MANİSA VHO, SUNİ TOHUMLAMA KURSUNU TAMAMLADI

Manisa Belediyesi'nin 2012 yılı başında temelini atmayı planladığı Yeni Garaj Alanı'nda zemin düzenleme çalışmaları hız kazandı.

MANİSA VHO, SUNİ TOHUMLAMA KURSUNU TAMAMLADI

MANİSA VHO, SUNİ TOHUMLAMA KURSUNU TAMAMLADI

Manisa Veteriner Hekimler Odası (VHO) tarafından Türkiye genelindeki veteriner hekimlere yönelik meslek içi eğitim kapsamında 20.'si düzenlenen Suni Tohumlama Kursu, Tarım İl Müdürlüğü seminer salonunda gerçekleştirildi.

Manisa VHO Başkanı Hasan Eryilmaz’ın konuşması ile başlayan suni tohumlama kursunun eğitimini Doç. Dr. Süleyman Bacınoğlu verdi. Eğitime, çevre il ve ilçelerden gelen, yeni mezun olmuş ve daha önce bu kursu almamış yaklaşık 25 veteriner hekim katıldı. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hasan Eryılmaz, kursla ilgili yaptığı açıklamasında, suni tohumlama kursunun ülke hayvancılığı ve ekonomisi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Eryılmaz, “Türkiye’de, 50 baş ve üzeri hayvan sayısına sahip 1000 kadar çiftlik vardır. Bu çiftliklerimizdeki süt sığırcılığının gelişmesi için, doğacak her yeni neslin bir öncekinden daha iyi verim ve tip özelliklerine sahip olması gerekir. Bunu sağlamanın tek yolu genetik ilerlemedir. Bu ilerleme de Suni tohumlama ve embriyo transferi ile gerçekleşmektedir. Transfer ve tohumlamada seçilecek bir boğanın seçilmesi öncelikle geleceğe yapılan bir yatırımdır. Tohumlama sonrasında yavru 9 ay sonra doğacak ve 3 yıl sonra süt vermeye başlayacaktır. Bu hayvanın daha verimli ve daha sağlıklı olması yapılan seçimlere bağlı olacaktır. Bu seçimin doğru yapılması için sektörün yatırımcılarına ve çiftçilerine seçilecek spermanın kalitesi çok iyi anlatılmalıdır” seklinde konuştu. Eryılmaz, suni tohumlama ile çok kıymetli genetik yapıya sahip üstün boğalardan, bir gelecek alabildiğini ancak üstün ırklar üretebilmek için embriyo nakline destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Süleyman Bacınoğlu’nun teorik olarak verdiği eğitim, uygulamalı eğitimlerin ardından sona erdi. Eğitimde, boğa seçimi, boğa spermasının değerlendirilmesi, ineklerde farklı senkronizasyon yöntemlerinin karşılaştırılması, konterner kullanımı ve spermanın eritilmesi, oogenesis, follikülogenesis, fertilizasyon ve embriyonik gelişim, östrus siklusu ve hormonlar, döl verimi konularına yer verildi.

VETKOOP Yönetim Kurulu Üyesi Ulvi Murat Tunca tarafından kooperatife davet edilen öğrenciler kooperatifi gezerek VETKOOP’un kuruluş amacını dinlediler. Kursiyerlerin sorularını yanıtlayan Tunca, kooperatif içinde hareket etmenin meslek içinde dayanışma oluşturacağını ve gelişmek için essiz bir fırsat olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.