banner278

MANİSA BÜYÜKŞEHİR OLDU AMA

TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Manisa'nın büyükşehir olmasıyla birlikte bazı avantajların yanı sıra dezavantajların da yaşanacağını söyledi.

banner292
MANİSA BÜYÜKŞEHİR OLDU AMA

KOŞMAZ: "MANİSA BÜYÜKŞEHİR OLDU AMA…"

TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte bazı avantajların yanı sıra dezavantajların da yaşanacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 13 ilin büyükşehir olmasına ilişkin tasarı kabul edilerek yasalaştı. Yasayla birlikte büyükşehir olan Manisa’da belde ve köyler kalktı. Merkezde Yunus Emre ve Şehzadeler adıyla iki ilçe kuruldu. 
Kanuna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TOBB Başkan Yardımcısı ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz şunları söyledi:
“Manisa’mızın Büyükşehir olması, kentte bir heyecan yaratırken, kafalarda soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir. Büyükşehir, Manisa için çok önemli bir değişimdir. Her değişim belirli avantajları sağlarken, beraberinde bazı sıkıntıları da getirmektedir. Öncelikle siyasal yapının büyük ölçüde değişeceğini düşünüyoruz. Hayata geçecek yapı ile Manisa’da 68 belde belediyesi kapanıyor. 848 köy de mahalle statüsüne kavuşuyor. Bu yüzden de halkın kafasında soru işaretleri bulunmaktadır. Tabi zamanla bu soru işaretlerinin de kafalardan silineceğini düşünüyoruz. Ama bizce bu bölgede yaşayan halkın da görüşü alınmalı ve talepleri değerlendirilmeliydi. 
Manisa yüzde elli sanayi, yüzde elli de tarıma dayalı bir ekonomik yapıya sahip. Gelişmiş sanayisi ile Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunan bir il. Türkiye’de ihracatta 7. Sırada yer alıyoruz. Bu özellikleri göz önüne aldığımızda Manisa, büyükşehir olmayı bizce hak eden bir ildir.
Manisa’nın büyükşehir olmasıyla ilgili başlıca beklentilerimiz güçlü bir bütçe yapısına sahip olunacağından, belediyecilik ile ilgili alt yapı hizmetlerinin daha rasyonel ve de kentte yaşayanları memnun edecek ölçülerde gerçekleşmesi yönündedir. Büyükşehir statüsüne geçilmesiyle belediyenin eli çok güçlenecektir. Bu güç doğru, planlı ve adaletli kullanıldığı takdirde Manisa’nın büyük kazanımlar elde edeceğini düşünüyoruz.
Şu da unutulmamalıdır. Büyükşehirde yaşamanın bedeli de farklı olacaktır.  Güçlü bir bütçe olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ancak bu bütçe için büyükşehirde yaşayan halkın da katkısı eskisinden daha fazla olacaktır. Emlak vergilerinde %100’den fazla artışın yanı sıra, basit usule tabi on binlerce esnaf gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olacak, KDV mükellefi olacak, ödediği kirasına stopaj ilave edilecek, her ay muhtasar beyanname vergisi ödeyecek, daha önce ödemediği geçici vergi beyannamesi sayesinde %15 geçici vergi ödeyecektir
Köylerde yaşayan vatandaşlarımız; bugün olmasa da 5 sene içerisinde ilan reklam vergisi, işgal harcı, muayene ve ruhsat harcı, yol harcamalarına katılma payı, yangın sigortası vergisi, tellallık harcı, tatil günlerinde çalışma ruhsatı harcı, işyeri açma izin harcı, inşaat ve imar harçları, elektrik ve havagazı tüketim vergisi, çevre temizlik vergisi gibi çok sayıda vergi ve harçla tanışacaklardır. Bunlarında bilinmesi gerekmektedir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.