banner278

MANİSA BELEDİYESİ'NDEN SÜMERBANK AÇIKLAMASI

"Manisa Belediyesi çalkalıyor" diyen İGM Başkanı Solmaz'a sert cevap geldi. Belediye'den yapılan açıklamada, "Sümerbank gibi bir yarayı hala unutmamışken, benzer bir olayla ortaya çıkılması ve olayın kahramanlarının yine aynı çevrelerden olması bizlerin şaşkınlığını daha da arttırmaktadır" denildi.

banner292
MANİSA BELEDİYESİ'NDEN SÜMERBANK AÇIKLAMASI

MANİSA BELEDİYESİ'NDEN SÜMERBANK AÇIKLAMASI 

“Manisa Belediyesi çalkalıyor” diyen İGM Başkanı Solmaz’a sert cevap geldi. Belediye’den yapılan açıklamada, “Sümerbank gibi bir yarayı hala unutmamışken, benzer bir olayla ortaya çıkılması ve olayın kahramanlarının yine aynı çevrelerden olması bizlerin şaşkınlığını daha da arttırmaktadır” denildi. 

Köy Hizmetleri olarak bilinen Özel İdare’ye ait YSE kavşağındaki alanla ilgili İl Genel Meclisi’nde karar alınmıştı. Bu karara göre 32 dönümlük arazinin 10 dönümüne müze, 16 dönümüne ticaret alanı yapılacak. Ancak Manisa Belediyesi bu duruma karşı çıkarak, “Müzeye evet, ticari alana hayır” kararı verdi. İGM Başkanı Hayrullah Solmaz, bu duruma tepki göstererek, “Buna Türkçe’de çalkalamak denir” açıklamasında bulundu.

