banner278

MANİSA ŞEHZADELER SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ AÇILDI

Manisa Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi açılışında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, "Küresel kriz neticesinde tam 22 ülke IMF ile anlaşma yaparken biz yapmadık" dedi.

banner292
MANİSA ŞEHZADELER SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ AÇILDI

MANİSA ŞEHZADELER SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ AÇILDI
Manisa Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi açılışında konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, "Küresel kriz neticesinde tam 22 ülke IMF ile anlaşma yaparken biz yapmadık" dedi.
Manisa Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi’nin açılışını düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Açılışa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekilleri Muzaffer Yurttaş, Uğur Aydemir, Selçuk Özdağ, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, SGK İl Müdürü Murat Saygı, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan ve SGK personeli katıldı. Açılışın öncesinde Sosyal güvenlik haftası nedeniyle lokma döküldü. Daha sonra ise Manisa Şehzadeler Mehteri küçük bir konser gerçekleştirdi.
Törenin açılış konuşmasını yapan Sosyal Güvenlik Kurumu Manisa İl Müdürü Murat Saygı, sosyal güvenlik reformu ile SSK, Bağkur ve emekli sandığının tek çatı altında toplandığını söyledi. Bu reform ile ayrımcılığında sona erdiğini dile getiren Saygı, “Bu birleşme ile insan odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde sigortalıların hizmete daha kolay ulaşabilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda il genelinde 11 sosyal güvenlik merkez müdürlüğü açıldı. Bugün de Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi’nin açıyoruz. Bu merkezler vatandaşların hem ekonomik kaybını hem de zaman kaybını önlemiştir” dedi.
Yeni hizmet binası ile ilgili değerlendirmede de bulunan Saygı, “Yeni hizmet binası taşınma süresi de göz önüne alındığında 1,5-2 yıllık bir süre içerisinde hizmete girecek. 1,5 yıllık bir zaman için yeni birimlerin yapılması kaynak israfı olarak değerlendirilebilir. Ancak önceliği insan olarak belirleyen bir kurumun daha çağdaş daha kaliteli bir yer haline getirilmesi bir gerekliliktir” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, artık herkesin sosyal güvence hakkına sahip olduğunu dile getirerek, “Ülkemizdeki yabancı vatandaşlardan, anne-babasının geliri olmayan yeni doğan yavrularımıza kadar herkes Devletin Sosyal Güvenlik şemsiyesi altına girmiştir. 2011 yılı sonu ile aktif sigortalı sayısı 17 milyon 346 bin 438dir. Sigorta kapsamı içinde olan vatandaşımızın sayısı 62 milyon 804 bin 409'dur. Nüfusumuzun 74 milyon 724 bin 269 olduğunu göz önüne alırsak nüfusumuzun yüzde 84'ünün Sosyal Güvenlik kapsamında olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

"HASTANELERDE REHİN KALMA DÖNEMİ KAPANMIŞTIR"
AK Parti’nin önce devletin vatandaşına olan bakış açısını değiştirdiğini kaydeden Tanrıverdi şöyle konuştu:
“İnsanı yücelt ki devlet yücelsin ilkesiyle hareket ederek sağlık ve sosyal güvenlikte büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Gündeme ilk geldiğinde muhalefet partilerinin ve bazı kesimlerin karşı çıktığı ancak uygulamaya geçilmesiyle birlikte herkesin kabul ettiği Hastanelerin birleştirilmesi sağlandı. Böylece vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini alırken karşılaştıkları ayrımcı uygulama kalkmış oldu. Artık herkes istediği hastaneye gidebilmekte ve tedavi olabilmektedir. SSK'lı bu hastaneye, Emekli Sandığı bu hastaneye, Bağ-Kur'lular farklı hastaneye uygulaması ortadan kalkmıştır. İlaç kuyrukları, muayene kuyrukları sona ermiştir. Hastanelerde rehin kalma dönemi kapanmıştır. Ardından SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Çalışanlar, üretenler arasında norm ve standart birliği sağlandı. Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi oluşturuldu.”

