banner278

MANİSA GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN AÇIKLAMA

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

banner292
MANİSA GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN AÇIKLAMA

MANİSA GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN AÇIKLAMA

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ertuğrul Aytaç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Başkan Ertuğrul Aytaç’ın açıklaması şöyle: “Kamu yararına hizmet veren meslek örgütlerinin başında gelen basın sektörünün çalışanları, zorlaşan hayat şartlarına rağmen kutsal bir görev olarak bildiği haber verme özelliğini yerine getirebilmek için ödünsüz bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar.
Görsel, yazılı ve internet ortamından yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme görevini üstlenen basın yayın organlarında çalışanların; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün 52, yıl dönümünü kutlarken, maruz kaldıkları zorluklarla da boğuşmak durumunda oldukları bir gerçek.
10 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesinin ardından 9 gazete sahibinin  protesto amaçlı 3 gün süreyle gazeteleri yayımlamama kararı almasının ardından bir araya gelen gazetecilerin kendi gazetelerini çıkarmasıyla doğan "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı";12 Mart 1971 müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak "Bayram" olmaktan çıkarılmış ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başlamıştır.
Bugün gelinen noktada, çalışan gazetecilerin özlük haklarını koruyan 212 sayılı Yasa'nın tamamen ortadan kaldırılması ile karşı karşıyayız. Ücret karşılığı çalışan fikir işçilerini koruma altına alan 212 sayılı Yasa'nın iptali, mesleğimize vurulmuş ağır bir darbe olarak karışımızda dururken, her gün ağırlaşan yaşama koşullarında Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olayların halka duyurulması noktasında yaşatılan kısıtlamalar da mesleğe indirilen en büyük darbelerden biri olmuştur.
Son 4 yıllık süreçte ülkede her alanda demokrasinin yeniden yeşertilmesi adına yapılan çalışmalar; Basın sektöründe de  görülen yeni düzenlemelerle gazeteci arkadaşlarımızın yeni haklar kazanma adına yasaların çıkması, elbette  çalışan gazeteciler olarak kutladığımız bu mutlu günü daha anlamlı kılmayı yönelik olumlu hareket olmasına rağmen. Hala yazdık ları nedeniyle 100 yakın meslektaşımızın ’da hapishanelerde tutulmaları en büyük üzüntümüz.
Gazeteciliğin demokrasinin en temel kurumlarından biri olduğunu günümüzde Basın, demokratik hayatın vazgeçilmezi olarak insanlık tarihinde önemli görevler üstlenmiştir. Basının ülkemizde özgürce işini yapabilmesi en büyük dileğimiz. Basın mensuplarının daha özgür şartlarda çalışmasını arzu ediyoruz. Bu yöndeki çalışmalara her zaman destek olacağız.
Yazılı ve görsel basın yayın organlarının bel kemiği olan ve geçim kaynağını oluşturan ilanların sektörü döndürecek düzeyde olmaması medya patronlarına zor günler yaşatması da kaçınılmaz noktaya gelmekte buda 2013 yılının, mesleğimizi, iyi günlerin beklemediği kötü bir tablo olarak karşımızda duruyor.
Devlet yetkililerini, mesleğimizi tehdit altına alan ekonomik olumsuzluklara karşı önlem almaya çağırıyor, zor şartlarda görev yapan basın çalışanlarının özlük haklarına iyileştir meler yapılması isteklerimizi yineliyoruz.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen mesleğimizi ayakta tutmaya çalışan, çalışan gazetecilerin onurlu duruşlarını tebrik ediyor. Çalışan gazeteciler gününün yeniden bayram olarak kutlanacak nice 10 Ocak'ları birlikte geçirmeyi umuyoruz.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.