banner278

MANİSA BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KONUŞTU

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, "Atatürk'ün Anayasasını kaldıran 28 Şubatlara ses çıkarmayanların, bugün neyi savunduğunu anlayamıyorum" dedi.

MANİSA BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KONUŞTU

MANİSA BAŞKANLIK SİSTEMİNİ KONUŞTU  

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, “Atatürk'ün Anayasasını kaldıran 28 Şubatlara ses çıkarmayanların, bugün neyi savunduğunu anlayamıyorum” dedi.   

Manisa Saruhan Otel'de düzenlenen 'Türkiye Başkanlık Sistemini konuşuyor' konulu panelde konuşan Ünal, "Bizim, kendisini bu milletin efendisi gibi görenler ile sorunumuz var. Cumhuriyetimizin sahibe ihtiyacı yok. Bunun sahibi bu millettir. Cumhuriyeti de CHP kurmamıştır, milletimiz kurmuştur. Önce şuradan çıkalım, Türklük ibaresini kaldıracaklar gibi böyle bir şey olamaz. Çünkü bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölünmez bir bütündür, üniter bir yapıya sahiptir." dedi.

Ünal şöyle devam etti: "Sosyal, hukuk devletidir, bunlar Anayasa'da muhafaza edilmektedir. Değiştirilecek olan bunlar değil hükümet sistemidir, yani siyasal sistemdir. Neden Başkanlık sistemini siyasal sistem olarak tartışıyor, öneriyoruz. Şu anda bizim hükümet sistemimiz parlamenter sistemdir. Başkanlık sisteminde hem parlamentoyu hem de başkanı seçer, Yani TBMM asli görevi olan yasama ve denetim işlerini getirirken başkan yürütme görevini yerine getirir. Kendi kabinesini dışarıdan oluşturur. Herhangi bir milletvekili bakan olamaz. Başkanlık sisteminde başkan, yürütmenin  sorumluluğunu alır, herhangi bir mazeretin arkasına sığınmaz. Başkan ile parlamento arasında balans ayarı vardır. Aynı zamanda parlamento başkanın atamalarını ve bütçesini onaylar. Dolayısıyla başkan ile parlamento arasında denge oluşur. Türkiye'ye daha uygun olduğunu nereden biliyoruz. Türkiye'nin istikrara kavuştuğu yıllar güçlü iradelere sahip olduğu yıllardır. AK Parti olarak biz başkanlık sisteminin Türkiye'ye uygun olduğunu düşünüyoruz. Bugün hala anayasa yapılmadığı için hala bunları konuşuyoruz. Anayasa'nın ilgili bölümlerinin düzenlenmesi gerekiyor."

Türkiye'nin kendi anayasasını yapan ülkelerden birisi olduğunu 1924'de sonraki anayasaların vatandaşın hak ve özgürlüklerini kısıtladığını aktaran Ünal, vatandaşın potansiyel suçlu olarak görüldüğünü, düzenlemelerin hak ve özgürlüklerin kısıtlamasına yönelik olduğunu söyledi.

Bugün hala anayasanın tartışıldığını, AK Parti'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 3'er milletvekili ile oluşturulması için teklif verdiklerini hatırlatan Ünal, 2012 yılı sonunda komisyonun çalışmalarını tamamlayamadığını, milletin anayasası olması için uğraş verdiklerini kaydetti. Her siyasi partinin önerisini sunduğunu ve başkanlık sisteminin tartışılmaya başlandığını dile getiren Ünal, başkanlık sistemini ülke çıkarı olduğunu düşündüklerini ifade etti.

AK Parti'nin öneri getirdiğinde muhalefetin karalamayı tercih ettiğini aktaran "Taraflardan birisi ödevini yapmamışsa genellikle kavga çıkar. Biz her seferinde dersimize çalışılıyor, teklifimizi getiriyoruz. Bu mutabakat gerektiren konudur dediğimizde 'siz diktatörlük getirmek istiyorsunuz' diyorlar. Soruyorum 10 yılda 7 seçime girmiş ve halkın onayını almış, her seferinde halkın teveccühünü almış oy oranını arttırarak devam etmiş, sandıktaki tercihine saygı duyan, siyasi olarak üç  dönemle kanıtlamıştır. Geçmişteki deneyimlerden yola çıkarak başkanlık sisteminin uygun olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'nin 100 yıllık sorunları çözüldü ama bazı sorunları var ki bunların çözümü ciddi mutabakat ve risk getiriyor." diye konuştu.

Türkiye'nin 30 yıldan bu yana terör sorunu ile uğraştığını hatırlatan Ünal, devam eden sorunu hükümetlerin çözmek istediklerinde muhalefetten gerekli desteği göremediğini, güçlü iradenin ortaya konulmadığını söyledi.

Ünal, "Siyaset sorunları çömesi gerekirken bu sorunları bir yerlere havale etti. Milyarlarca dolarımız bir gecede buhar oldu gitti. Her dönemde birileri topluma birileri neden korku pompaladı. Neden olaylar çıkmaya başladı. Şimdi de aynıları yapılmaya çalışılıyor. Bu defa sert bir kayaya çarptılar. Öyle şapkasını alıp kaçmak yok. Siyaset kurumu milletin hizmetkarıdır, her vatandaş da bize Allah'ın emanetidir. Aldığımız bu sorumluluğu, birilerine bakıp bırakacak, korkup kaçacak sanmasınlar. Bu sorun çözülecek." dedi.

Ünal, toplantı sonunda katılımcıların sorularını cevapladı. Toplantıya AK Parti Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Baro Başkanı Zeynel Balkız, İl Başkanı Murat Baybatur, ilçe belediye başkanları, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile partililer katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.