"SAĞLIKLI BİR SOSYAL GÜVENLİK YAPISI OLUŞTURULDU”
Önceki hükümetlerde sosyal güvenlik açıklarının her zaman sorun olduğunu belirten Tanrıverdi, “Hatta bunları kara delik olarak niteleyenler bile olurdu. Sosyal güvenlik ödemelerinin yapılamayacağı söylenirdi. AK Parti ile bütün bunlar ortadan kaldırıldı. Sağlıklı bir Sosyal Güvenlik yapısı oluşturuldu. Prim tahsilinde büyük bir aşama kaydedilmiştir. Sosyal Güvenlik Primlerinin ödenmesi için hükümetimiz çeşitli defalar kolaylaştırıcı tedbirler almış, taksitlendirme yapmıştır. Bununla da yetinilmemiş, nüfusun tamamına eşit, kolay ulaşılabilir ve kaliteli sağlık hizmetini hedef alan Genel Sağlık Sigortası'nı uygulamaya koyduk. 2002'de kamu sağlık harcamalarına yaklaşık 10 milyar TL ayrılırken bugün 45 milyar TL'ye yükselmiştir. Sağlık hizmeti memnuniyeti 2003'te yüzde 39 iken bu oran yüzde 73’lere ulaşmıştır. Sağlık hizmetlerinin kalitesinde sorun var diyenlerin oranı 2003'te yüzde 44 iken bu oran AK Parti ile yüzde 17’ye düşmüştür. AK Parti bu milletin partisidir. Biz her zaman şunu söyledik; Biz sizlere efendilik etmeye değil, hizmetkârınız olmaya geldik. 2002'deki o içine kapalı, 5 sente muhtaç, ekonomik krizlerle boğuşmaktan yorgun ve bitap Türkiye değildir. Dünün hasta adamı denen Türkiye artık, bugünün usta adamı olmuştur. Geçmişteki gibi IMF'den memurların, polislerin, kamu çalışanlarının maaşlarını ödemek için borçlanmıyoruz. Küresel kriz neticesinde tam 22 ülke IMF ile anlaşma yaparken biz yapmadık. Türkiye artık normalleşme sürecine girmiştir. Geçmişin olumsuz izleri tek tek silinmektedir. Türkiye sosyal bir hukuk devleti haline gelmiştir” dedi.

"BÜYÜKŞEHİR YASA TASARISINI HAZİRAN AYI İÇERİSİNDE TBMM'YE SEVK EDECEĞİZ"
Büyükşehir konusuna da değinen Tanrıverdi, Büyükşehir Yasası’nda yapılacak değişiklikle aralarında Manisa’nın da bulunduğu 13 il belediyesinin büyükşehir statüsüne alınmasına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yasa tasarısını Haziran ayı içerisinde TBMM’ye sevk edeceklerini dile getiren Tanrıverdi, “Gece gündüz çalışarak kanunu çıkarmış olacağız. Bunu herkes sabırsızlıkla bekliyor. Manisa’mız Büyükşehir olduğunda el birliğiyle omuz omuza vereceğiz. İlimizi tarih, turizm, inanç turizmi kenti olarak marka şehir yapacağız” diye konuştu.
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise, “Güzel bir hizmet yerini açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayatımızdaki en büyük korku gelecek korkusudur. Bunun karşılığı da sosyal güvenliktir. Sosyal güvenlik hükümetin yürürlüğe koyduğu en önemli reformlardan bir tanesidir. Hepimizin içinde bulunduğu ve bundan sonraki hayatımız boyunca içinde olacağımız konu. Artık hizmete erişmek hizmeti vatandaşın ayağına ulaştırmak mümkün hale getirildi” dedi.
Konuşmaların ardından Manisa Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kurdelesi kesildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.