banner278

MANİSA TSO HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Haziran ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Hayati Dolman Başkanlığında, oda hizmet binasında gerçekleşti.

MANİSA TSO HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ


MANİSA TSO HAZİRAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Haziran ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Hayati Dolman Başkanlığında, oda hizmet binasında gerçekleşti.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, toplantının faaliyet raporu maddesinde söz alarak, dünya da ve ülkemizde yaşanan olaylar hakkında görüşlerini açıkladı. Konuşmasına Gezi parkı olaylarına değinerek başlayan Koşmaz, ‘Bildiğiniz gibi Mayıs ayının sonlarından itibaren Türkiye’de bir dizi protesto olayları yaşandı. Gezi olayları, Gezi protestoları diye adlandırıldı. Zaman zaman da bu tartışmalara İstanbul’da yapılacak olan 3. köprünün isminin tartışmaları da eklendi. İlk başta Gezi Parkı’ndaki eylemcilerin, bir kesim sivil toplum direnişi olarak ortaya çıktı. Fakat Mayıs ayının hemen sonunda belediye görevlilerinin çadırları yıkmasıyla bir anda sokağa taşan bir hareketle karşı karşıya kaldık. İşte sokağa taştığı anda da bazı sol gruplar, bazı siyasi partiler, yasadışı örgütler kendilerine uygun bir ortam buldukları için sokakları ateş çemberine çevirdiler. Dolaysıyla çok hoş olmayan görüntüleri yaşadık. Birçok yer yakıldı, yıkıldı. Bunlar hepsi ekonomik kayıplara yol açtı. Polisin orantısız güç kullandığı birçok olay oldu. Bu çatışmaları bir tarafa bırakırsak, onun dışındaki çatışma olan protesto gösterilerinden artık toplumda gençlerin ileri demokrasi talebiyle ortaya çıktıklarını görüyoruz. Sivil toplumun hassasiyetlerinin de bundan göz önünde tutulması mecburiyet haline gelmiştir. Kriz iyi yönetilemedi. Tarafların birbirlerine kışkırtmaya, tahrik etmesine döndü. Bir kısım örgütler Alevi-Sünni çatışmasını oluşturabilecek hareketler oluşturmaya başladı. Çok şükür ki bunlar önlendi. Toplum olarak hepimiz dersler çıkardık. Dünyaya yeni bir protesto şekli ihraç etmiş olduk. Artık sokaklar, meydanlar boşatılmalı. Şimdi ekonomideki sorunları aşmanın zamanıdır. Herkes işinin başına dönmeli. İşine sahip çıkmalıdır’ dedi.  

Son günlerde küresel piyasalarda çok ciddi dalgalanmaların olduğunu sözlerine ekleyen Koşmaz, ‘ ABD Merkez Bankası FED’in eğer ABD ekonomisinde iyileşme belirtileri görülürse yılın son çeyreğinden itibaren her ay piyasaya verilen 75 milyar dolarlık piyasayı rahatlatma politikasını yavaş yavaş geri çekebileceğini ve 2014’ün sonuna kadar da bunun sıfırlanacağı açıklamaları var. Bu durum dünya piyasalarında ciddi dalgalanmalara yol açtı. Herkes çeşit çeşit senaryolar üretti. Dünya piyasaları dalgalanırken, borsalarda ciddi düşüşlere neden oldu. Tabi ki Türkiye’de de borsa 100 milyondan fazla değer kaybetti. Son günlerde de Çin’in son 20 yılın en korkunç ekonomisiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Çin’deki büyük bankaların hemen hemen tamamı devlet bankası olduğu, bu devlet bankaların kullandığı kredilerin yine devlet şirketlerine kullandırdığı ve tahsilinin mümkün olmayan durumlarını olduğunu ve rakamların çok yüksek olduğu Çin’i çok büyük bir banka krizinin içine sokacağı söyleniyor. Faizler dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de yükselişe geçti. Türkiye’de dolar 2 TL’ye yaklaştı. Faizler bir önceki aya göre yüksek seviyede devam ediyor. Döviz fiyatların yüksel olmasının getirdiklerine baktığımız zaman öncelikle cari açığımızın temelini oluşturan enerji fiyatlarında bir artış olarak bize dönecektir. Birçok sanayicimizin hama maddesini yurtdışından ithal ettiğini düşündüğümüz zaman bu malların maliyet fiyatlarının yükseleceğini göz önüne almamız lazım. Çünkü girdiler yükseldiğinde cari açıklar ortaya çıkacak. Sonuç olarak bakılırsa ABD ekonomisinde iyileşme başlarsa, FED piyasaya sıcak para vermeyi azaltır, o zaman yeni bir ekonomik kriz adım adım yaklaşır. Bundan dolayı yeni yatırımlar için hesaplar gözden geçirilmeli’ diye konuştu. 

Odanın Temmuz ayı etkinlik programı çerçevesinde 2 Temmuz 2013 Salı günü saat 13.30 Saruhan Otel’de ‘Çalışma Hayatının Denetiminde Yeni Dönem ve Yeni Yönetmeler’ konulu panelin düzenlendiğini söyleyen Koşmaz, panele oda üyelerini davet etti.

Haziran ayı toplantısında toplantı tutanakları maddesinde söz alan Meclis Üyesi Gürkan Atılkan, geçen ay yapılan toplantıda oda hizmet binası hakkında yapılan bilgilendirmenin toplantı tutanaklarında göremediğini belirtti. Toplantı tutanaklarının eksik olarak tutulmaması gerektiğini söyleyen Atılkan, Meclis Başkanı Hayati Dolman’dan bu konuya hassasiyet göstermesini talep etti.  

Manisa TSO Meclis Başkanı Hayati Dulman, ‘Gerçekten böyle bir eksik yazılma varsa bundan sonra bunları en iyi şekilde tutanaklara yazılmasını arkadaşlardan rica ediyorum’ dedi. 

Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz ise, ‘Gürkan Atılkan’ın göstermiş olduğu hassasiyete teşekkür ediyorum. Fakat mevzuatımız iyice incelendiği zaman oda meclisinde konuşulan konular özet halinde tutanaklara geçirilir. Ayrıca bant kayıtları saklanır. İsteyen arkadaşlarımıza tatmin edici olması açısından bu bant kayıtlarından verebiliriz. Burada herhangi bir art niyet yoktur. Sadece özet olarak tutanaklara yazıldığı için böyle bir durum ortaya çıkmıştır’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.