MAGİAD'A GÖRE KRİZ ETKİLEYECEK

Manisa Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Özkara, Dünya'daki ekonomik krizden diğer ülkeler kadar olmasa da Türkiye'nin de etkileneceğini savunarak, asıl tedirgin oldukları konunun dünyadaki krizin değil, Türkiye'deki cari açığın sürekli artması olduğunu söyledi. Özkara ayrıca şuanda en sağlam yatırım aracının altın olduğunu belirtti.

MAGİAD'A GÖRE KRİZ ETKİLEYECEK

MAGİAD’A GÖRE KRİZ ETKİLEYECEK

Manisa Genç İşadamları Derneği (MAGİAD) Başkanı Ömer Özkara, Dünya’daki ekonomik krizden diğer ülkeler kadar olmasa da Türkiye’nin de etkileneceğini savunarak, asıl tedirgin oldukları konunun dünyadaki krizin değil, Türkiye’deki cari açığın sürekli artması olduğunu söyledi. Özkara ayrıca şuanda en sağlam yatırım aracının altın olduğunu belirtti. 

MAGİAD Başkanı Ömer Özkara ve Yönetim Kurulu üyeleri dünyadaki yaşanan ekonomik kriz hakkında değerlendirmelerde bulundular. Son olarak Fransa’nın da ekonomik şok dalgalarından etkilendiğini kaydeden Başkan Özkara, Avrupa’da tedirginliğin hat safhada olduğunu belirtti. Özkara, “ Öncelikle Avrupa ve Amerika’daki insanlarla Türkiye’deki insanların yatırımları arasındaki farka bakmak gerektiğine inanıyoruz. Avrupa ve Amerika’daki insanların yatırımları emeklilik fonlarında, yatırım fonlarında, tahvil ve özelikle borsalarda. Fakat bizde durum tam tersi. İnsanlar daha çok yastık altına, dövize, altına ve gayri menkule yatırım yapmaktadır. Aradaki gelecek kaygısına biz zaten önceden hazırlanmış oluyoruz. Avrupa ve Amerika’daki insanların daha düne kadar gelecek kaygısı yoktu, dolayısı ile bu insanlar bir yatırım gereksinimi, hissetmediler, hayatları garantiydi. Ama ne varki 2008’deki kriz ile beraber insanlarda bir tedirginlik gelecek kaygısı, işten çıkmalar, kredileri ödeyememe gibi durumlarla karşı karşıya kaldılar. Şuanda da   önemli bir şok dalgasıyla karşı karşıyayız. 2008 yılında kriz Başbakanın dediği gibi evet teğet geçmiştir ama Türkiye kriterlerinde teğet geçmiştir. Yani Türk insanın zaten bu kriz ekonomisine alışık olduğundan ve tevekkül yapısından dolayı bu kriz teğet geçmiştir. Ama buna Amerika bazlı, Avrupa bazlı baktığınızda çokta teğet geçmediğini kapanan fabrikaları, işten çıkarılan işçileri, mühendisleri kattığınızda maalesef ki ülkemizi de etkilemiştir.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DE KRİZDEN ETKİLENECEĞİNE İNANIYORUM”

Dışa bağımlı olunmasından dolayı Türkiye’nin de krizden etkileneceğini belirten Özkara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki krizde elbette ki dışa bağımlı olduğumuzdan dolayı Türkiye’nin de etkileneceğine inanıyorum. Yani hiç etkilemeyecek gibi bir söyleme katılamıyorum. Çünkü dolar ve euro yükselmişken, altının fiyatı 102 TL iken ve dışa bağımlı cari açıkta yaklaşık 75 milyar dolar olmuşken bir krizin bizi etkilememesini düşünemeyiz. Bugün Fransa’nın da durumunu kritikliğini açıklanmasıyla beraber Avrupa’daki krizin şok dalgaları büyüyor.”  

“KRİZDEN ZİYADE CARİ AÇIKTAN TEDİRGİNİZ”

Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Özkara, “Yurtdışında karşılaştığımız çoğu işadamı  her seferinde bize Türkiye’nin ekonomisinin her geçen gün daha iyiye gittiğini söylüyor. Asıl vurgulamak istediğimiz konu cari açığın yüzde 120 artması. Geçen sene cari açık 3 milyar dolar iken bu sene haziran ayı itibariyle 7 buçuk milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Avrupa’daki krizden ziyade cari açıktan tedirginiz. Buna da önlem alınması kanaatindeyiz. Dış yatırımcının kaçmasını önlememiz lazım. Türkiye ekonomisi kendi ayaklarında duran, önünü görebilen bir ekonomidir. Bu krizden en az hasarla yani hasarsız atlatabileceğimizi hiç kimse iddia edemez. Bu problemin inşallah en az hasarla atlatılıp inşallah Başbakan’ın da dediği gibi Dünya’daki 7. büyük ekonomiye ulaşırız.” dedi.

“EN SAĞLAM YATIRIM ARACI ALTIN”

Şuanda en güvenilir yatırım aracının altın olduğunu dile getiren Özkara, “Amerika’nın kredi notu düştü, Avrupa sıkıntılı, diğer ülkeleri saymıyorum. Amerikan parasına olan güven azaldı. Dolayısı ile euro da çalkantılı, insanlarımız bu yüzden altına yöneldi. Altın tarihi rekor seviyesine ulaştı. Şuan altın 102 TL oldu. Ben altının sağlam olduğunu düşünüyorum. Altının önümüzdeki dönemde de daha da artacağını düşünüyorum. Şuanda tek sağlam yatırım aracının altın olduğunu söyleyebilirim.” diye konuştu.   


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.