banner278

MANİSA VERGİ DAİRESİ'NDEN KİRA BEYANNAMESİ AÇIKLAMASI

Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan kira beyannamesiyle ilgili açıklamada bulunarak, "2011 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2011 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart ile 25 Mart 2012 akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekir" dedi.

MANİSA VERGİ DAİRESİ'NDEN KİRA BEYANNAMESİ AÇIKLAMASI

MANİSA VERGİ DAİRESİ’NDEN KİRA BEYANNAMESİ AÇIKLAMASI

Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan kira beyannamesiyle ilgili açıklamada bulunarak, “2011 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenler 1 Ocak 2011 – 31 Aralık 2011 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart ile 25 Mart 2012 akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekir” dedi.

Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı kira beyannamesiyle ilgili açıklama yaptı. 2011 yılında sahip oldukları mal ve hakları kiraya verenlerin 1 Ocak 2011 – 31 Aralık 2011 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart ile 25 Mart 2012 akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerektiğini belirten Manisa Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, “Sadece Gayrimenkul Sermaye İradı elde eden gerçek kişiler ikamet adreslerine bağlı kalınmaksızın vergi dairelerine/malmüdürlüklerine başvurmaları halinde alacakları elektronik beyanname kullanıcı adı, parola ve şifre ile sisteme giriş yaparak beyannamelerini kendileri verebilecekleri gibi, İnternet Vergi Dairesi şifreleri yok ise kişiye özel hazırlanan soruları cevaplayarak da Sistem’e giriş yapabileceklerdir. GMSİ yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayan mükelleflerimiz ise İnternet Vergi Dairesinde kendileri için hazırlanan kira beyannamesini elektronik ortamda onayladıkları anda adlarına vergi dairesinde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecektir” dedi.   2 EŞİT TAKSİT Kira beyanname sistemini kullanarak internet üzerinden GMSİ beyannamelerini veren gerçek kişilerin beyanname verme ve tahakkuk işlemleri için vergi dairelerine gelmelerine gerek olmadığını vurgulayan Başkan Yılmaz Çakan, “Gelir İdaresi Başkanlığında bulunan bilgiler kullanılarak oluşturulan kira beyannamesi kontrol edildikten sonra; eksiklik, hata ve yanlışlıkların bulunması halinde gerekli düzeltme işlemlerinin yapılarak onaylanması üzerine beyanname elektronik ortamda alınacak ve beyan ettiğiniz vergi otomatik hesaplanıp tahakkuk ettirilecektir. Ayrıca, dileyen mükelleflerimiz beyannamelerini kendileri düzenleyerek vergi dairelerine/malmüdürlüklerine verebileceklerdir. Beyanname üzerinden hesaplanan Gelir Vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi, vergi dairelerine / malmüdürlüklerine ve tahsile yetkili banka şubelerine ödenebilir. Sisteme erişim ve uygulama hakkında detaylı bilgiye Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr internet adresinden ulaşılabileceklerdir. Kamuoyuna duyurulur” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.