MANİSA TÜRK METAL SENDİKASINDA ŞOK GELİŞME

2008 yılında genel merkez tarafından görevden alınan eski şube başkanı Mehmet Ali Özaltın, başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

MANİSA TÜRK METAL SENDİKASINDA ŞOK GELİŞME

MANİSA TÜRK METAL SENDİKASINDA ŞOK GELİŞME

2008 yılında genel merkez tarafından görevden alınan eski şube başkanı Mehmet Ali Özaltın, başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Manisa'da, 2008 yılında genel merkez yönetim kurulu tarafından görevden alınan Türk Metal Sendikası Manisa Şubesi Başkanı Mehmet Ali Özaltın, söz konusu kararın yasa ve tüzüğe aykırı olduğunu savunarak başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

2009 yılında, Ergenekon davası kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve 2010 yılında tahliye edilen Mustafa Özbek'in, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı olduğu dönemde Manisa şube başkanı Mehmet Ali Özaltın genel merkez yönetim kurulu tarafından görevden alınmış, şubenin adı da Türk Metal Sendikası Manisa 1. Nolu Şube olarak değiştirilmişti. Özaltın, söz konusu yönetim kurulu kararının yasa ve tüzüğe aykırı olduğunu savunarak hukuk mücadelesi başlatmıştı. Yaklaşık 3 yıldır süren mahkeme süreci, Özaltın'ın lehine sonuçlandı.

Türk Metal Sendikası genel merkez yönetim kurulunun 'görevden alma' kararını Ankara 4. İş Mahkemesi iptal etti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de iptal kararını onaylayarak yönetim kurulunun böyle bir yetkisi olmadığı, eylemli bir şekilde sendikanın Manisa şubesinin kapatılmasının yasa ve tüzüğe aykırı olduğu kararına vardı.

Söz konusu kararda şu ifadelere yer verildi: "2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun yönetim kurulu toplantılarını düzenleyen 17/4 fıkrasında, şube yönetim kurulundaki ayrılmalar halinde yeni yönetim kurulunun seçilebilmesi için gerekli işlemlerin sendika yönetim kurulunca yapılacağı açıkça düzenlenmiş olup, buna aykırı olarak yönetim, denetim ve disiplin kurulunun asil ve yedek üyelerinin yarısından fazlasının istifa yoluyla ayrıldığı gerekçesi ile 'şube münfesih hale geldiği için faaliyetlerinin durdurulmasına' karar verilmesi doğru değildir. Genel yönetim kurulunca yapılacak işlem; şube yönetim kurulunun yeniden seçilebilmesi, şubenin olağanüstü genel kurulunun toplanmasına ilişkin tedbirleri alıp, şubenin genel kurulunun toplanması ve şube zorunlu organ üyeliklerine seçim yapılmasını sağlamaktır. Bu yapılmayarak, şubenin zorunlu organlarının üyeliklerinden istifa edildiği gerekçesiyle şubenin faaliyetlerinin durdurulması, yasanın anılan hükmünde belirtilen tedbir değildir."

Kararda ayrıca, şube kapatılması kararının tamamen şube genel kuruluna ait olduğu belirtilerek şöyle denildi: "Sendika genel yönetim kurulunun 07.10.2008 tarih ve 595 sayılı şubenin kapatılması niteliğindeki kararı, Sendikalar Kanunu'nun 11/8 ve 17/4 maddelerine açıkça aykırı bulunduğundan iptaline karar verilmiştir."

GENEL MERKEZE NOTERLİ İHTAR
Şu an AK Parti Manisa il yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan eski Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin kendi lehinde verdiği karara ilişkin sendika genel merkezine ihtarname gönderdi. Özaltın'ın ihtarnamesinin bir bölümünde şu ifadeler yer aldı: "Türk Metal Sendikası Genel Yönetim Kurulu, 2821 sayılı yasaya ve ilgili mevzuata aykırı hareket ederek, yasal kurallar çerçevesinde elde etmiş olduğum Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanlığı'nı yasaya ve tüzüğe aykırı tasarruf ve eylemlerinizle ve zorla elimden alınmış olduğu tartışmasızdır. Sendikanın genel yönetim kurulunun yasaya aykırı bu tasarrufu ile 07.10.2008 tarihinden bu yana beni hem maddi, hem de manevi yönden mağdur ettiğiniz yargı kararıyla sabit olmuştur."

