banner278

MANİSA'DA 550 BİN KİŞİNİN GELİRİ TARIMDAN

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, üzüm sergilerine giderek üreticilerin sorunlarını dinledi, çözüm önerilerini sundu.

banner292
MANİSA'DA 550 BİN KİŞİNİN GELİRİ TARIMDAN

MANİSA’DA 550 BİN KİŞİNİN GELİRİ TARIMDAN

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, üzüm sergilerine giderek üreticilerin sorunlarını dinledi, çözüm önerilerini sundu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, üzüm sergilerini gezdi, üreticilerin sorunlarını dinledi. Manisa nüfusunun yüzde 41’inin yani 550 bin kişinin tarımda istihdam edildiğini söyleyen MHP’li Akçay, “Türkiye, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ve ihracatında Dünyada ilk sıradadır.  Türkiye’deki kurutmalık üzümün yüzde 88’i, sofralık üzümün yüzde 16’sı Manisa’da üretilmektedir. Manisa'da yaklaşık 100 bin aile üzümden geçimini sağlamaktadır. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatından her yıl ortalama 500 milyon dolar döviz girdisi sağlanmaktadır. 2011-2012 sezonunda Manisa’dan 175 bin ton yaş üzüm ihraç edilmiş 90 milyon dolar döviz sağlanmıştır.” dedi.

Çekirdeksiz üzümde rekolteye bağlı olarak arz talep dengesinin bozulmasının üreticileri mağdur ettiğini söyleyen Akçay, “Bu yıl Alaşehir, Sarıgöl, Saruhanlı ilçeleri ile Gökkaya ve Mütevelli beldelerinde yaşanan dolu felaketi ve üzümlerin iyi doğuş yapamaması nedeniyle üzüm rekoltesi düşmüştür. Bunun sonucunda da üzüm fiyatları yükselmiştir. Rekoltenin fazla olduğu yıllarda ise çiftçi maliyetin altında ürün satmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle öncelikle üretim planlaması ve fiziki planlama yapılmalıdır. Üzüm üretiminde oluşan arz fazlalıkları için alternatif tüketim imkânları geliştirilmelidir. Depolama sistemi kurulmalı ve depolama maliyeti desteklenmelidir.” dedi.

Hükümeti ve AKP Manisa Milletvekillerini eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Üzüm eğer es kaza para ederse İktidar atıp tutuyor, üzüm para etmezse AKP Manisa Milletvekilleri tam siper oluyor. Borsadaki ilk sezon üzüm törenine dahi gelmiyorlar. Bazı AKP Manisa milletvekilleri geçen sene üzüm açılış sezonunda “Bu sene üzümü 3,5 liranın altında kimse satmasın, fiyat bunun altına düşerse gelin, bizi bulun.” demişlerdi.  Çiftçiler onlara inandılar. Üzümlerini beklettiler. Ancak üzüm, 2,5 liranın altına indi. Bunun sonucunda da 2011 yılında üzümünü 4 lira 85 kuruştan satan Manisalı çiftçiler, geçen sezon 2 lira 50 kuruştan üzümlerini satmak zorunda kalmışlardır. Bu yıl yaşanan dolu felaketleri ve üzümün iyi doğum yapamaması sonucu üzüm rekoltesi düşmüş bunun sonucunda da üzüm fiyatları yükselmiştir. Üzüm fiyatları yükselince AKP milletvekilleri tekrar ortaya çıkmaya başlamıştır.” dedi.

AKP Hükümetinin üzüm üreticileriyle ilgili hiçbir şey yapmadığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Bu yıl yaşanan dolu felaketi nedeniyle Alaşehir, Sarıgöl, Saruhanlı ilçeleri ile Mütevelli ve Gökkaya Beldelerinde binlerce üzüm üreticisi mağdur olmuştur. Tarım Bakanı üzüm üreticilerinin mağduriyetinin giderileceğini söylemişken bu bölgelerdeki çiftçilerimizin sadece Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenmiştir. Ayrıca dolu felaketinin etkili olduğu bu ilçelerdeki birçok köy afet bölgesi ilan edilmediği için bu çiftçilerimiz borç ertelenmesinden yararlanamamıştır. AKP Hükümetine sormak istiyorum: Üzüm için ne yaptınız? Havza bazlı üretim dediniz. Gediz Havzasında çekirdeksiz kurum üzüm desteklenecek dediniz. Toplantılar yaptınız? Ancak dağ fare doğurdu. Fiziki planlama vaad ettiniz, yapmadınız. Üretim planlaması dediniz yapmadınız. Üzümde üretim planlaması için 5 yıl önce içinde TARİŞ üzüm birliği yöneticilerinin de yer aldığı üzüm komiteleri kuruldu. Öğrendiğimize göre bu komiteler lağvedilmiştir. AKP üzüm için hiçbir adım atmamıştır. Eğer attı diyen varsa buyurun konuşalım, tartışalım.” dedi.

Üzüm üretimiyle ilgili çözüm önerilerini anlatan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Geçen sezon Manisa’dan yapılan çekirdeksiz kuru üzüm ihracatından 500 milyon dolar, yaş üzüm ihracatından da 90 milyon dolar döviz sağlanmıştır.  Bu nedenle Türkiye’nin en önemli tarımsal ürünlerinden biri olan üzüm destekleme kapsamına alınmalıdır. Üzüm üretim rekoltesinin yüksek olduğu yıllarda üretici maliyetinin altında üzüm satmaktadır. Üzüm üretiminde oluşan arz fazlalıkları konusunda alternatif tüketim imkânları geliştirilmelidir. Başbakanlık Tanıtma Fonundan destek sağlanmalı, ilköğretim öğrencilerine, askerlerimize ve THY uçaklarında kuru üzün dağıtılmalı, kuru meyve üzerinde çalışan işletmeler perakende tüketime yönelik ambalajlı üretim için teşvik edilmelidir. Üzümdeki fiyat dalgalanmalarını önlemek için çiftçiler, ziraat odaları, ticaret borsaları, ihracatçılardan oluşan ‘ Üzüm Müdahale Kurumu’ kurulmalıdır. Üzümün serbest piyasada gerçek fiyatının oluşabilmesi için ihtisas borsaları oluşturulmalı ya da mevcut borsalara işlerlik kazandırılmalı, ticaret borsaları tescil kurumu olmaktan kurtarılmalıdır.” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.