banner278

MANİSA TSO YÖNETİMİ SORULARI CEVAPLADI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, yeni yönetim kurulunu Spilos Otel'de düzenlenen toplantıda basın mensuplarına tanıttı. Toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Meclis Başkanı Hayati Dulman, Meclis Başkan Yardımcıları Banu Tatlıcıoğlu Sevimli, Gültekin Aşçı, Meclis Katibi Tarkan Kayhan katıldılar.

banner292
MANİSA TSO YÖNETİMİ SORULARI CEVAPLADI

MANİSA TSO YÖNETİMİ SORULARI CEVAPLADI 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, yeni yönetim kurulunu Spilos Otel’de düzenlenen toplantıda basın mensuplarına tanıttı. Toplantıya Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Meclis Başkanı Hayati Dulman, Meclis Başkan Yardımcıları Banu Tatlıcıoğlu Sevimli, Gültekin Aşçı, Meclis Katibi Tarkan Kayhan katıldılar. 

Toplantıda Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı ve yeni dönemde yapmayı planladıkları projelerden bahsetti.  

Başkan Koşmaz’a ilk olarak İMF’ye olan borcun bitmesi ile ilgili düşünceleri soruldu. Koşmaz, İMF’ye borcun bugün itibariyle sona erdiğini ancak bu borçlarda bir yer değiştirmenin söz konusu olduğunu belirterek, "Uzun yıllardan beri IMF’ye borç ilişkisiyle bağlı olarak çalışan ve devamlı borçlanan, borçları artan bir ülke konumundaydık. Geçmişteki, 2000 yılı öncesi politikalarda, ekonomik politikalarda yapılan yanlış uygulamalar sonucunda bildiğiniz gibi Türkiye 2001 krizini yaşadı. Ve o kriz döneminden sonra IMF’ye adeta muhtaç duruma düştük. Çünkü başka çıkış yolumuz kalmamıştı. Bizim onlarla mutlaka bir çözüm, bir yol haritası çizmemiz gerekiyordu. O günün şartlarında o harita yapıldı. Fakat daha sonra alınan tedbirler, uygulanan ekonomik politikalar zaman içerisinde semeresini gösterdi. Bugün itibariyle IMF’ye borç sıfırlanmış oldu. Ama tabi borcumuzun sıfırlanmasının ötesinde IMF içerisinde Türkiye’de var olduğu için zaman zaman oraya kaynak aktarımı söz konusu olabilecek. Aldığımız kaynak yüksek miktarda kaynak olmayacak ama az ya da çok Türkiye’nin katkıları olacak. Bu oldukça iyi bir gelişme, sevindirici bir sevinme. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var. Devletin IMF’ye borcu bitti, borçları azalıyor ama biraz da bu borçlarda yer değiştirme söz konusu. Eskiden devlet borçlanıyordu, özel sektör içeride kredi kullanarak işi görüyordu. Şimdi özel sektör dışarıdan kendi borçlanıyor. Dolaysıyla devletin borçları azalırken, özel sektörün borçları çoğalmaya başladı. Burada bu bir risk olarak görülebilir. Hükümetinde uygulayacağı ekonomik politikalarla uzan vadelere yayılabilirse ekonomimiz zarar görmeden bu işin içinden çıkar. Özel sektörde rahat rahat üretimini yapar, ihracatını artırır. 2023 yılında da 500 milyar dolarlık dış ticaret hacmi rekoruna ulaşılır’ diye konuştu.  