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU
Özaltın, ihtarnamesinde ayrıca, Ankara 4. İş Mahkemesi kararına uymanızı ve bu karar doğrultusunda Manisa şubesi hakkında aldığınız ve 2008 yılında uygulamaya koyduğunuz kararların kaldırılmasını ve Manisa şubesinin yeniden ihyasını, seçimle işbaşına gelen şube başkanı olarak haklarımın yasa ve tüzük çerçevesinde iadesini, sonuç itibariyle anılan kararın eksiksiz olarak Sendikalar Kanunu ve Sendika Tüzüğü gözetilerek yerine getirilmesini, aksi halde ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağını" bildirdi.

Özaltın, yasa ve tüzüğe aykırı olarak yasal hakkının elinden alınması nedeniyle maruz kaldığı maddi ve manevi kayıplara değinerek şunları söyledi: "Sendikalar Kanunu, Sendika Tüzüğü ve ilgili mevzuat itibari ile yerine getirilmesini, yerine getirilmemesi halinde Hukuk Mahkemesinde tüm yasal haklarımı gecikme faizi ile birlikte tahsili için dava açacağımı, işbu ihtarnamede yer alan taleplerimin, ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren iki hafta içinde yerine getirilmesini ihtaren bilgilerinize sunarım."

SENDİKA'YA 'KAYYUM DAVASI'
Söz konusu kararlara ilişkin açıklama yapan Mehmet Ali Özaltın, sözlerine şöyle devam etti: "2008 yılında Mustafa Özbek'in genel başkanlığındaki 4 genel merkez yöneticisinin Manisa şubesine gelip benim genel merkez yönetim kurulu kararı ile görevden alındığımı söylemeleri üzerine başlatmış olduğum hukuk mücadelesi geçte olsa sonuç vermiştir. Tüzüğün ilgili maddesince Manisa şubesinde kongre kararı alınıp seçim yapılması gerekliliği, yeni genel merkez yöneticilerine noter kanalı ile iletilmiştir. Mustafa Özbek döneminde yapılan illegal yapıya ve yolsuzlukları tasvip etmediklerini, dolayısıyla Mustafa Özbek'in tüm izlerini silmek ve zihniyetini ortadan kaldırdıklarını ima eden hatta bütün resimlerini genel merkez ve şubelerden kaldırtan yeni yönetim, benim mücadelemin haklılığını ortaya koymaktadır. İcraatlarında gerçekçi iseler bu mahkeme kararını uygulamaya koymalarını bekliyorum. Aksi takdirde kendilerinin de geçmişte olan anti demokratik ve illegal yapının devamı olarak görecek olduğumu ve kendileri hakkında yargı kararını uygulamamaktan suç duyurusunda bulunacağım."

2008 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Özaltın, sözlerini şöyle tamamladı: "40 aydır devam eden soruşturma iddianame aşamasında olup bu suç duyurumda savcılığın elde ettikleri belgeler ve banka denetleme kurumunun bizzat tespit ettiği sadece banka hesaplarından bulunan 112 milyon dolar sendika kasasındaki kayıpla birlikte Türk Metal Sendikası genel merkez yönetimine kayyum davası açıp mücadelemi sürdüreceğim. Yine bir takım düzmece iddialar ve şube personelinin doğruyu yansıtmayan beyanlarıyla hiçbir şahidim dinlenmeden ve bilirkişi raporu olmaksızın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verilen karar temyiz safhasındadır. Yüce Türk adaletine inancım sonsuzdur. Orada Yargıtay üyelerinin hassasiyetle inceleyeceği dosyanın kararını da tüm kamuoyu görecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.