MANİSA BELEDİYESİ’NDEN CEVAP   
Manisa Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama geldi: 
“Manisa kamuoyunu böyle gereksiz konular yüzünden meşgul etmek istemezdik ancak yapılan insafsız suçlamalar ve benzetmeler bizleri bu açıklamayı yapmak zorunda bıraktı. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır atasözünü çok güzel örneklerle yaşadığımız son günlerde Manisa Belediyesi olarak İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Hayrullah Solmaz’ın beyanatlarını hayretle ve üzülerek takip ettik. Vatandaşa hizmet götürmekle mükellef kurumların başında bulunan şahsiyetlerin, üslubuna dikkat etmesi ve kullandığı kelimeleri ahlak süzgecinden geçirecek ahlak, vicdan ve bilgi birikimine sahip olması gerektiğine bir kez daha yaşayarak şahit olduk.
Manisa Belediyesi olarak Manisa’ya müze yapılması konusunda gelen talepler doğrultusunda, Manisa’ya hizmet noktasında belediye olarak söz konusu alanda yapılacak düzenlemelerin kanunlar ve şehrin özellikleri doğrultusunda yapılabileceğini söyledik. Bununla ilgili son olarak, Mesir Festivali için ilimize gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katıldığı Manisa Valiliği makamında Sayın Valimiz, Adalet ve Kalkınma Partisi Manisa Milletvekili Sayın Hüseyin Tanrıverdi’nin bulunduğu ortamda müze konusu gündeme gelmiştir. Sayın Bakan konuyu açtığında Manisa’da müze için yer arayışında oldukları bununla ilgili belediye olarak yardımcı olunması gerektiğini belirtmiştir. Bizde sayın bakana “ Emirleriniz olur sayın bakanım müze konusunda üzerimize düşeni yaparız” diye cevap vermişizdir. Konuşmanın devamında ise konu ticari alana gelmiş bu konuda belediyenin tavrının net olduğu, belediyenin kültürel alanın yanında ticari alan ayrılmasına sıcak bakmadığı ve müsaade etmeyeceği belirtilmiştir. Konuşma müze alanı ile sonlanmış, müze alanı ile ilgili belediyenin her türlü yardımı yapacağı ancak ticari alana müsaade verilmeyeceği yine sayın bakan, Sayın Tanrıverdi ve valimiz nezdinde açıklanmıştır.
Öncelikle şunun bilinmesini isteriz, Manisa Belediyesi olarak bu kente hizmet götürürken ne kadar zorluk yaşanabileceğini, hizmet yaparken nasıl zulümle karşılaşabileceğimizi, halka hizmet yolunda atılan adımların önce siyasetin çukurundan çıkarılması gerektiğini, muhalefette olduğumuz için önümüzdeki siyasi çıkarları ve engelleri aşmak için ne kadar sabırlı olmamız gerektiğini geride bıraktığımız üç yılda fazlasıyla öğrendik. Bu kente hizmet götürürken, bize icazet veren halka hizmet etmek için bile aylarca iktidarın keyfiyetini beklemenin ne demek olduğunu en iyi bilenlerdeniz. Hal böyleyken bize bugün bu eleştirileri yapanların akıl ve mantığını anlamakta güçlük çekiyoruz.
Bu kentte yaşanılanları herkes açık ve net olarak gözlemlerken, bir dönem ses kayıtları ortalık yerlerde gezenlerin, daha dün adı arazi hesaplaşmalarına karışanların, siyasi olarak istenmeyen adam ilan edilenlerin nasıl oyunlarla bulundukları koltuklara geldiğini tüm kamuoyu yakından takip etmekte iken bu durumların yaşanması Manisa halkının gözünden kaçmayacaktır. Ticari alan ve satışı senaryosu, kısa süre önce yine aynı şahıslar tarafından yazılmış, ancak dönemin valisi  Refik Arslan Öztürk tarafından ilgili mahkemeye açılan dava neticesinde askıya alınmıştır. Kimlere satılacağı ve ne yapılacağı belli olmayan bu ticari alan senaryosunun yeniden gündeme gelmesi, bizlerin bu konudaki hassasiyetinin daha da artmasına neden olmuştur. Manisa, üzerindeki Sümerbank hadisesini atlatamadan, kamuya ait bir diğer alanda, üstelik müze gibi hassas bir alanda bu konunun tekrar gündeme gelmesi manidardır. Adeta torba yasa gibi müzenin yanında ticari alanın da geçirilmek istenmesi ve bu konuya kentin belediyesinin de alet edilmek istenmesi bizim kaygılarımızı daha da güçlendirmektedir. Kamu vicdanı, Sümerbank gibi bir yarayı hala unutmamışken, benzer bir olayla ortaya çıkılması ve olayın kahramanlarının yine aynı çevrelerden olması bizlerin şaşkınlığını daha da arttırmaktadır. Manisa Belediyesi kişilerin istekleri ile değil, kurum politikası ve belediye meclisinin onayıyla hareket etmektedir. Bu durumda söz konusu alanda, hayırlı bir iş yapılırken bu hayırlı işin yanı sıra, yarın kime satılacağı, ne inşa edileceği belli olmayan garabet arazilerin yaratılması bizlerin vicdanında kabul görmemektedir. Amaç Manisa’ya hizmet etmekse, yıllardır hasreti çekilen müzenin yapılmasının yanı sıra bu müzenin yanında kentin sanatına ve kültürüne hizmet edecek dev sosyal aktivite alanlarının ve konferans salonlarının yapılması bizlerin isteğidir. Gerektiği takdirde bu yatırımların yapılabilmesi için Manisa Belediyesi her türlü desteğe hazırdır
Son olarak, üslubu bozuk bir şekilde yaşına ve makamına yakışmayan tavırlar sergilemek hiç kimseyi yüceltmemekte, aksine yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali kamuoyunda yanlış anlamalara sebebiyet vermektedir. Bizleri suçlayanların öncelikle Manisa kamuoyundaki geçmişlerine bakılmalı, hatta sokağa çıkıp ilk gördüğü insana nasıl bilirsiniz diye sorulmalıdır. Bu soruların cevabı bizleri gayri ahlaki bir şekilde suçlayanların gerçek yüzünü ortaya çıkaracaktır. Bizleri iktidar gücüyle tehdit edenler öncelikle halkın vicdanını, halkın seçtiği belediye meclisini tehdit ettiklerini gözlerden kaçırmamalıdır. Bizler bugün halk bizi seçtiği için buradayız. Demokrasilerde tehdit değil kamuoyunun vicdanı ve arzusu önemlidir. Demokrasi havarisi kesilenlerin bugün ellerindeki iktidarı yerel baskı unsunu olarak kullanmaları ve 2014 gibi hayaller peşinde koşmaları bizim duruşumuzun doğruluğunu ve halkın neden bizleri bu göreve getirdiğini açık seçik ortaya koymaktadır. “


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.