banner278

MANİSA EN ÇOK KONUT KREDİSİ KULLANAN İLLER ARASINDA

Enuygun.com'un analizine göre 81 ile sahip Türkiye'de konut kredisi hacminin yarısı İstanbul ve Ankara olmak üzere sadece iki ilde toplanıyor. Manisa da en çok konut kredisi kullanan iller arasında yer alıyor.

MANİSA EN ÇOK KONUT KREDİSİ KULLANAN İLLER ARASINDA

MANİSA EN ÇOK KONUT KREDİSİ KULLANAN İLLER ARASINDA

 

Enuygun.com'un analizine göre 81 ile sahip Türkiye'de konut kredisi hacminin yarısı İstanbul ve Ankara olmak üzere sadece iki ilde toplanıyor. Manisa da en çok konut kredisi kullanan iller arasında yer alıyor.

 

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un BDDK verileri ile derlenmiş analizine göre 2010 Eylül itibariyle Türkiye'de toplam 55 milyar TL'ye ulaşan konut kredisi hacmi bulunuyor. Konut kredisi hacmi İstanbul'da 20 milyar TL'ye, Ankara'da 7,6 milyar TL'ye, İzmir'de ise 4 milyar TL'ye ulaştı. 1 ile 2 milyar TL arasındaki hacim ile bu illeri sırasıyla Antalya, Bursa, Kocaeli, Adana ve Mersin takip ediyor. Diğer illerdeki konut kredi hacmi ise 1 milyar TL'nin altında seyrediyor ve 13 milyon TL ile 750 milyon TL arasında değişiyor.

2010 Eylül ayı itibariyle Türkiye'de konut kredisi hacmi bir önceki yıla göre yüzde 32 büyüdü. Bu büyümenin yüzde 66'sı 8 büyük il tarafından gerçekleştirildi. Geriye kalan 73 ildeki konut kredisi kullanımı ise kredi hacmini aynı dönemde yüzde34 artırdı. Büyümeye yüzde1 ve üzerinde katkı sağlayarak hacim artışına 8 büyük ilden sonra en çok etki eden iller sırasıyla Konya, Kayseri, Gaziantep, Hatay, Manisa, Tekirdağ, Balıkesir, Samsun, Eskişehir, Aydın ve Diyarbakır oldu.

Enuygun.com'un analizine göre Türkiye'de konut kredisi hacminin yüzde71'i 8 büyük il tarafından oluşturuluyor. İstanbul yüzde36,3 ile bu hacimde en önemli paya sahip iken yüzde13,8 ile Ankara ikinci sırada yer alıyor. Bir diğer ifadeyle İstanbul ve Ankara'daki konut kredisi hacmi, sektör toplamının yarısını oluşturuyor. 8 büyük ilin kalanının konut kredisi hacimlerinin sektör toplamına oranı ise şöyle: İzmir (yüzde7,4), Antalya(yüzde3,4), Bursa (yüzde 3), Kocaeli (yüzde 2,3), Adana (yüzde 2,4), Mersin (yüzde 2). Bu iller dışında aralarında Konya, Tekirdağ, Muğla ve Kayseri'nin de yer aldığı 11 il, Türkiye'deki toplam konut kredisi hacminin yüzde13'ünü oluşturuyor. Bu illerdeki konut kredisi hacminin toplama oranı yüzde1 ile yüzde1,5 arasında değişirken, geriye kalan illerdeki konut kredileri miktarı oransal olarak yüzde1'in de altında kalıyor.

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, 2010 Eylül itibariyle bir önceki yıla göre 81 ilin kullandığı konut kredilerinin kendi içindeki büyümesine bakıldığında ise Muğla (yüzde7) hariç bütün illerin büyümesinin yüzde20'nin üzerinde gerçekleştiğini belirterek, "8 büyük il arasında yüzde 49 büyüme ile Adana ilk sırada, Bursa yüzde 43 büyüme ile ikinci sırada, Kocaeli ise yüzde 40 büyüme ile üçüncü sırada yer alıyor. Aynı dönemde İstanbul'daki konut kredisi hacim artışının ise yüzde 23, Ankara'da yüzde 37, İzmir'de de yüzde 29 olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Konut kredilerindeki düşük faiz oranlarından her ilde bir miktar faydalanma olduğunu görmek sevindirici. 2011 yılında da büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.