banner278

MADEN İŞÇİLERİ AYAKLANDI

Manisa'nın Soma ilçesinde, Ege Linyitleri İşletmesi'nde (ELİ) çalışan işçiler, Maden İş Sendikası'nın düzenlediği eylemde, Müessese Müdürü Hakkı Duran'ın istifasını istedi.

banner292
MADEN İŞÇİLERİ AYAKLANDI

MADEN İŞÇİLERİ AYAKLANDI

Manisa'nın Soma ilçesinde, Ege Linyitleri İşletmesi'nde (ELİ) çalışan işçiler, Maden İş Sendikası'nın düzenlediği eylemde, Müessese Müdürü Hakkı Duran'ın istifasını istedi. Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi ile ELİ Müessese Müdürlüğü arasında gerginlik başladı. İşyerlerinin küçültülmesi, Deniş ocağının kapatılması, Işıklar atölyesinin Cenkyeri'ne alınması ELİ'nin dekapaj imkanı varken özel sektöre ihale edilmesi gibi sebeplerden yönetime tepki gösteren işçiler, ELİ önünde toplanarak eylem yaptı. Sendika Başkanı Tamer Küçükgençay, yaklaşık 600 işçinin toplandığı ELİ Müessesesi önünde yaptığı konuşmada, "Bugün buraya müessese müdürümüzün yanlış uygulamalarına 'dur' demek için geldik. Artık yeter" dedi. 30 aydır diyalogla çalışmayı denediklerini anlatan Küçükgençay, şöyle konuştu: "Ama o, çalışanlara kulağını tıkadı. 'Ben bilirim' dedi. Hayır, Sayın Hakkı Duran sen bilmezsin, her şeyi bilemezsin. 120 kişi tamir gruplarına hizmet alımı yapıyorsun. Işıklar atölyeyi dağıtmaya kalkıyorsun. Deniş'ten gelen 60 arkadaşımıza Işıklar atölye yanından verdiğin 11 milyon ton dekabajı yaptırabilirdin. Neden ihaleye veriyorsun? Biz işçi aldırmaya çalışıyoruz. Sen Deniş'in içini boşaltıyorsun. Biz kamyon aldırmaya çalışıyoruz. Siz, kamyon kiralamaya çalışıyorsunuz. Tunçbilek'te, Yatağan'da da müdürler aynı şartlarda çalışıyor. Ama onlar bizim müdüriyet gibi değil kamu malına sahip çıkıyorlar. Ellerindeki mevcut makinelerle üretimlerini yapıyorlar. Çünkü, onlar üretimi düşünüyor. Sizin gibi Azot Sosyal Tesisleri'ne devamlı yatırım yapmayı düşünmüyorlar. Sen hükümet üstü bir insan mısın? Müdüriyet kadronu üretim sahalarından çektin. İşler neredeyse işçinin fedakarca çalışmasıyla yürür hale geldi. Bu anlayışa 'dur' demek için buradayız. İşletmemizin 140 trilyon ettiği karla övünüyorsun. Bu karda sorumluluğun ne kadar. Bu teşekkürü İmbat ve Soma kömür işletmelerine etmen gerekmiyor mu?" Küçükgençay, yaptığı konuşmada, Deniş'iyle, Sarıkayası'yla, A panosuyla, Eyneziyle mevcut işçi ve makine parkıyla bunu yapacak güçte olduklarını belirterek şunları söyledi: "Biz bunları savundukça Sayın Müdürümüz ELİ çalışanlarını sadece kontrol şubeye dönüştürmek istiyor. Biz, çalışmak istiyoruz. Biz, açık ocaklarımızda üretim yapmak istiyoruz. Biz, kamyon alımı istiyoruz. Biz, işçi alımı istiyoruz. ELİ'ye sahip çıkmak Soma'ya sahip çıkmaktır. Biz de, bunu yapıyoruz. Sahip çıkmaya devam edeceğiz." Tamer Küçükgençay, Işıklar Atölye yerinde kalmazsa, Deniş tekrar üretimine başlamazsa, 11 milyon tonluk ihale iptal edilmezse basın açıklamalarına ve eylemlerine devam edeceklerini söyledi. İşçiler, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.