banner278

MAHALLE SAKİNLERİ ELLERİNDEN ALINAN HAKLARINI İSTİYOR

Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılan İmar değişikliğiyle ilgili olarak Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Hafsa Sultan Mahallesi sakinleri, belediyenin kendilerinden görüş almadan imar değişikliğini yapması nedeniyle eylem yaparak protesto etiler.

banner292
MAHALLE SAKİNLERİ ELLERİNDEN ALINAN HAKLARINI İSTİYOR

MAHALLE SAKİNLERİ AYAKLANDI

Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılan imar değişikliğiyle ilgili olarak Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Hafsa Sultan Mahallesi sakinleri, belediyenin kendilerinden görüş almadan imar değişikliğini yapması nedeniyle eylem yaparak protesto etiler.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Hafsa Sultan Mahallesi sakinleri Kentsel Dönüşüm kapsamında yapılan imar değişikliğini istemediklerini Cumhuriyet Mahallesi Birlik Cami önünde Cuma namazı sonrası düzenledikleri basın açıklamasıyla dile getirdiler. Eyleme CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, KESK,  EMEP, Emekli- Sen, Sağlık halkları Meclisi, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği destek verdi.

Cumhuriyet Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Hafsa Sultan Mahallesi sakinleri olarak bu açıklamayı yaptıklarını kaydeden Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Eşref Yılmaz, “4 Ocak 2012 tarihine kadar belediye bu bölgede imar değişikliği yaptı. Sakinleri idik cümlesi tam bu noktada bitti. Yapılan imar değişikliğini anlamaya çalıştık zaten mega projede aklımızda kalan önemli şeyler vardı. Sorduk soruşturduk, belediye gittik, proje askıya asılmıştı. Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Hafza Sultan Mahallesi Muhtarı ile kendisini ziyarete gittiğimizde bize halkın görüşü alınmadan projenin hazırlanmayacağını söyledi. Ancak Azmi Açıkdil verdiği sözün arkasında durmadı. Yeni hazırlanan projenin yolları tam, otoparkları düzenli, yeşil alanları ile modern yapılarıyla doğrusu çok güzel projeydi.” dedi.

YAKIŞMIYOR ANLAYIŞI BU KENTTEKİ YOKSUL İNSANLARI YOK SAYMAKTIR
Bu projenin aslını Manisa Birlikte görmenin mümkün olduğunu söyleyen Muhtar Yılmaz, “Ama o alan boştu, tarla idi.. yani orada hiçbir insan ev yapmamış boş alanlardı.  Biz projeye değil, haklarımızın elimizden alınmasına karşıyız. yani çarpık, kaçak ne derseniz deyin, buralarda ortalama üç kat ve dört katlı binalar mevcut ve ortak özelliği oğlunu ve kızının burada oturması yani kaçak olarak çıktığı katın onlara ait olması sorunun ana kaynağı bu kaçak yapının hiçbir savunması olmaz.  Belediye daha önce buralara yüzde 60,70 plan, proje vermişti, bu insanlardan proje parası, otopark parası almıştı.  Bizim derdimiz insan olduğumuz için bu projelerin insana hizmet etmesini amaçlamak şimdi o aileyi parçalayıp böleceksiniz. Birisi belki bunların sakini olmaya devam edecek, öteki kendine yeni bölge arayacak. Yeni ucuz arsalar, yeni varoşlar, yeni kaçak yapılar oluşacak. Siz belki kaçaklara müsaade etmeyeceksiniz ama birileri edecek, onlarda kaçak yapmasaydı diyeceksiniz. Kaçak yapı bizim değil bizleri yönetenlerin rant ekonomisinin sorunu. Şehrin ortasına yakışmıyor anlayışı bu kentteki yoksul insanları yok saymaktır. Siz başkan ve yöneticiler olarak ucuz hatta bedava arza üreteceksiniz, sosyal devlet, sosyal belediye olmanın bu görevleri bu mu olmalı ve halka hizmetin gereği hem bu diğer mahallerde uygulanmaya konmuyor. Merkez Efendi, Tevfikiye, Akmescit, Dış Mahalle, Karaköy, Uncubozköy, Yarhasanlar’ın şehrin tam ortasında kaldı, buralar kilitleniyor deniliyor doğrudur.” dedi.

