banner278

MANİSA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 1. dönem toplantısı Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında yapıldı.

banner292
MANİSA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI


MANİSA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI 

Manisa İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 1. dönem toplantısı Vali Halil İbrahim Daşöz başkanlığında yapıldı.
 
İl Genel Meclisi Salonu'nda yapılan toplantıda Manisa’da 2012 yılı yatırım programının uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi ve 2012 yılı yatırım programı koordinasyon çalışmaları değerlendirildi. Toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Çelik, Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürü Bilgin Telek, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve diğer daire müdürleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Halil İbrahim Daşöz, 2012 yılı içerisinde il genelinde 488 kamu yatırım projesinin bulunduğu belirterek, “Bunların toplam tutarı 427 milyon 214 bin TL’dir. 488 kamu projesinin 176’sı tamamlanırken, 195’i halen devam etmekte, 72’si ihale aşamasında ve 45 proje ise başlanılmamıştır." dedi. 
Bazı ilçe, belde belediyelerinin katı atık bertaraf ile atık su arıtma tesisleri yapım işini yavaşlattığına değinen Vali Daşöz, “Gediz Havsı Eylem Planı 2008 yılında uygulamaya konuldu. Havza içerisinde belediyelere ise atık su arıtma tesisi ile katı atık bertaraf tesisi yapılması zorunluluğu getirildi. Ancak geçen 5 yıllık süreç içerisinde iki önemli konuda önemli adımlar atılmamış. Yazışmalar sürmüş, projeler tamamlanmamış ve bir çok işler aksatılmış. Şimdi de Manisa, büyükşehir olacak diye, tüm belediyeler işi büyükşehir belediyesine yıkmak ister gibi işte yavaş hareket ediyorlar. Katı atık bertaraf tesisi oluşturulması için kurulan birlikler ise büyükşehir yasasını bahane ederek, kendilerini fesh etmeye başladı. Bunlar yanlış kanılar. Büyükşehir olacak diye ilçe belediyeleri kapanmıyor, birlikler ise fesh edilmiyor. Sadece içinde eğer belde belediyelerle oluşturulmuş birlik varsa onlar fesh ediliyor. Ama onların görevi de 2014 yerel seçimlere kadar devam ediyor. Yani büyükşehir yasasını bahane ederek katı atık bertaraf tesisi ile atık su bertaraf tesisi yapım işini aksatmayalım. 2014’e kadar ne yapabiliyorsak yapalım. Bu konuda kaymakamlarımız duyarlı olsunlar.’’ diye konuştu.
4 bin 700 metre uzunluğundaki Sabuncubeli Tüneli’nin Manisa il sınırları içindeki olan tünel kısmına Şubat ayında başlanacağını belirten Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Manisa sınırı içerisinde yapımı devam eden yatırımlar konusunda bilgi verdi. Uraoğlu, Manisa sınırları içerisinde 31 adet projelerinin bulunduğunu, toplam tutarının 1 milyar 800 milyon TL olduğunu belirterek, 5 projenin bittiğini, 18 projenin devam ettiğini ve 8 projeye ise başlanılmadığını dile getirdi. Sabuncubeli Tüneli hakkında bilgi veren Uraloğlu, “Daha önceden 2 bin 490 metre uzunluğunu planladığımız tünelimizin mesafesini eğil sebebiyle 4 bin 700 metreye çıkardık. Tünelin İzmir sınırındaki ucunda sağ tüpte 120 metre, sol tüpünde ise 178 metre mesafe kazı çalışması yapıldı ve devam ediyor. Manisa olan kısmında ise toprak kaymaları sebebiyle önce tünel kazıkları çalışmalarını bitirdik. Şubat ayı sonunda ise Manisa sınırları içerisinde tüp tüneller için kazı çalışmalarına başlayacağız. Hedefimiz 2015 yılını ilk ayında Sabuncubeli Tüneli’mizi hizmete sokmak’’ diye konuştu.
Toplantının geri kalan kısmında yatırımcı kuruluşlar tarafından 2012 yılında yapılan ve 2013 yılında yapımı devam eden projeler hakkında bilgiler verildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.