdürlü UMKE ekibi ve aracı 9 kişi görevlendirildi. İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü kurtarma ekibi ve kurtarma aracı 9 kişi görevlendirildi. Manisa Belediyesi itfaiye ekibi ve yangın aracı 5 kişi görevlendirildi. Toplam 91 kişi görev aldı bu tatbikatta” dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.