MANİSA MİLLETVEKİLİ MUZAFFER YURTTAŞ: "SOMALİ'DEN ALACAĞIMIZ ÇOK DERS VAR"

Hafta sonu Somali gezisine katılan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, "Batının arka bahçesinde neler bıraktığını, sömürdüğü insanlara hiçbir şey vermediğine bir kez daha şahit olduk." dedi.

MANİSA MİLLETVEKİLİ MUZAFFER YURTTAŞ:

MANİSA MİLLETVEKİLİ MUZAFFER YURTTAŞ: "SOMALİ'DEN ALACAĞIMIZ ÇOK DERS VAR"

Hafta sonu Somali gezisine katılan AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, "Batının arka bahçesinde neler bıraktığını, sömürdüğü insanlara hiçbir şey vermediğine bir kez daha şahit olduk." dedi.

Somali'ye yapılan yardımları ulaştırmak aynı zamanda hastane ve okul açılışını gerçekleştirmek amacıyla Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Selçuk Özdağ ile birlikte Somali'ye giden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Somali'de edindiği bilgiler ve yaşadıkları hakkında bilgi verdi. Oralardaki yaşantıdan kendi adımıza çıkaracağımız çok ders olduğunu anlatan Yurttaş, şöyle konuştu: "Oralara 'Beyaz Adam' gibi değil, bir 'insan' olarak gitmeliyiz. Bu işten sorumlu olduğumuzu düşünerek gitmeliyiz. Batının arka bahçesinde neler bıraktığını, sömürdüğü insanlara hiçbir şey vermediğini, tek çivi çakmadığı ülkeyi ve insanları görmek için buralara gidilmelidir."

Hamdetmeyi, şükretmeyi, sabretmeyi öğrenmesi için insanın Somali'ye gelmesi ve görmesi gerektiğini anlatan Yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsanın burayı gördükten sonra tıka basa yemesi, suyu israf etmesi, çevreyi kirletmesi mümkün değil. İnsanın nefis terbiyesi için buralarda bir hafta kalması yeterlidir."

Kara kıtada zamanın dar, kaynakların kıt, yapılması gereken çok şey olduğunu anlatan Yurttaş, açıklamalarına şöyle devam etti: "Ülke yüzyılların birikmiş sorunları ile boğuşuyor. İnsanların bir beklentisi ve ümidi yok. Günlük yiyecek bir şeyler bulduklarında yarını düşünmüyorlar. Sanırım kendi vicdanımızı tatminden daha öte bir şeyler yapmamız gerekecek. Projeleri hayata geçirirken, dökme su ile değirmen döndürmeye değil, bu insanları kendi kendine yeterli hale getirecek projeler bulunmalı ve uygulanmalıdır." Somali'de görev yapan doktorların Türkiye'de eğitilebilineceğini ve ülke olarak tam donanımlı hastaneler kurulabileceğini ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, şunları söyledi: "Kesinlikle ülke olarak sunduğumuz imkânlara ek olarak Somali'ye kültürel destek de verilmelidir. Sadece ilaç, elbise ve yiyecek götürmekle bu iş bitmeyecek."

Bundan sonra Kara Kıta Somali'ye gidecek yardım heyetleri içinde mutlaka veteriner hekim, ziraat mühendisi, sosyolog, psikolog, kültür ve sanat araştırmacıları da bulunması gerektiğini belirten Yurttaş, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyaset temsilcileri ve tüccarların da bölgeye gidip görmelerinde hem bölge halkı hem de kendileri için büyük yararlar olduğunu ifade etti.

MAZLUMUN YANINDAYIZ
İnsan sevgisinin anlamının unutturulduğu bir dünyada olduğumuzu anlatan Yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Haritada yerini bulmakta zorlandığımız Somali'deki Müslüman kardeşinin ıstırabını dindirmeyi kendine vazife edinen saygıdeğer Türk milleti ve gelemezse de gönlü bizimle olan gönüllü kardeşlerimiz var olduğu sürece gelecekte sadece Somali'de değil dünyanın neresinde bir mazlum varsa ona hep birlikte yardımcı olacağız ve çok önemli işler başaracağız."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.