“MANİSA TEŞVİK KAPSAMINA ALINSIN”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye tarımsal ithalat yapan bir ülke konumuna düşmüştür. Manisa teşfik kapsamına alınmaldır” dedi.

“MANİSA TEŞVİK KAPSAMINA ALINSIN”

MHP’Lİ AKÇAY’DAN ÇAĞRI:

  “MANİSA TEŞVİK KAPSAMINA ALINSIN”     MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Türkiye tarımsal ithalat yapan bir ülke konumuna düşmüştür. Manisa teşfik kapsamına alınmaldır” dedi.   Son 30 yılda tarım ürünleri ihracatı iki katına çıkarken ithalatın 90 kat arttığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “TÜİK verilerine göre 2002 yılında 26 milyon 579 bin hektar olan toplam ekili dikili alan, 24 milyon 500 bin hektara düşmüş, 2 milyon hektar boş kalmıştır. 2002 - 2009 yılları arasında gayri safi yurt içi hasıla ortalama yüzde 4,1 büyümüştür. Ancak, aynı dönemde tarımda büyüme yüzde 2,2 olmuştur. Gayrisafi yurt içi hasıla içinde tarımın payı 2002'de yüzde 11,9 iken 2008'de yüzde 8,9'a gerilemiştir. Yaşanan tüm bu olumsuzluklar nedeniyle de Son 10 yılda 39,9 milyar dolar tarım ürünleri ithalatı yapılmıştır.” dedi.  Hayvancılık sektöründe de bu olumsuz durumun tablonun görüldüğünü söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ TUİK verilerine göre; 2002 yılında 32 milyon küçükbaş hayvan varlığı 2009 yılında 25 milyona, 2002 yılında 10 milyonu geçen büyükbaş hayvan sayısı şimdi 10 milyonun altına düşmüştür. Havyacılıkta et fiyatlarında geldiğimiz noktanın sebebi ise canlı havyan varlığındaki bu düşüştür.” Dedi. Hayvancılıkta büyük bir kriz yaşandığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Sütle başlayan, et fiyatı ile doruğa ulaşan krizin nasıl çözüleceği tartışılırken, Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik hayvancılık hibe destekleriyle doğu ile batı karşı karşıya getirilmiştir.” Dedi. 31 Ekim 2009 ve 22 Ocak 2010 tarihlerinde resmi gazetede yayınlanan Bakanlar kurulu Kararlarıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 25 ile hayvancılık yatırımları konusunda özel destekler verildiğini söyleyen MHP’li AKÇAY, “ DAP ve GAP Projeleri kapsamındaki bu 25 illerde hayvancılık sektöründe yeni yatırım yapacaklara devlet inşaat maliyetinin yüzde 30’unu, damızlık gebe düve alımında yüzde 40, süt sağım ünitesi veya soğutma tankı alımında ise yüzde 40 hibe desteği sağlamaktadır. Ancak Bu illerin dışında iç Anadolu ve Ege Bölgesindeki birçok ilin ekonomisi hayvancılığa dayanmaktadır. Bölgesel teşvik uygulaması hayvancılık sektöründe adaletsizliğe ve haksız rekabete yol açmakta, besilicilik ve kırmızı et sektöründe var olan krizin daha da derinleşmesine yol açmaktadır. Hayvancılık sektöründe bölgesel teşvik uygulamasından Manisalı üreticilerimiz olumsuz etkilenmekte, Manisa ilinin de bu teşvik kapsamına alınmasını beklemektedir.” dedi.                  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.