BELEDİYE TARAF OLMALI HEM DE BİZDEN YANA TAVIR ALMALI
Şehrin tam ortasında kalmalarının kendilerinin suçu olmadığını ifade eden Muhtar Eşref yılmaz, imkânı olanları buralardan gittiğini belirterek, “Burada yaşayanlar yaşam savaşı veriyor. Siz buralara yakışmıyorsunuz demek çok yakışıksız bir durum. Şuanda projenin bizim haklarımızı korumadığını düşünüyoruz. Bize sormadan bir gecede geçirdiğiniz ve ben yaptım oldu mantığını kabul etmiyoruz. Şuan şaşkınlık içerisindeyiz. Evlerimizin ne olacağını bilmiyoruz. Projeden sonra müteahhitlerle karşı karşıya kalacağız. Belediye hiçbir şekilde taraf değil. Ortada bir bedel ödenecekse ve şehir güzel yapılara kavuşacaksa mutlaka buradan belediye taraf olmalı hem de bizden yana tavır almalıdır.  Bütün sorumluluğu bizim üzerimize yıkmamalıdır. Ölen ölür kalan sağlar kentindir misalini bize dayatmamalıdır” dedi.

Yetkililere seslenen Muhtar Eşref Yılmaz, “Yetkililer şahsi tapularımızın hisseli tapu durumuna dönüştürülmeden bir imar değişikliği ve var olan yapıların ve hakların korunması mesela üç kat imar uygulaması şunu da biliyoruz. Bu sorunlar onlarca senelerin birikimi. İnsanın olmadığı hiçbir proje iyi değildir. Bundan sonra demokratik haklarımızı koparmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

HAKTAN YANA, HAKLIDAN YANA DEĞİL DE RANTTAN YANA OLAN YÖNETİCİLER
Bugün burada bir hak arama mücadelesinin verildiğini vurgulayan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bugün burada siyasi bir amaçla değil,  haklı olanların haklarının gasp edilmekle olanların haklı davalarına destek vermek amacıyla burada bulunduklarını kaydederek, “Mağdur olan kimse, hak arayan kimse biz onun yanındayız. Çünkü sosyal demokrat olmak, mazlumun yanında yer almayı gösterir. Bugün buradayız çünkü sizler mağdur ediliyorsunuz. Bir kentin yöneticilerinin görevi o kenti yeni yerleşimcilere hazırlamaktır. Bu kent yeni yerleşimcilere hazır halde değilse, aynen bu mahallerde oturan kişilerin o dönemde geldikleri zaman karşılaştıkları durum gibi insanlar mecburen kendilerine bir yer yaparlar. Genellikle bu yerler şehrin varoşu dediğimiz, şehrin kenar semtlerinde yer alır. Oralar değersizdir derler. Ama gün gelir sisin varoş dediğiniz o varoş yerler şehrin merkezinde kalır. Artık oraları değerli yerlerdir. İşte burada haktan yana, haklıdan yana değil de ranttan yana olan yöneticiler, oraların rantlarını isterler ve sizi artık orada istemezler. Sizi başka yerlere sürmek isterler. Size hak ettiğiniz parayı vermezler. Böylece rant yeni kişilere kalır. Onun için hep beraber buna sahip çıkacağız.” dedi.

BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPSIN
Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e seslenen Özel, “O belediye başkanı seçildiğinde şehri beraber oluşturacağı demişlerdi, halk meclisleri oluşturacağız demişlerdir,  sizin fikrinizi alacağız demişlerdi. Şimdi nerede o mahalle meclisleri, nerede birlikte yönetme anlayışı. Bu iş tatsız bir noktaya gitmeden bu eylemler büyümeden, bir çatışmaya dönüşmeden bu sorun çözülmeli. Belediye üzerine düşeni yapsın. Çünkü çözüm halkın içindedir. Halkı ciddiye alırsanız, halka elinizi uzatırsanız, halkla birlikte bu sorunu çözerseniz sıkıntı biter” dedi. Hafsa Sultan Mahallesi Muhtarı Bektaş Kılınç, “Başkanım buralara dokunma, dokunacaksan da insanlardan izin alarak dokun.” 3 Şubatta muhtarlık binasında geniş katılımlı bir açıklama yapacaklarını ve 7 Şubat Salı günü Belediye Meclis Toplantısına katılacaklarını söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.