MANİSA TSO'DA EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerinin Ekim ayının ilk haftası içerisinde başlayacağını söyledi.

MANİSA TSO'DA EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

MANİSA TSO’DA EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerinin Ekim ayının ilk haftası içerisinde başlayacağını söyledi. 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis Toplantısı, Tezcan Ödemiş başkanlığında oda meclis salonunda gerçekleşti. Toplantıda söz alan MTSO Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, ülke ekonomisi ve Manisa TSO’nun Ekim ayında yapmayı planladığı faaliyetlerden söz etti. Küresel ekonominin Ağustos ayında oldukça olumsuz bir tablo çizdiğini belirten  Coşkun, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle batı ülkeleri borsaları büyük kayıplar yaşamıştır.  Uluslararası Para Fonu tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan raporda,  önümüzdeki döneme dair kötümser beklentilere dikkat çekilmektedir. IMF’ye göre, küresel ekonomi ani ve sert düşüşlere mahal verebilecek, yeni bir tehlikeli safhaya girmektedir.  Siyasi ve ekonomik sorunlar ABD ve Euro bölgesini yeniden resesyona iterek, diğer ülkelere de yayılma potansiyeli içermektedir. Euro bölgesindeki borç krizi ve ABD’deki büyümeye ilişkin olumsuz beklentilerin finansal volatiliteyi yani istikrarsız yapıyı artırdığını belirten para fonu, bu 2 bölgenin küresel ekonominin en büyük tehdidi olduğunu ifade etmektedir. Bizde ise göreceli olarak daha başarılı büyüme rakamları elde edilmektedir.”

“KÜRESEL YAVAŞLAMA BİZİ DE ETKİSİ İÇERİSİNE ALMAKTADIR”

Türkiye ekonomisinin 2010 yılında yüzde 9, 2011’in ilk yarısında yüzde 10 büyüdüğünü dile getiren Coşkun, “2011 yılının ikinci yarısında hiç büyüme geçekleşmediğini düşünsek bile yılı yüzde 5'lik bir büyüme oranı ile kapatabileceğiz.  Ancak küresel yavaşlama bizi de etkisi içerisine almaktadır. Ekonomimizde giderek yavaşlayan bir büyüme dinamiği görülmektedir. İlk çeyrekte yüzde 11 olan büyüme hızı ikinci çeyrekte yüzde 8,8’a düşmüştür. Yılsonuna doğru büyüme hızının daha da düşeceği bu küresel tablo çerçevesinde aşikârdır.  Öte yandan malumunuz olduğu üzere bizde ekonomik büyümenin yüzde 80’e yakını iç talebe duyarlı gerçekleşmektedir. Ve 2011 yılının üçüncü çeyreğine ait tüketim verilerinin de hız kestiğini görüyoruz. Temmuz ayında tüketim malı ithalatı ve dayanıksız tüketim malı imalatı sırasıyla yüzde 6,8 ve 4,6 azalmış, tüketici güven endeksi Temmuz ayında yüzde 0,7 düşmüş, ithalatın da tüketimle birlikte azalmasıyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gelirleri hem Temmuz hem de Ağustos ayında  düşüş göstermiş yani büyüme hızındaki azalmadaki beklentilerin bu rakamlar çerçevesinde oldukça gerçekçi olduğunu düşünebiliriz. Rakamsal verilere çok girmek istemesek de dış ticaret yapımıza yönelik durumu paylaşmakta yarar görüyoruz. Türkiye genelinde ihracat 2011 yılının ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20.5 artışla 77 milyar 472 milyon dolara yükseldi,  ithalat ise yüzde 41.3 artışla 140 milyar 517 milyon dolara ulaştı. Dış ticaret açığı yüzde 79.1 artarak 63 milyar 45 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Yılın ilk 7 ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 55.1’e geriledi. Aylık bazda ise ihracat Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.2 artarak, 11 milyar 875 milyon dolara, ithalat yüzde 29.9 artarak 20 milyar 889 milyon dolara yükseldi. Dış ticaret açığı yüzde 38.4 artışla 6 milyar 514 milyon dolardan 9 milyar 14 milyon dolara çıktı. Ve yine ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 59.5’ten yüzde 56.8’e geriledi.” dedi.

EKİM AYINDA BİR DİZİ FAALİYET

Ekim ayının ilk iki haftası içerisinde KOSGEB Destekli Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerinin başlayacağını kaydeden Coşkun, şöyle konuştu: “Ekim ayının üçüncü haftası içerisinde Yeni Türk Ticaret Kanunu konulu seminerimiz olacak burada da konuşmacımız Yeni TTK’nın bilimi mimarı olarak tanınan Türk Ticaret Kanunu Komisyon Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp olacak. Yine KOSGEB İYİG kapsamında Vietnam, Kamboçya ve Tayland’ı kapsayan yurtdışı iş gezimiz olacak. Kalkınma Ajansından 245.8 bin TL hibe ile başlattığımız Zeytin ve Zeytin Yağı Üretiminde Rekabetçiliğin ve Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi konulu projemiz çerçevesinde açılış toplantıları geçekleştirilecek.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.