banner278

MANİSA'DA BİR GELENEK BAŞLATILIYOR

1313 yılında Saruhanoğulları Beyliği kurucusu Saruhanbey tarafından fethedilen Manisa, fethedilişinin 700. yıldönümünü kutluyor.

banner292
MANİSA'DA BİR GELENEK BAŞLATILIYOR


MANİSA'DA BİR GELENEK BAŞLATILIYOR

1313 yılında Saruhanoğulları Beyliği kurucusu Saruhanbey tarafından fethedilen Manisa, fethedilişinin 700. yıldönümünü kutluyor.

Manisa'nın gönüllü turizm elçisi olan ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde Üroloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Fahrettin Er, Manisa’nın 700 yıl önce bir Regaip Kandili’nde fethedildiğini belirterek, bazı vatandaşlarla birlikte Saruhanbey Türbesi’nde Regaip Kandili’nin geleneksel olarak kutlanması için çalışmalara başladı. 

Regaip Kandili’nin Manisa için çok önemli olduğunun altını çizen Er, “Manisa Bizans şehri Spilos Magnesia iken 1313 yılında bir Regaip Kandili’nde işin ilginç tarafı Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan bir Regaip Kandili’nde yani tam 700 yıl evvel ikindi namazında başlayan fetih, sabah namazında şafak sökerken bitiyor. Benim çocukluğumda Manisa’da Regaip Kandili’nde toplar atılırdı fethin canlandırılması için. Bu gelenek tekrar yaşatılması lazım. Onun için toplum kendini geleceğe geleneklerle taşır. Geleneklerimiz bizi geleceğe taşıyan kromozomlarımızdır. Bunlara sahip çıkmazsak yeni nesle bir şeyler aktaramayız. Yeni nesle bir şeyler aktarabilmek için bütün Manisalılara sesleniyorum. Gelecek yıl Regaip Kandili’ni Saruhan Bey Türbesi’nin bulunduğu alanda yapmak lazım. Kandilde panayırlar gerçekleştirerek, hava fişekler atmalıyız. Burada dualar okumalıyız. Manisa’nın fethini gelecek nesle anlatmalıyız” dedi. 

Manisa fethinin İstanbul fethinden daha önce gerçekleştiğini kaydeden Er, “Manisa 1313 yılında fethedilirken, İstanbul ise 140 yıl sonra fethedildi. En batıya Müslüman Türkler, Saruhan Bey vasıtasıyla geldiler. Saruhanbey, Fatih Sultan Mehmet’ten önce İstanbul’u 1327 yılında ve 1342 yılında fethetmeye çalıştı. Saruhanbey’in oğlu Süleyman Bey, İstanbul’u fethetmeye giderken Büyük Çekmece Gölü’nün orada şehit düştü. Saruhanbey’in oğlu geri getirildi ve babasından önce bu türbeye defnedildi. İbn-i Batuta Seyahatnamesi’nde böyle yazıyor” dedi. 

Regaip Kandili’nin Saruhanbey Türbesi’nde kutlanması için herkesin yardımcı olması gerektiğini vurgulayan Dr. Fahrettin Er, “Manisa İl Müftülüğü bu işe ön ayak olması lazım. Ön ayak olmazsa da sivil toplum kuruluşları bunu yapar. İnanıyorum ki müftülük buna ön ayak olacaktır. Çünkü bütün kaynaklar Manisa’nın Regaip Kandili’nde fethedildiğini ve Manisa Kalesi’nden 21 pare top yapıldığını gösteriyor. İnşallah gelecek yıl 21 pare top atışıyla Regaip Kandilini kutlayalım. Bu yıl az sayıda insanla bunu yaptık ama inanıyorum ki gelecek yıl bu meydan dolacak” diye konuştu. 

Saruhanbey Türbesi tarihçesi
Alpagu oğlu Saruhanbey (1270-1345) Saruhanoğulları Beyliğinin kurucusudur. Horasan’dan gelip Batı Anadolu, Ege Denizi ve Adalar üzerinde egemenlik kurar. Türk Beylerindendir. 1313 yılında Manisa’yı fetheder. Saruhan Bey Türbesi 14. yüzyılın ikinci yarısında yapıldı. Mezarı buradadır.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.