MANİSA BAROSU'NDAN FETHİYE GÖKÇEN AÇIKLAMASI

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu son günlerde artan kadına şiddet olaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

MANİSA BAROSU'NDAN FETHİYE GÖKÇEN AÇIKLAMASI

MANİSA BAROSU’NDAN FETHİYE GÖKÇEN AÇIKLAMASI

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu son günlerde artan kadına şiddet olaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nun açıklaması şöyle: “Fethiye Gökçen, boşanmak istediği kocası Ali Gökçen tarafından şiddete uğradığı için defalarca polise ve savcılığa gidip korunmak istemiş,  korunamadığı için de öldürülmüştür.

Yine geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Tarlabaşı Bulvarı’nda Beyaz Bal isimli kadın polis merkezine çok yakın mesafede bıçaklanarak öldürülmüştür.

Kadınların şiddet gördüklerine ilişkin şikayet ve başvuruları yeterince ciddiye alınmamaktadır. Adaletin gecikmesi ölümlere yol açmaktadır.Kadına Yönelik Şiddet vakalarında en önemli şey mağdurun adalete erişiminin kolay ve ucuz olması, adaletten alınan sonucun ise hızlı ve etkili olmasıdır. Hiç kimse etkisiz olduğu bir yere başvurmak istemeyeceği gibi, pahalı bir yola başvurabilmesi ise maddi olanağınca mümkün olacaktır

Her ne kadar 6284 sayılı yasaya dayanan tedbir talepleri herhangi bir harca tabi olmasa dahi bu taleplere bağlı olarak istenen boşanma ve velayet gibi davalar harca tabidir. Değişen Hukuk Muhakemeleri Kanunu ‘na göre tüm yargılama giderlerinin peşin yatırılması istenmekte en basit boşanma davası dahi yüzlerce liraya mal olmaktadır. Yasalarda var olan "Adli Yardım" taleplerinin büyük çoğunluğu  Mahkemelerce standart gerekçelerle red edilmekte, bu rakamları temin edemeyen insanların ise davaları sırf bu yüzden görülmemektedir.Hak arama özgürlüğü ile adalete erişimin önündeki bu büyük engel kaldırılmalı bu duruma son verilmelidir. Bu engeller nedeniyle şiddet gören ve boşanmak isteyen bir çok mağdur kadın içinde bulunduğu ağır koşullara  katlanmak zorunda kalmaktadır.

Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele için 7/24, tek kapı,tek çatı ilkesi ile kurulması planlanan , Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM)’nin  şuan 15 ilde pilot uygulamalarına başlanmıştır. Bu merkezlerin derhal her ilde kurulması,  kadrolarının  artırılması, kendine özgü bütçesinin oluşturulması, herkesin eşit derecede hukuki yardımdan yararlanmasının koşullarının oluşturulması  gereklidir.

Toplumda şiddet konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak için okul öncesinden başlayarak okulda, ailede, kamu kurum ve kuruluşlarında, askerlikte, özel sektörde kadın hakları ve aile içi şiddet ve şiddeti önleme konusunda bilgilendirici, eğitici  toplantılar yapılmalıdır.

Türkiyede  çok sayıda kadın,eşleri, sevgilileri ya da aile bireylerince öldürülmüştür.

Bu cinayetler karşısında Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları  Komisyonu olarak kamusal otoritenin sorumluluğuna, yaptıklarına, yapmadıklarına kamuoyunun dikkatini  çekmek istediğimizi ve bu davanın sonuna kadar takipçisi olduğumuzu bildiririz.”  

                                                                                                   

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.