MANİSA'DA ÇEKİRGEYLE MÜCADELE

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, çekirgeyle mücadele programı kapsamında yürütülen çalışmaların tamamlandığını söyledi.

MANİSA'DA ÇEKİRGEYLE MÜCADELE


MANİSA'DA ÇEKİRGEYLE MÜCADELE


Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, çekirgeyle mücadele programı kapsamında yürütülen çalışmaların tamamlandığını söyledi.

30 köyde yürütülen kimyasal mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, 2013 yılı programı kapsamında Devlet Yardım Mücadelesi ve Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi şeklinde yapılan bu mücadele çalışmaları 21 Nisan 2013 tarihinden itibaren merkez ve ilçelerde başlamış olup, risk teşkil eden köylerde çekirge yatakları tespit edilmiş ve buralarda yaşayan çiftçiler bu konuda uyarılmıştır. Mücadele çalışmaları kapsamında 2013 yılı içerisinde 10 bin 550 dekar alanda kimyasal mücadele programlanmış olup, 420 litre kimyasal ilaç Bakanlığımızdan talep edilmiştir. İlimiz merkez dahil Akhisar, Alaşehir, Demirci, Kırkağaç, Salihli, Saruhanlı ilçelerinde toplam 30 köyde 9 dekar 133 dekar alanda kimyasal mücadele çalışmaları yapılmıştır. 200 litre kimyasal ilaç Bakanlığımız tarafından karşılanmış olup, 157 litre ilaç ise yerel imkanlar ile temin edilerek toplamda 357 litre kimyasal ilaç kullanılmıştır. Dağlık kesimlerde, ormanlık alanlarda ve meralarda kullanılan ilaç devlet tarafından, işgücü ise muhtarlıklar tarafından karşılanmaktadır” dedi.Çekirge ile mücadele konusunda çiftçilerin bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Çebi, “Kullanılan kimyasalların etkisini artırmak için, çekirge hareketsiz, toplu olduğu dönemde, alanlara dağılmadan mücadeleyi tamamlamak gerekmektedir. Fakat çiftçiler, çekirgelerin ilk etapta kendi arazilerine zarar vermediğini düşündükleri için, mera, ormanlık sahalar ve hazine arazilerinde toplu halde yapılması gereken mücadeleye ilgisiz kalmaktadırlar. Çekirgenin ilk çıkış anından itibaren toplu olarak mücadele yapmak, zararlıyı etkisiz hale getirme konusundaki başarı oranını artırmaktadır. Fakat çekirgelerin, ulaşımı güç, yerleşim sahalarından uzak, kışlak sahalarının dağlık yerlerde olması ve en önemlisi kışlakların önemli bir kısmının mera sahalarında olması sebebiyle kimyasal mücadele yeteri kadar sonuç vermemektedir. Kimyasal mücadele sonrasında bu alanlara 7-10 gün süreyle hayvan sokulamayacağından, özellikle çobanlar çekirge çıkışlarını gördükleri halde müdürlüğümüze durumu ihbar etmemekte ve çekirge çıkışlarını saklamaktadırlar. Bu durum neticesinde gelişimini tamamlayan çekirgeler uçkun hale geldikten sonra tarım arazilerine iniş yapmakta ve yeşil bitkilere zarar vermektedir” şeklinde konuştu.Bu mücadelede zamanın çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Çebi, “Çiftçilerin ilaçlama yapacak bütçelerinin olmaması ve bu konuda gerektiği şekilde hızlı davranmamaları nedeniyle zamanında ilaçlama yapılamayan yerlerde çekirge zararı görülmektedir. Çekirge mücadelesinde ilk çıkış anında yapılacak bir kimyasal mücadele çok başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca daha küçük alanlarda bir mücadele yapılacağından daha az ilaç kullanılacak ve çevre kirliliği önlenmiş olacaktır. Zamanında daha çekirgeler dağılmadan etkin bir mücadelenin yapılabilmesi için çiftçilerin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.