MANİSA ORGAN BAĞIŞINDA ÇAĞ ATLADI

2000 yılında 3 organ bağışı gönüllüsü olan Manisa'da, 2006 yılında kurulan Organ Bağışı birimi ile 2011 yılında 6 bin 841 hayat kurtarıcısına ulaşıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Sema Savcı, organ bağışı konusunda büyük ilerleme kaydettiklerini belirterek vatandaşlar organ bağışı konusunda giderek bilinçleniyor. İl Müftüsü Sinan Cihan ise organ bağışının sevap olduğunu vurguladı.

MANİSA ORGAN BAĞIŞINDA ÇAĞ ATLADI

MANİSA ORGAN BAĞIŞINDA ÇAĞ ATLADI

2000 yılında 3 organ bağışı gönüllüsü olan Manisa’da, 2006 yılında kurulan Organ Bağışı birimi ile 2011 yılında 6 bin 841 hayat kurtarıcısına ulaşıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Sema Savcı, organ bağışı konusunda büyük ilerleme kaydettiklerini belirterek vatandaşlar organ bağışı konusunda giderek bilinçleniyor. İl Müftüsü Sinan Cihan ise organ bağışının sevap olduğunu vurguladı. 

İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakli İl Koordinatörü Dr. Sema Savcı ,organ bağış kartı dolduran kişi sayısında geçtiğimiz yıllara göre çok büyük bir artış yaşandığını söyledi. Ancak bağış kartı dolduran kişi sayısında artış olmasına rağmen organ veren kişilerin az olduğuna vurgu yapan Savcı, bunun nedeninin bilinçsizli olduğunu söyledi. 2006 yılında kurulan birimin büyük bir ilerleme kaydettiğini belirten Savcı, 57 beyin ölümü vakasından 20 tanesinin aile oluru alınarak dönor olduğunu söyledi. Savcı, 2011 yılında ise 10 vakadan 6 tanesinin bağışçı olduğunu açıkladı.  Dr. Savcı, organ bağışının yapılmamasının sebebini şu şekilde anlattı: “Uç noktalarda bir dini sebep yok ancak dinin etkisi var. Organların satıldığını düşünüyorlar ve çevre aile yakınları memleketlerine gittiğinde oğlunun kızının organını sattı şeklinde ki dedi kodu ve laflar, suçlamalarla kalma korkusu gibi çeşitli sebepler var”

3 GÖNÜLLÜDEN 6 BİN 841 GÖNÜLLÜYE ULAŞTILAR

Organ bağış kartları konusunda bilgiler aktaran Dr. Sema Savcı, Manisa il geneli olarak sağ iken organlarını bağışlayan kişi sayılarını verdi. Dr. Savcı, “2000 yılında 3 kişi, 2001 yılında 10, 2002 yılında 13, 2003 yılında 19, 2004 yılında 134, 2005 yılında 209, 2006 yılında 437, 2007 yılında 545, 2008 yılında 2 bin 508 kişiden organlarını bağışlayacağına dair organ bağış kartı almış ve bu yıl Türkiye 2.’si il olmuştuk. 2009 yılında bin 538, 2010 yılında bin 211 ve 2011 yılı ilk altı ayında ise 231 kişi organlarını bağışlamış ve bağış kartını almıştır” dedi.

500 CİVARINDA KİŞİ ORGAN NAKLİ İÇİN BEKLİYOR

En çok organ nakli bekleyen hastaların böbrek yetmezliği sorunu çeken kişiler olduğunu ifade eden Savcı, Manisa 450-500 kadar böbrek hastasının, 15-20 karaciğer hastasının ve 10-15 kalp hastasının organ nakli için beklediğini ifade etti. Savcı, “İnsanlar organ bağışını desteklemelidirler. Biz kurum olarak, bu konuda bilinç oluşturmak için eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Merkezde ve ilçelerimizde seminerlerimiz devam ediyor” dedi.

ORGAN MAFYASI

Organ mafyası konusunda da değerlendirmelerde bulunan Dr. Sema Savcı, organ mafyasının var olduğunu belirterek, “İnsanlar eğer ölülerinin organlarını birbirlerine vermezse, bu sefer mafya denilen yapılanma, dirilerin, canlı olanların organlarını alır başkalarına verir. Bu normaldir. Çaresiz kalan insanlar, yasal yolla derdine çare bulamayanlar yasal olmayan yollara başvurur. Bu sistemi beslemememiz lazım. Toplum olarak böyle kötü bir sistemi beslememek için organ bağışını artırmamız lazım. Bizim yaptığımız iş mafyanın ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışmadır. O yüzden destek olmak, organ bağışına iyi gözle bakmamız lazım.” dedi.

“ORGAN BAĞIŞLAMAK SEVAPTIR”

İl Müftüsü Sinan Cihan ise, kişinin organlarını bağışlamasında dini olarak herhangi bir yasağın olmadığını söyledi ve organ bağışının kişiye sevap kazandırdığını vurguladı. Cihan, organ bağışının sevap olduğunu belirterek, “Bir insanın hayatını kurtarmak veya sağlığına kavuşmasına vesile olmak çok önemli bir hizmettir diye düşünüyorum.” dedi. İl Müftüsü Cihan, organ bağışlama şartlarını ise şu şekilde sıraladı: “Bağışlanan organın ticari bir meta olarak kullanılmaması, kişi kendi özgür iradesi veya ailenin rızası olmalı, beyin ve kalp ölümü gerçekleştiği zaman organları alınabilir. Ve hiçbir şekle tedaviye cevap vermiyorsa o zaman alınabilir nakil edilebilir.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.