banner278

MANİSA LİSESİ KAPANACAK MI? MİLLETVEKİLİ ÖREN SORDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören 4+4+4 Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istediği soru önergesi yayınladı.

banner292
MANİSA LİSESİ KAPANACAK MI? MİLLETVEKİLİ ÖREN SORDU

MANİSA LİSESİ KAPANACAK MI? MİLLETVEKİLİ ÖREN SORDU

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören 4+4+4 Yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istediği soru önergesi yayınladı.


Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören şunları kaydetti; “Hükümetin dayatması ile çıkarılan 4+4+4 yasası eğitim sistemine ağır darbe vurmuştur. Eğitim bilimcilerin, öğretmenlerin karşı çıktığı kesintili eğitim sistemi herhangi bir altyapısı oluşturulmadan uygulamaya sokulmuş, 5 yaşındaki çocuklar zorla ilkokula başlatılmıştır. Okulların ayrılması, çocukların başka okullara sürgün edilmesi velilerin tepkisine neden olmuştur.

Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen sorunların çözümüne ilişkin hiçbir olumlu adım atılmamıştır.

MANİSA’DA SINIF VE OKUL AÇIĞI VARDIR

Manisa Milli Eğitim Müdürü, Manisa’da sınıf eksiği bulunduğunu ve okulların bölünmesiyle derslik ihtiyacının daha da arttığını açıklamıştır. Fakat Manisa’da yeni sisteme uygun okul yapımı için hiçbir çalışmanın yapılmadığını da üzülerek belirtmek gerekmektedir.

Manisa, büyüyen, nüfusu hızla artan bir ildir ve 4+4+4 eğitim sistemi en çok Manisa’ya darbe vurmuştur. İlçe ve beldelerimizin yanında özellikle Manisa Merkezde Lalapaşa, Hafsa Sultan ve Alaybey mahallelerinde derslik ihtiyacı had safhaya ulaşmıştır. Buradaki çocuklar uzak okullarda eğitim almak zorunda bırakılmıştır. Yetkilerin şikayet gelmedi açıklamaları ise kafayı kuma gömmekten başka bir şey değildir. Bu konuyu Meclis gündemine taşımak amacıyla Milli Eğitim Bakanına bir "Soru Önergesi" verdim.

MANİSA LİSESİ KAPANACAK MI?
Manisa tarihinde ve eğitim hayatında önemli bir yere sahip olan Manisa Lisesinin Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapılacağı açıklanmıştır. Geçmişi 1887 yılında dayanan ve 1945 yılından itibaren Manisa Lisesi olarak hizmet veren okul 2010 yılında  Anadolu Lisesi olmuştur. Halen 1046 öğrencinin öğrenim gördüğü okulun bir kısmının resmi kurumlara tahsis edileceği, öğrencilerin bodrum katlarda ve prefabrik yapılarda eğitim görecekleri iddia edilmektedir.

Bu nedenle Manisa genelinde öğrencilerimizin daha iyi eğitim almalarına olanak sağlayacak yeni okulların ve dersliklerin en kısa zamanda yapılarak hizmete girmesi gerekmektedir. Sadece yasa çıkarmak, bunu dayatmak demokrasi ile bağdaşan bir durum değildir. Halkının sesine kulak tıkayan anlayış, evet efendimci bürokrasi çocuklarımızın geleceğini mahvetmiş, eğitim sisteminde onarılmaz yaralar açmıştır.  

İNSAN MERKEZLİ ÇAĞDAŞ EĞİTİM
Eğitimin aydınlığın yolu olduğu anlayışına sahip CHP,  fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir nesil yetiştirmeyi amaçlamaktadır. CHP olarak öğrenim ve öğretim surecini siyasi etkilerden arındırıp, bir devlet politikasına dönüştürerek insan merkezli çağdaş eğitim reformunu mutlaka gerçekleştireceğiz.”

 

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şu şekilde;

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Eğitim sistemine büyük darbe vuran 4+4+4 kesintili eğitimin yarattığı sorunlar her geçen gün artmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen sorunların çözümüne ilişkin hiçbir olumlu adım atılmamıştır.

Manisa’da 4+4+4 eğitim sisteminin sıkıntılarını fazlasıyla yaşamaktadır. Bazı okul binalarının kamu kurumlarına tahsis edileceği, bazı okulların kapatılacağı veya değiştirileceği söylentileri yıl boyunca dillendirilmiştir. Bu belirsizlik öğrencileri velileri ve öğretmenleri tedirgin etmekte, gelecekle ilgili plan yapmalarını engellemektedir. Zaman zaman velilerin tepkisi okul, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlık önlerinde eyleme dönüşmüştür.

Manisa Milli Eğitim Müdürü, Manisa’da sınıf eksiği bulunduğunu ve okulların bölünmesiyle derslik ihtiyacının daha da arttığını açıklamıştır. Fakat Manisa’da yeni sisteme uygun okul yapımı için bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle Manisa genelinde öğrencilerimizin daha iyi eğitim almalarına olanak sağlayacak yeni okulların ve dersliklerin en kısa zamanda yapılarak hizmete girmesi gerekmektedir.
Bunlara göre;
1-      Manisa ilimizde Bakanlığınızca tespit edilmiş okul ve derslik ihtiyacı ne kadardır?

2-      Hangi ilçemizin ne kadar okul ve dersliğe ihtiyacı vardır?

3-      Manisa ve ilçelerimizin öğretmen ihtiyacı ne kadardır? Branşlara göre dağılımı nedir?

4-      4+4+4 kesintili eğitim sistemi uygulanmaya başlamasına rağmen Manisa ve ilçelerimizin okul, derslik ve öğretmen ihtiyacı neden giderilmemiştir?

5-      Manisa ve ilçelerimizde 2013 yılında yatırım programına alınan okul ve derslik var mıdır? İnşaatlarına başlanmış mıdır? Başlandı ise ne zaman bitirilecektir?

6-      2014 yılı yatırım programına alınacak okul inşaatları hangi ilçelere yapılacaktır?

7-      Manisa genelinde hangi okullar, Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü veya başka kurumlara verilecektir?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.