banner278

MANİSA'DA 20 BİN PARSEL ARAZİ 2-B İLE SATILACAK

Tapu Kadastro İzmir 3. Bölge Müdürü Burhan Usta, Ege bölgesinde İzmir'de 10 bin, Aydın'da 6 ve Manisa'da 4 bin olmak üzere 20 bin parsel arazinin 2-B olarak hazine adına belirlendiğini ve satışa hazır hale getirildiğini açıkladı.

banner292
MANİSA'DA 20 BİN PARSEL ARAZİ 2-B İLE SATILACAK

MANİSA'DA 20 BİN PARSEL ARAZİ 2-B İLE SATILACAK

Tapu Kadastro İzmir 3. Bölge Müdürü Burhan Usta, Ege bölgesinde İzmir'de 10 bin, Aydın'da 6 ve Manisa'da 4 bin olmak üzere 20 bin parsel arazinin 2-B olarak hazine adına belirlendiğini ve satışa hazır hale getirildiğini açıkladı.

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde Manisa Valiliği, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve CBÜ işbirliği ile "Mülkiyet ve Kadastro" konulu sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyumda konuşma yapan Tapu Kadastro İzmir 3. Bölge Müdürü Burhan Usta, "Teknolojinin gelişmesiyle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) çalışmaları hızlandı. Bölge bazında sisteme geçişte ne kadar uygulanmışsa o şekilde kaldı. 18 müdürlük sisteme hazır hale getirildi. 30 müdürlüğümüze yeni 18 müdürlük ilave ettik. Haziran sonu itibari ile bölgemizdeki tüm TAKBİS ile ilgili sorunları çözeceğiz. Çok büyük sorun olan 2-B ile ilgili olarak devletin elinde envanter yoktu. Artık envanterlerimiz var. Hazine adına tesciller yapıldı. Ege bölgesinde İzmir'de 10 bin, Aydın'da 6 ve Manisa'da 4 bin olmak üzere 20 bin parsel 2-B olarak hazine adına belirlenmiş ve her an satışa hazır hale getirilmiştir. Ayrıca Manisa'da 752 birim, 671 bin parselin yenilenmesi gerektiğine karar verdik" dedi.
Panelde ev sahipliği yapan CBÜ'nün Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, "Günümüzde kadastro tescil insan toprak ilişkilerin belirleyen bir bilim olarak görülmektedir. İnsanoğlu ilk olarak bunduğu mekanı tanıma ihtiyacı duymuştur. Bu alanda ilk amaç harita bilgileri olmuştur. Bu haritaların elektronik ortamda yürütülmesi bilgi teknolojileri arasında en önemli yeri almaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışalar tapu kadastro bilgi sistemi, sabit GPS, tapu kayıtlarının sayısal ortama aktarılarak otomasyonun
sağlanması gibi örnekler verilebilir" dedi.
Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sedat Bakıcı da TAKBİS'in, ülke bilgilerinin veri ortamına aktarılarak bilgi alışverişini sağlayan en önemli e-devlet hizmetlerinden biri olduğuna dikkat çekti. Genel Müdürlüğün yılda 7 milyon hizmet yaptığını kaydeden Bakıcı, 20 milyon vatandaşa hizmet verdiklerini ve mevcut bilgilerin yüzde 70'nin TAKBİS'e aktarıldığını söyledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de, "Tapu kadastro çalışmaları gündelik hayatta önemli yer tutmasına karşın devletler açısından önemlidir. Devletin nizamın intizamın açık bir göstergesidir. Ülkemizde harita hizmetleri savunma ve kalkınmaya yönelik hizmetlerin alt yapısını oluşturmaktadır. Tapu sicilinin kurulması ve arazi kullanımının denetimi ve düzenlenmesi imar planının kullanılması, çevre düzenlemesi ve turizm ile kıyıların planlanması, tarım reformu, baraj
gibi kalkınma amaçlı ve TSK özel kanunlarında belirlenen bilgi sistemlerinin oluşturulmasında kullanılan harita bilgileri devlet tarafından hazırlanmakta ve devlet tarafından karşılanmaktadır. Ülke savunması ile mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirilmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu hizmetler elzemdir. Kadastro işlemi tamamlanmış bir yerde yol ve yatırımlar ile imar işlerini yapamazsınız. Bu hizmetleri gerçekleştiren tüm tapu ve kadastro hizmeti veren arkadaşları tebrik ediyorum. Türkiye 10 yılın öncesindeki Türkiye değildir. Bunu çalışmaları yapan arkadaşlarımız daha iyi bilirler. Buradan İzmir'e, Uşak'a giden birisi 10 yıl önceki yolları karşılaştırdığında aradaki farkı görür. Sahadaki çalışmaları yapan arkadaşlarımız farkı anlarlar. Dün tek şerit olan yollar bugün duble yol. Manisa'nın binalaşmasına ve yapılaşmasına bakın. Türkiye kabuk değiştirmiş ve büyük bir gelişim sağlamıştır" dedi.
