MANİSA VE 15 İLİN SUYU İZLENECEK

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay Havzalarında su kalitesi izleme çalışması başlattıklarını açıkladı. Çalışma ile 5 havzaya dahil olan 16 ilde su kalitesi düzenli olarak izlenecek.

MANİSA VE 15 İLİN SUYU İZLENECEK

MANİSA VE 15 İLİN SUYU İZLENECEK

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay Havzalarında su kalitesi izleme çalışması başlattıklarını açıkladı. Çalışma ile 5 havzaya dahil olan 16 ilde su kalitesi düzenli olarak izlenecek.
Prof. Dr. Eroğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, 5 su havzasında su kalitesinin düzenli olarak izlenmesi için aralarında TÜBİTAK’ın da bulunduğu üç kuruluş ile hizmet alım sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Buna göre; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay Havzalarında nehir, göl, geçiş suyu, kıyı suyu ve yer altı sularında belirlenecek noktalarda AB Su Çerçeve Direktifi kapsamında izleme yapılacak. Çalışma kapsamında söz konusu su kütlelerinin, fiziko-kimyasal, kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik kalite unsurları izlenerek veri akışı sağlanacak.
Yüzeysel sularda 3’er aylık periyotlarda yılda 4 kez su ve yılda 1 kez biyolojik izleme, yeraltı sularında ise yılda 2 kez su kalitesi ile su seviyesinin ölçümü yapılacak. Kıyı-geçiş suları izleme noktalarında mevsimsel olarak 3’er aylık periyotlarda yılda 4 kez su kalite elementleri ve yılda 1 kez biyolojik kalite elementleri izlenecek. İzleme çalışması fiziko-kimyasal, kimyasal ve biyolojik analizlerin yapılması ile desteklenecek. Analizlerin sonucunda kirlilik yükleri hesaplanarak su kirlilik haritaları oluşturulacak.
BALIK ÖLÜMLERİ RAPOR EDİLECEK
İzleme çalışmasının kapsama giren havzalardaki tüm illerde yapılacağını kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, “Böylece Ergene Havzası’nda bulunan Edirne, Tekirdağ, Kırklareli; Gediz Havzası’nda bulunan Manisa, Uşak, İzmir, Kütahya; Sakarya Havzası’nda bulunan Sakarya, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyonkarahisar, Bursa, Bolu; Susurluk Havzası’nda bulunan Balıkesir, Bursa, Kütahya; Akarçay Havzası’nda bulunan Afyonkarahisar, Konya olmak üzere toplamda 16 ilde su kalitesi izlenecek” bilgisini verdi.
Ergene Havzası’nda 18, Gediz Havzası’nda 17, Sakarya Havzası’nda 50, Susurluk Havzası’nda 35, Akarçay Havzası’nda 27 noktada izleme yapılacağını ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, ayrıca yer altı suyunda 10 noktada izleme çalışması gerçekleştirileceğini vurguladı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, izleme ve analiz edilmek üzere numune alma çalışmalarında balık ölümü, kaza, kontrolsüz deşarj, meteorolojik şartlar gibi unsurların da rapor edileceğini, numune alımlarının tarih kayıtlı fotoğraf ve video çekimi ile kayıt altına alınacağını da ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.