banner278

MANİSA TSO EKONOMİK GELİŞMELERİ MASAYA YATIRDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Ağustos ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Manisa'nın Haziran ayında 260,9 milyon dolarlık ithalat ve 289,8 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi.

banner292
MANİSA TSO EKONOMİK GELİŞMELERİ MASAYA YATIRDI

MANİSA TSO EKONOMİK GELİŞMELERİ MASAYA YATIRDI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun, Ağustos ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Manisa’nın Haziran ayında 260,9 milyon dolarlık ithalat ve 289,8 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi. 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı Meclis Toplantısı, Tezcan Ödemiş başkanlığında oda meclis salonunda gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan MTSO Meclis Başkanı Ödemiş, 21 Ağustos günü Ankara’da meclis başkanları toplantısına katıldığını belirterek, “Toplantıda Manisa’yı sizleri orada temsil ettim. TOBB Başkanı sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başkanımız orada bir konuşma yaptı. Hisarcıklıoğlu, Başbakan Erdoğan ile birlikte Somali’ye gittiğini ve oradaki izlenimlerini bizimle paylaştı. Yapılacak yardımlar konusunda meclis üyelerimizin seyirci kalmayacağına inandığını söyledi. Güzel bir toplantı oldu.” dedi. MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ise Türkiye ve Manisa’daki ekonomik gelişmeler hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. Coşkun, “Ekonomimizde için aşırı ısınma uyarıları yapılıyor olmasına rağmen, Temmuz ayında düşük üretim verileri ve önümüzdeki döneme yönelik düşük tüketim beklentileri geldiğini görüyoruz. Sanayi kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre, Merkez Bankasınca mevsimsel etkiden arındırılmış olarak 1,5 puan düştü. Bu rakamın içinde bulunduğumuz yıl boyunca aylık bazda yaşanan en yüksek düşüş olduğunu söyleyebiliriz.  Yine tüketicilerin önümüzdeki döneme dair harcama beklentilerini yansıtan ve Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi'nin Temmuz ayı sonuçların da bir önceki aya göre kıyaslamada bu yılın en yüksek düşüşünü gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yapılan anketler neticesinde, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı gündemine de giren yavaşlamanın sebebi olarak Euro bölgesi çevre ülkelerinde süregelen kamu borcu sorunlarının bazı merkez ülkelere de yansıması ve bunun sonucu olarak İspanya ve İtalya gibi ülkelerin kamu borçlanma maliyetlerinin yakın tarihin en yüksek düzeylerine erişmesinin küresel ekonomiye dair belirsizlikleri hızlı bir şekilde artırmış olması görülüyor.  Merkez Bankası bu gelişmelere bağlı olarak  piyasalardaki risk iştahının daha da azalması (durgunluğun  artması)  halinde dengeleyici olarak piyasa likidite sürücü  tedbirlerinin etkili bir şekilde devreye sokulabilmesini teminen, Türk lirası ve döviz piyasalarına yönelik politika faizlerini düşürmek ve zorunlu karşılık oranlarını daha fazla yükseltmemek gibi bazı düzenlemelerde bulundu. Bu düzenlemelerin sonuçlarını da bir sonraki ay değerlendireceğiz.” dedi.

“2009-2010 YILLARINA GÖRE DAHA İYİMSER BİR DURUM VAR”

Temmuz ayında hazine nakit dengesinde 2.07 milyar TL açık verildiğini kaydeden Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dönem için gelirler 21.7 milyar,  giderleri ise 20.2 milyar TL  aslında 1.46 milyar TL fazla var fakat  bu rakam faiz dışı dengedir, işin içine 3.6 milyar dolarlık faiz ödemesi girince nakit bütçemiz Temmuz ayında 2.07 milyar dolar açık veriyor. Yılın ilk 7 ayında ise yine faiz ödemeleri kaynaklı 4.4 milyar dolarlık açık bulunuyor. Burada açık veriliyor olmasına rağmen 2009 ve 2010 yıllarına göre daha iyimser bir durum var, çünkü önceki yıllar da faiz dışı denge de açık veriyordu bu yıl henüz böyle bir durumla karşılaşılmadı.”

İŞSİZLİK RAKAMLARI

Temmuz ayında bir olumlu gelişmenin de TÜİK tarafından Mayıs ayı işsizlik rakamlarının açıklanması neticesinde geldiğini vurgulayan Coşkun, “İşsiz sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 296 bin kişi azalarak 2 milyon 550 bin kişiye düşmesi sonucu, işsizlik oranı 1,6 puanlık azalış ile yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 1,8 puanlık azalışla yüzde 11,6, kırsal yerlerde ise 1 puanlık azalışla yüzde 5,4 oldu.  Böylece ilk kez Euro Bölgesi işsizlik oranının altına indik ve ilk kez de AB ortalamasını yakaladık.  Avrupa'da bazı ülkelerde ise durum şu şekilde İspanya yüzde 21, Yunanistan yüzde 15, İrlanda yüzde 14,2. İki haneli işsizlik rakamına sahip diğer ülkeler de yüzde 12.2 ve yüzde 11.4'le sırasıyla Portekiz ve Bulgaristan olmuşlardır.”diye konuştu.

“İHRACATIN İTHALATI KARŞILAMA ORANI YÜZDE 52.8’E GERİLEDİ

Son olarak bir ay geriden gelen dış ticaret rakamlarını değerlendiren Coşkun şöyle konuştu: “ Haziran ayında ülkemizde ihracatın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,3 artarak 11 milyar 388 milyon dolara, ithalatın ise yüzde 41,7 artarak 21 milyar 586 milyon dolara ulaştığını görüyoruz. Dış ticaret açığı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,2 artarak 10 milyar 198 milyon dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 62,6′dan dan yüzde 52,8′e gerilemiş durumda. İlimizde ise yine Haziran ayında 260,9 milyon dolarlık ithalat ve 289,8 milyon dolarlık ihracat yapılmıştır. var. Yılın ilk yarı toplamında ise 1.74 milyar doları ihracat, 1.62 milyar doları ithalat olmak üzere toplam 3.36 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 120 milyon dolarlık fazlaya ulaştığımızı görüyoruz.”

  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.