Manisa’nın ihracat rakamlarında yaşanan düşüşün nedenleri hakkındaki görüşlerini açıklayan Başkan Koşmaz, ‘Ülke genelinde ihracatta bir sıkıntı var. Bazı illerimiz bunu yeni pazarlara girerek elde ediyorlar. Avrupa’daki krizi haliyle Türkiye’yi çok etkiledi. İhracatımızda ciddi bir azalma var. Ama oradaki boşlukları veya ihracat azalmasını biz genellikle teknoloji ve elektronik alandaki ürünleri ürettiğimiz için böyle Afrika’daki geri kalmış ülkelere falan çok fazla miktarda satamıyoruz. Dolaysıyla bundan da kaynaklandığını tahmin ediyorum. Ayrıca eski karlıklar kalmadığı için üretim biraz isteksiz gibi yapılıyor gibi geliyor bana. Faaliyetler devam ediyor ama çok az karlık olduğu için de çok istikrarlı gitmiyor gibi görünüyor. Zaman içerisinde bu düzenlenebilir. Başka yerlerdeki ihracatlar artıyor. Ama yapılan ihracatların kalitesine bakıldığı zaman da Türkiye’deki ihraç edilen ürünlerin ortalama fiyatı 1,45 dolar, bu rakamlar bakanlık açıklaması. Manisa ihracatının ortalama fiyatı ise 15 dolar. Yani biz gerçekten teknolojik değeri yüksek ürünler satıyoruz. Kısa zamanda Avrupa ekonomisinde iyileşme beklemiyoruz. Ama ekonomide iyileşme başladıkça bu ihracatımıza yansıyacak. Türkiye yeni yeni pazarlara ulaşacak. Başbakanımız Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’yla ABD’ye gidiyor. Orada ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması konusu gündeme gelecek. Eğer o olacak olursa Türk ürünleri Amerikan pazarlarına gümrüksüz olarak ve engelsiz olarak girmeye başlayacak. O çok ciddi oranda bizim ihracatımızı artırabilir. Bazı ülkelerde benzer anlaşmalar yapılmaya çalışılıyor. Eğer onlarda olursa ihracatımızı artar. Bu artan ihracatta en çok payı Manisa ve ülke ekonomisi alır. 3-4 aylık rakamlar bizi şaşırtmasın. Biraz uzun vadeli bakalım. Hani esnaflarda bir söz vardır. Yıl var ayı besler, ay var yılı besler. Bir iş yaparsın bir aylık nafakanı çıkarırsın, bir ay yaparsın bir seneyi çıkarırsın. Önümüzdeki aylar inşallah daha iyi olur.’  

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın kısa bir süre önce yapılan seçimleri ve yeni dönemde yapmayı planladıkları projeler hakkında da görüşlerini belirten Başkan Koşmaz, ‘Seçimlerimiz olgun bir havada geçti. Hiçbir olay olmadı, tartışma olmadı. Demokratik bir şekilde bir seçim yaşadık. Dolaysıyla bu ortamda oluşan mecliste iyi çalışmaların yapılabileceğini düşünüyorum. Bazı iş kollarında iş merkezleri oluşturma düşüncemiz var. Meslek komiteleriyle bunları tartışmaya başladık. Manisa’da belediyemiz ile  görüştük. 1-2 yerden pazar alternatifleri oluşturacağız. Haftanın belirli günleri açılabilecek pazarlar oluşturmaya çalışıyoruz. Yani alışveriş pazarları. Önümüzdeki dönemde hedeflerimizden biri de her şeyin orjinalini al kampanyasına başlayacağız. Yani vatandaşımıza her şeyin orijinal olanını alması için çalışmalarımız olacak. Çakma ürünlerle mücadele etmeyi düşünüyoruz. Çünkü taklit maldan üretilen ürünler birçok ülkede gerçek üreticileri ve gerçek satıcıları zarara uğratıyor. Bunu önleyici çalışmalar yapacağız. Bunun gibi bir çok projelerimiz daha olacak. Dönem içerisinde bunları sizlerin aracılığı ile duyuracağız. Bizi izlemeye devam edin’ dedi. 

Bir basın mensubunun seçimlerden sonra tebrik mesajı aldınız mı? Sorusunu da yanıtlayan Başkan Koşmaz, ‘Bir çok tebrik mesajı aldım. Başta TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu olmak üzere Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan, Milletvekillerimiz, Manisa Milletvekillerimiz, Oda ve Borsa Başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri gerek telefon açarak, gerekse mesaj yolarak tebrik ettiler’ dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.