Libya'dan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesine değinen Tanrıverdi, "Bu hafta içinde Türkiye'nin ne kadar büyük olduğuna şahit olduk. Libya'daki 10 bine yakın vatandaşımızı uçaklarla, vapurlarla Türkiye'ye taşıdık. Biz öyle büyük bir devletiz. Biz milletimize efendilik için değil, hizmetkarlık içinde varız" diye konuştu.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye'nin son dönemindeki değişim ve dönüşümünde en çok pay alan kurum olduğunu belirten Vali Celalettin Güvenç ise şunları söyledi: "Tapu ve nüfus devletin namusudur. Ama bunlar yatırımcı kuruluş değildir. Ellerinde çok büyük kaynaklar yoktur. Geçmiş yıllarda gerek bürolarda ve arkadaşların özlük haklarının geride olması bizi üzmüştür. Sabah 8 akşam 5 tapucu ve nufüs memuru çalışır. Devlet olgusunun da tezahür ettiği yer orasıdır. Bütün sistemlerde tarih boyuna vatandaşların mülkiyet hakkını teminat altına alamıyorsanız orada devletten söz etmek mümkün değildir. Avrupa 3. kadastro çalışmalarını yaparken biz 1.'yi daha bitiremedik.
Köyde kimin nereye sahip olduğu belirsiz, herkes herkesin tarlasını sürüyor, yasa koyucu vali ve kaymakam hiç yoksa bir yıl boyunca tarlayı süren zilyeti korusun demiştir. 2004 ile beraber yerinde bir kararla devlet bu konuya müdahale etti. 2004'te kadastromuz yoktu. Dünya bankasından 177 milyon kaynak ile bu hareket sağlandı. Toplam 52 bin mahalle ve köyden 2003 yılına 39 bin kadastro yapıldı. Toplam 12 bin köy 7 yıl içinde tamamlandı. Kaynak ve hizmet alımı ile 7 yıl içinde 12 bin 757 köyde kadastro çalışması tamamlandı. Manisa da bundan nasibini aldı. 2011'de 3 köyde çalışma var. Bin tepelerinde ihale edilmesi sevinç verici bir durum."
Konuşmaların ardından sempozyumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunanlarda şilt verildi. Tam gün süren sempozyum 3 oturumda tamamlandı. Oturum başkanlığını Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sedat Bakıcı'nın yaptığı 1. oturumda; Kadastro Dairesi Başkanı Ali Ataman 'Türkiye'nin Kadastro Durumu ve Projeleri', Manisa Kadastro Müdürü Hanifi Sitemoğlu; 'Manisa'nın Mülkiyet ve Kadastro Profili', Harita Yüksek Mühendisi Erdal Yılmaz ve E. Albay Harita Müh. M. Sc. İşl. SPK Değ. Uzmanı Doğan Özaydın, 'Görsel Kentler ve Kadastro İlişkisi' ve Dr. Kadri Pamukoğlu, 'Bilgi Toplumunda Devlet ve Özel Sektörün Değişen Rolleri' konularında bilgiler verdi. Oturum başkanlığını CBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Çelebi'nin gerçekleştirdiği 2. oturumda; Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş 'Emlakçılık ve Gayrımenkul Değerleme', Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya 'Osmanlı Haritaları ve Şevki Paşa'nın Gelibolu Haritası', Harita Mühendisi (TKGM) Pınar Süner ve Kadastro Dairesi Başkanı Ali Ataman 'LİHKAB (Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendis Büroları)' konulu bildirilerini sunum eşliğinde aktardı.Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ökmen' in başkanlığını gerçekleştirdiği 3. Oturumda ise Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yılmaz Kurt 'Osmanlıda Mülkiyet' sunumunu gerçekleştirdi.
Ardından Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu 'Hazine Arazilerinin Bölgesel Kalkınmada Önemi', Harita Mühendisi Mehmet Kocamanoğlu 'Kadastro Hizmetlerinde GNSS Donanımları', İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Doç. Dr. İlhan Ekincioğlu 'Kent Bilgi Sistemleri' konulu sunumları ile sempozyuma katılanlara bilgileri aktardılar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.