MALİ MÜŞAVİRLERE SGK'DAN EĞİTİM

Manisa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik Sosyal Güvenlik Reformu rehberlik ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda reform sonrası uygulamalara ilişkin yaşanan sorunlar, sosyal güvenlik ile ilgili son değişiklikler, meslek mensuplarının sosyal güvenlikle ilgili yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler aktarıldı.

MALİ MÜŞAVİRLERE SGK'DAN EĞİTİM

MALİ MÜŞAVİRLERE SGK’DAN EĞİTİM

Manisa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik Sosyal Güvenlik Reformu rehberlik ve bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda reform sonrası uygulamalara ilişkin yaşanan sorunlar, sosyal güvenlik ile ilgili son değişiklikler, meslek mensuplarının sosyal güvenlikle ilgili yaşadığı sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler aktarıldı.   SGK yetkilileri, Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanununu tüm ayrıntılarıyla, Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerine anlattı. Sosyal güvenlik reformu sonrası yaşanan sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerileri sunuldu. Muhasebeci ve Mali Müşavirleri SGK Baş Müfettişi Fettah Ufaklı, SGK İl Müdürü Murat Saygı ve SGK İl Müdür Yardımcısı Ekrem Taşbaşı seminere konuşmacı olarak katıldı. Seminer açılış konuşmasını Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier yaptı. İrier, “Üretim süreçlerinde yaşanan küresel rekabet ve bu süreçlere uyumlu dış ticaretin yeniden yapılanması şartıyla geliştirilen AB normlarına uyum düzenlemeleri, ülkemizde de çalışma ve sosyal güvenlik reformlarını zorunlu kıldı. Şüphesiz Sosyal Güvenlik Reformu olarak adlandırılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığının birbirinden farklı uygulamalarının meydana getirdiği rahatsızlıkların giderilerek, çalışanlar arasındaki haksız ve anlamsız ayrım da sona erdirilecekti. Ancak 5510 Sayılı Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu; eksik, yetersiz, karmaşık ve atıf maddeleri fazla olan bir yapıdadır. Öyle ki konunun uzmanları bile, bu kanunla getirilen düzenlemeleri anlatmakta zorlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Reformunun en önemli sebebi norm ve standart birliğinin sağlanmasıdır. Özellikle bilfiil uygulamanın içinde olan meslek mensuplarını, gerek uygulamada karşılaşabilecekleri sorunların çözümünde, gerekse de işletme sahibi müşterilerinin daha doğru bilgilendirilmesine katkıda bulunacak bugünkü sosyal güvenlik reformu rehberlik ve bilgilendirme toplantısını düzenledik” diye konuştu. İrier’in konuşmasının ardından seminere geçildi. SGK’ işlemleri ile en ilgili kurumlardan birinin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olduğunu belirten SGK İl Müdürü Murat Saygı, Mali Müşavirlerin son değişiklikleri yakından takip etmesi gerektiğini ifade etti. Saygı, katılımcılara reform sonrası uygulamalara ilişkin yaşanan sorunları, sosyal güvenlik ile ilgili son değişiklikleri aktardı.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.