banner278

MADENCİLERİ AYDINLATAN AÇIKLAMA

Sigortalılık başlangıcı Ekim/2008 ayı başından önce olan ve maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak çalışan işçiler yaş şartına tabi olmaksızın emekli olabilecekler.

banner292
MADENCİLERİ AYDINLATAN AÇIKLAMA

MADENCİLERİ AYDINLATAN AÇIKLAMA

Sigortalılık başlangıcı Ekim/2008 ayı başından önce olan ve maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak çalışan işçiler yaş şartına tabi olmaksızın emekli olabilecekler.

Türk-İş Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal Tozan, konuya ilişkin yaptığı bilgilendirmede yeni yasal düzenleme ve emeklilik konularına dair bilgi verdi. Tozan, "Bazı hükümleri yürürlükten kaldırılan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre sigortalı olanlardan en az 20 yıldan beri sigortalı olan ve bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işyerlerinde sürekli çalışan ve bu işlerde en az 5000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olan sigortalılara, yazılı talepleri halinde yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığı bağlanacak" dedi.

Maden işyerlerinin yeraltı işyerlerinde en az 5000 gün prim ödememiş olanlara ise, 25 yıldan beri sigortalı olmaları ve bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işlerinde münavebeli olarak çalışarak en az 4000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları halinde yaş şartları aranmaksızın, 8100 gün prim ödemiş sigortalılar gibi yaşlılık aylığı bağlanacak.  Maden işyerlerinin yeraltı işlerinde çalışarak yukarıda belirtilen prim gün sayılarını tamamlamamış olan sigortalı işçilerden ise emeklilik için yaş şartı aranacak. Bu durumda olan maden işçileri 50 yaşını doldurmuş olmaları halinde sigortalılık başlangıçlarına göre emekliliği hak edip etmediklerine bakılacak.

Tozan, maden işyerlerinin yeraltı işlerinde çalışarak bu işlerde en az 1800 gün prim ödemiş olan işçilerin emeklilik haklarını elde edip etmediklerinin belirlenmesinde 30.04.2008 tarihinin önemli olduğunu, bu durumdaki sigortalı işçiler için 30.04.2008 tarihinin milat olduğunu bildirdi. Buna göre, yer altı işlerinde en az 1800 gün prim ödemiş olan ve 50 yaşını doldurmuş bulunan sigortalılardan 30.04.2008 tarihinden önce sigortalılıkları başlamış olanların; 08.09.1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlara, 5000 gün pirim ödemiş olmaları veya 15 yıl sigortalılık sürelerini tamamlamış, 3600 gün prim ödemiş olmaları, 8/9/1999 tarihinden sonra 30/4/2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanların ise, 7000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları veya 25 yıldan beri sigortalı bulunarak en az 4500 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları koşulu ile yaşlılık aylığı bağlanacak.". Türk-İş Sosyal Güvenlik Danışmanı Celal Tozan'ın verdiği bilgiye göre, maden işyerlerinin yeraltı işlerinde çalışan işçilerin prim gün sayılarına ¼ oranında ilave yapılabilmesi için bu işlerde en az 1800 prim ödemiş olmaları gerekiyor. 20 yıl sigortalılık süresi bulunan maden işçisinin, yeraltı işlerinde 5000 gün prim ödeyerek emekli olabilmesi için, 5000 günlük prim ödeme gün sayısını yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak fiilen çalışarak tamamlaması gerekir iken, 25 yıl sigortalılık süresini doldurup, yeraltı işlerinde münavebeli olarak çalışarak 4000 gün prim ödeyip emekli olacak maden işçisinin, 4000 günü hesaplanırken, ¼ oranında ilave edilecek günlerinin de dikkate alınacaktır. Ancak her iki şarttan birini yerine getirerek emekli olmayı hak eden işçinin, emekli aylığı hesaplanırken, ¼ oranında yapılacak ilave prim gün sayıları dikkate alınarak aylık miktarları belirlenecektir. Ekim/2008 ayı başından sonra sigortalılıkları başlayan maden işçileri ise, bakanlıkça tespit edilen maden işyerlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak, en az 20 yıl çalışmaları, 55 yaşını doldurmuş olmaları, 7200 gün prim ödemiş olmaları halinde emekli aylığını hak edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.