MANİSA GARD'INI ALIYOR

Astım ve KOAH gibi kronik hava yolu hastalıklarıyla mücadele amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan GARD'ın (Global Alliance Aganist Chronic Respiratory Diseases) Manisa ayağında ilk toplantı İl Sağlık Müdürlüğü'nde yapıldı. Hava kalitesinin artırılması, Astım ve KOAH hastalıklarına karşı kamuoyu ve sağlık personellerinin bilinçlendirilmesi gibi konuların ele alındığı toplantıda, Manisa'nın kronik hava yolu hastalıkları ile ilgili sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

MANİSA GARD'INI ALIYOR

MANİSA GARD’INI ALIYOR

Astım ve KOAH gibi kronik hava yolu hastalıklarıyla mücadele amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan GARD’ın (Global Alliance Aganist Chronic Respiratory Diseases) Manisa ayağında ilk toplantı İl Sağlık Müdürlüğü’nde yapıldı. Hava kalitesinin artırılması, Astım ve KOAH hastalıklarına karşı kamuoyu ve sağlık personellerinin bilinçlendirilmesi gibi konuların ele alındığı toplantıda, Manisa’nın kronik hava yolu hastalıkları ile ilgili sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

Kronik hava yolu hastalıkları (KHH) bugün dünyada milyonlarca insanı etkiliyor. Astım ve solunumsal alerjiler, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), solunum yollarının meslek hastalıkları, uyku apne sendromu ve pulmoner hipertansiyon bu hastalıkların arasında yer alıyor. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH),tüm dünyada 4. ülkemizde ise kardiyovasküler hastalıklar ve serebrovasküler hastalıklardan sonra 3. ölüm nedeni olarak görülürken, tam olarak geri dönüşümü olmayan bu hastalıktan her yıl dünyada yaklaşık 3 milyon, ülkemizde ise 26 bin vatandaşımız yaşamını yitiriyor. Dünyada ve Türkiye’de her 10 kişiden ikisi KOAH’lı, ancak KOAH’lıların 10’da 1’i hastalığının farkında. Bu küresel epideminin durdurulabilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü bünyesinde kronik hava yolu hastalıklarından korunma, tanı ve tedavi konusunda uluslar arası bir birlik oluşturularak, dünyada kronik solunum hastalıklarına karşı küresel yaklaşımın (GARD - Global Alliance Aganist Chronic Respiratory Diseases) temelleri atıldı. Bu amaçla kurulan Manisa İl GARD Kurulu, eylem planının uygulanması ve planda yer alan aktivitelerin yerine getirilmesi, desteklenmesi ve koordinasyonunun sağlanması amacıyla ilk toplantısını İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi. Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kronik Durumlar Birimi’nden Ayşe Nur Tuncal’ın açılış ve tanışma konuşmasıyla başlayan toplantıda Kurul Başkanı Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Galip Köroğlu, Sağlık Bakanlığı ve Manisa’da yürütülen çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Manisa’nın kronik hava yolu hastalıkları ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda gündemdeki başlıklar konusunda fikir birliğine varılarak kurul kararları alındı. Hava kalitesinin artırılması, Astım ve KOAH hastalıklarına karşı kamuoyu ve sağlık personellerinin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların ele alındığı toplantıda GARD Ülke Koordinatörü ve Celal Bayar Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Dünya GARD çalışmaları ve dünyaya örnek gösterilen GARD Türkiye kapsamında ülkemizde yürütülen hizmetler hakkında bilgi verdi. İl Tütün Kurulu Başkanı, Sağlık Müdür Yardımcısı Tuncay Özer’de sigara ve madde bağımlılığı konularında Manisa’da yürütülen hizmetlere yönelik bilgiler aktardı. Manisa GARD Kurulu’nda 9 Sağlık Müdürlüğü yetkilisi, 3 Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi, 4 Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı, 10 Kurum Müdürlüğü yetkilisi, 5 Oda ve Dernek Temsilcisi olmak üzere 31 paydaş yer alıyor.          

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.