banner278

MANİSA'DA 30 BİN DEKARLIK ALANDA SU BASKINI OLDU

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Demirköprü Barajı kapaklarının açılması sonucu meydana gelen su baskınlarından Manisa genelinde 30 bin dekarlık alanın etkilendiği, suların çekilmesi ile birlikte hasar tespit çalışmalarına başlanacağı bildirildi.

banner292
MANİSA'DA 30 BİN DEKARLIK ALANDA SU BASKINI OLDU

MANİSA’DA 30 BİN DEKARLIK ALANDA SU BASKINI OLDU

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Demirköprü Barajı kapaklarının açılması sonucu meydana gelen su baskınlarından Manisa genelinde 30 bin dekarlık alanın etkilendiği, suların çekilmesi ile birlikte hasar tespit çalışmalarına başlanacağı bildirildi.
Açıklamada şu bilgiler verildi: “1960 yılında hizmete giren Demirköprü Barajı ; sulama,elektrik üretimi ve taşkın kontrol amacı taşıyan 1 milyar 022 milyon m3 depolama hacmi olan bölgemizin önemli tesislerinden birisidir. Uzun yıllar itibariyle oluşan ortalama yağış ve buna bağlı olarak Demirköprü Baraj gölüne gelen su miktarları ve tahmini yıl özelliklerine göre düzenlenen baraj işletme talimatlarına göre; 2011-2012 su yılında, Demirköprü Barajı'nda, 01.04.2012 tarihine kadar taşkın hacminin korunması amacıyla, 20.01.2012 tarihinden itibaren, hidroelektrik santralinden elektrik üretimi de yapılarak su bırakılmıştır. Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında, baraja gelen su miktarına göre, 1-2 veya 3 ünite devreye alınarak hem elektrik üretimi yapılmış, hem su bırakılarak baraj gölü kontrol altında tutulmuştur. Bu amaçla baraj gölünden toplam 234 milyon metreküp su bırakılmıştır. Nisan ayı sonu itibariyle bölgemizde yer alan baraj ve göletlerimiz işletme talimatlarına uygun olarak maksimum seviyelerine ulaşmıştır. Nisan ayı içinde meydana gelen yağış sonucu baraj gölüne gelen su miktarlarına göre, su bırakılması gerekmiştir. Yağışlara bağlı olarak Gediz Nehrine bağlanan yan derelerde de su miktarının artması, Gediz Nehrindeki su miktarının artmasına neden olmuş ve yapılan gözlemlerde, Gediz Nehri yer yer yatağından çıkarak, çevre araziye yayılmıştır. 1951 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla, Gediz Nehrinin sağ ve sol tarafında 200'er metre olmak üzere toplam 400 metrelik alan taşkın alanı olarak belirlenmiştir. Bu alan da bina gibi sabit tesis yapılamayacağı gibi, tarımla uğraşanların da gerekli önlemleri alması öngörülmüştür. Bugün itibariyle, göle gelen su miktarını azalması sonucu Baraj hidroelektrik santralinin bir ünitesi kapatılmıştır. Bu azalma devam ettiği takdirde, peyderpey diğer ünitelerde kapatılacaktır.”

30 BİN DEKAR ALAN ETKİLENDİ
Açıklamaya şöyle devam edildi: “İlimiz Salihli İlçemizde bulunan Demirköprü baraj kapaklarının 20-21-22-23-24 Nisan 2012 tarihlerinde açılması sebebi ile Gediz nehri taşmıştır. Bu sebeple oluşan su baskın ihbarları Müdürlüğümüzce değerlendirilmiş olup Merkez Ç.M.K başkanlığının bilirkişiliğinden de istifade edilerek mahallinde tespit yapılmıştır. Bu tespitlere göre; Merkez İlçeye bağlı Sultan çakal Azmağı Dar Köprü mevkiinden başlayarak Ayvalık Tımarı, Çakal Azmak Tımarı ve Çifte Damlar mevkiinde yaklaşık 9.000 dekar;Güzelköy ve Gölköy tımarlarında 11 bin dekar; Manisa Muradiye yeni çevreyolu, Kuşlubahçe, Kocakumlar, Tepe Tımarı, Karaca Ahmet, Akkoyun ve Düğlek tımarınıda içine alan alanda 10 bin dekar olmak üzere toplamda yaklaşık 30 bin dekar alanda su baskını olduğu görülmüştür. Su baskınına maruz kalan 30 bin dekar alanın yaklaşık olarak 27 bin dekarında bağ, 3 bin dekarında yem bitkisi ile sebze yetiştiriciliği yapıldığı gözlemlenmiştir. Aynı sebeple İlimiz Turgutlu ilçesinde Merkez, M.Yeniköy, Sinirli, İzzettin, Musacalı, Çampınar köylerinde 2 bin 200 dekar tarım alanı su altında kalmıştır. Suların çekilmesiyle birlikte İl müdürlüğümüzce mevcut kanun ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli hasar tespitleri yapılarak mağdur olan çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi yönünde bakanlığımız nezdinde ve ilgili kuruluşlarla iletişime geçilerek yasal çalışmalara başlanacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.