MANİSA MİLLETVEKİLİ ÖZ: "ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASININ BİZLER İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK"

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, "Karanlık odakların düşmanı, yürekli gazeteci Uğur Mumcu 19, büyük hukukçu Prof. Dr. Muammer Aksoy 22 yıl önce aramızdan ayrıldı. Mumcu, bir 24 Ocak günü, Aksoy ise bir 31 Ocak günü suikasta uğradı. Bu iki değerli insanı sevenlerinin isteğiyle, ocak ayının son haftası Adalet ve Demokrasi Haftası oldu." dedi.

MANİSA MİLLETVEKİLİ ÖZ:

MANİSA MİLLETVEKİLİ ÖZ: "ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASININ BİZLER İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK"

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, "Karanlık odakların düşmanı, yürekli gazeteci Uğur Mumcu 19, büyük hukukçu Prof. Dr. Muammer Aksoy 22 yıl önce aramızdan ayrıldı. Mumcu, bir 24 Ocak günü, Aksoy ise bir 31 Ocak günü suikasta uğradı. Bu iki değerli insanı sevenlerinin isteğiyle, ocak ayının son haftası Adalet ve Demokrasi Haftası oldu." dedi.

Adalet ve Demokrasi Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Öz, şöyle konuştu: "Bu haftanın bizler için önemi var. Gerçekten de Mumcu deyince aklımıza en başta demokrasi, Aksoy deyince de en başta adalet geliyor. Zaten bu iki değerli insanın ortadan kaldırılma gerekçeleri de bu iki sözcükle özetlenebilir. Düşünelim: Karanlık işler çevirenlerin, derin devletle bağlantılı olanların, yolsuzlukların, usulsüzlüklerin batağına saplananların en büyük düşmanları demokrasi ve adalet değil midir? Onları deşifre edebilecek sistem demokrasi, yaptıklarını ortaya çıkarıp cezalarını verecek mekanizma da iyi işleyen bir adalettir. Adalet ve demokrasinin değerini elbette Mumcu ve Aksoy hayattayken de biliyorduk, ama bugünlerde onların mücadele ettikleri, uğruna can verdikleri bu kavramları; ekmek gibi, su gibi gereksiniyoruz, özlüyoruz."

Demokrasinin, tek sesliliğin olmadığı, farklı seslerin ezilmesine izin verilmediği bir sistem olduğunu anlatan Öz, şunları söyledi: "Oysa bugün Türkiye'de muhaliflerin sesleri kısılmaya çalışılıyor, yüreklice ses çıkarmaya çalışanların başlarına bin türlü çorap örülüyor. Mumcu'nun yaptığı gazeteciliği gözlerimizin önüne getirelim: Nerede gizli kapaklı bir iş yürütülüyor, nerede bir usulsüzlük, yolsuzluk var, nerede karanlık bir el ülkenin üzerinde oyun oynuyor, Uğur Mumcu, bilgi ve belgelerle bunu yapanların karşısına çıktı; toplumu aydınlatmak için, demokrasiyi yaşatmak için mücadele verdi. Mumcu'nun yazdığı tek cümleyi bile kimse tekzip edemedi."

Uğur Mumcu'yu örnek alıp onun yaptığı işlerin benzerini yapmaya çalışan gazetecilerin bugün tehdit altında olduğunu anlatan Öz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni Mumcuların çıkmasına izin vermeyecek bir ortamı hazırlamak, aslında Uğur Mumcu'yu her gün yeniden öldürmek demektir. Böyle bir yapıda, "tek sesliliğin" gürültüsünden başkasının duyulmamasını isteyenlerin bulunduğu bir ülkede, demokrasinin sağlıklı işlediğini söylemek mümkün müdür?"

AKP iktidarının, zaten ağır aksak yürüyen ve birçok sıkıntısı bulunan demokrasimizi, kimi uygulamalarıyla uzak bir hayal haline getirmek istediğini anlatan Öz, sözlerine şöyle devam etti: "CHP ise buna izin vermemek için kararlı bir mücadele yürütmektedir. Prof. Muammer Aksoy ise hukukun, adaletin simgesi bir bilim insanıydı. Bugün onun hukuk anlayışına belki çok daha fazla ihtiyaç var. Bugün Türkiye'de birçok insan, uğradığı haksızlığı ortaya çıkarabilmek için adalet arıyor. Dünyanın hangi demokratik ülkesinde, muhalefet yapan insanlar neredeyse sistematik bir biçimde, gözaltına alınır, tutuklanır, yıllarca hapislerde tutulur? Aramızdan ayrılışlarının yıldönümünde, Mumcu'yu ve Aksoy'a olan özlemimizi bir kez daha vurguluyoruz. Şimdi onları örnek almamız için, onları aramızdan alanlara inat; makalelerini, kitaplarını, fikir yazılarını bir kez daha okuma zamanıdır. Onlar kadar yürekli olarak mücadele etmek gerektiğini hatırlama zamanıdır. Onları yeni nesillere okutma zamanıdır. Ancak, böyle yeni Mumcu'lar, yeni Aksoy'lar çıkabilir. İki değerli insanın anıları önünde saygıyla eğilirken, Uğur Mumcu'nun çok sevdiği o sözle bitirelim: "Kimi ölüler bize ne kadar yakın, kimi yaşayanlar ne kadar da ölü."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.