banner278

MADEN İŞ SENDİKASI SOMA'DA ÖRGÜTSÜZ İŞYERİ BIRAKMADI

Maden İş Sendikası ile Uyar Madencilik arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri mutlu sonla noktalandı. Son yapılan toplu sözleşme ile Soma'da örgütsüz işyeri kalmadığı belirtildi.

MADEN İŞ SENDİKASI SOMA'DA ÖRGÜTSÜZ İŞYERİ BIRAKMADI

MADEN İŞ SENDİKASI SOMA'DA ÖRGÜTSÜZ İŞYERİ BIRAKMADI

Maden İş Sendikası ile Uyar Madencilik arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri mutlu sonla noktalandı. Son yapılan toplu sözleşme ile Soma'da örgütsüz işyeri kalmadığı belirtildi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi'nin Uyar Madencilik'le toplu iş sözleşmesi tamamlandı. İki ay süren görüşmeler neticesinde Darkale Madencilik ile 600 işçiyi kapsayan bir toplu sözleşme imzalandı. Ege Bölgesi Şubesinde düzenlenen imza töreninde Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay, yönetim kurulu üyeleri İbrahim Emegen, Durmuş Yılmaz, Recep Kılıç, Hasan Çağman'ın yanı sıra Uyar Madencilik Genel Müdürü Cavit Namlıtürk ve İşletme Müdürü Hakan Sevinç de hazır bulundu. Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay imza töreni öncesi yaptığı konuşmada şöyle dedi: "Yönetime geldiğimiz 23 Aralık 2008'den bu yana Soma'da örgütsüz maden işçisi kalmasın diye mücadelemiz vardı. Son olarak Uyar Madenciliğe bağlı Darkale yeraltı ocağında da vermiş olduğumuz mücadele sonrası örgütlendik. Bu örgütlenme sonrası yetkiyi alıp, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başladık, yaklaşık 2 aydır süren görüşmeler sonrası bugün itibariyle Toplu İş Sözleşmemizi bitirdik. İlk defa sendikalı olma heyecanını Darkale çalışanlarıyla birlikte bizlerde yaşıyoruz. Çalışanlarımızın hak menfaatlerini artık bir sözleşme altına aldık." Küçükgençay, bundan sonra da mücadelenin üyelerin hak menfaatlerini artırırken, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uyan koşulları oluşturmak olduğunu söyledi.

TOPLU SÖZLEŞME ŞARTLARI
Küçükgençay, imzalanan toplu iş sözleşmesinin şartlarını da açıkladı. Buna göre, Toplu İş Sözleşmesi 2,5 yıllık olup ücretler birinci yıl ilk altı ay yüzde 7 ve diğer altı aylar gerçekleşen enflasyon (TÜFE) üzerinden yapılacak. Yemek parası günlük 1,5. TL, yakacak yardımı 2 tondan 3 tona çıkarıldı. Mevcut izinlerde artırıldı.

KOZA GRUBUNDA DA SÖZLEŞMELER TAMAMLANDI
Küçükgençay, Koza grubunda örgütlü oldukları Bergama Ovacık, Eskişehir Kaymaz ve Gümüşhane işyerlerindeki Toplu İş Sözleşme görüşmelerini 10 Ocak 2012 Salı günü tamamlayıp imza altına aldıklarını belirterek "O iş yerlerinde çalışan üyelerimize de hayırlı, uğurlu olsun, onlara da kazasız çalışmalar diliyoruz" dedi. Toplu İş Sözleşmelerinde ellerinden geleni yapan Uyar, Darkale müdürlerine ve Koza grubuna teşekkür eden Küçükgençay, şöyle konuştu: "Örgütlenmede ve Toplu İş Sözleşmelerinde şubemizden desteğini esirgemeyen başta Genel Başkanımız olmak üzere bütün Genel Merkez Yöneticilerine, Şube Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz."

SOMA MADEN İŞÇİSİNİN NELER YAPTIĞINI BÜTÜN ÜLKE GÖRDÜ
Tamer Küçükgençay, Maden İş Ege Bölgesi Şubesi olarak bu yıl üretim rekorları kıran, ülkenin ve T.K.İ.'nin önemli kömür üreticisi olan başta E.L.İ. Müessese Müdürü Hakkı Duran ve müdüriyetine, bu üretime çok büyük katkı yaparken üyelerin hak ve menfaatlerini geliştiren işçi sağlığına ve iş güvenliğine uyan örgütlü kuruluşumuz İmbat A.Ş.ve İşletme Müdürü Sayın Gökalp Büyükyıldız'a ve Soma Grubu Genel Müdürü Sayın Ramazan Doğru'ya hem üretim hem de kurumsal şirket oluşturdukları için teşekkür etti.

Tamer Küçükgençay, Soma maden işçisinin neler yaptığını bütün ülkenin gördüğünü belirterek "Buradan bütün maden emekçisi arkadaşlarımızı kutluyor kazasız belasız sağlıklı çalışma hayatı diliyoruz" dedi. T.K.İ.Genel Müdürü Mustafa Aktaş'ın yeni atandığını hatırlatan Küçükgençay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu atamayla gelen Sayın Genel Müdürümüz Mustafa Aktaş'a da başarılar diliyoruz. Sayın Genel Müdürümüzden Soma'nın beklentisi çok. Bunları kendisine şube olarak anlattık, Soma'ya geldiğinde de anlatacağız. Şu an acil olarak E.L.İ'ye kamyon alımı ve işçi alımı gereklidir. Bu talebimizi gerçekleştirmesini istiyoruz. Örgütlü olduğumuz özel sektörlerinde talepleri yerine getirilmelidir. O şirketlerimizde önlerini görürlerse çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini daha da ileri boyutlara çıkarabilir. Biz örgütlü olduğumuz iş yerlerine eşit ve adil olarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Örgütlenme mücadelemiz Soma'da çalışan bir tek işçi kalmayıncaya kadar devam edecek. Soma'nın sorunlarının çözümünde elimizden geleni yapacağız."

REZERV SIKINTIMIZ VAR
Uyar Madencilik Genel Müdürü Cavit Namlıtürk ise konuşmasında şunları söyledi: "Bizim işyerimizde diğer şirketler gibi her türlü emniyet tedbirleri alınıyor fakat dışarıdakiler örgütsüz işyeri olduğumuz için bu gözle bakmıyorlar. Hiç kimse inanmıyor. Örgütlü olmak her zaman avantaj olduğu gibi hem işçi hem de işverenler açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Sonuçta artık kamu kuruluşu özel sektör olayı yok artık devletin kalkınması ve devamlı üretimde bulunmak amacı var. Beraber her şeye ilerisi için neler yapılabilir birbirimizle mutabakat içerisinde daha iyi yerlere geleceğimize inanıyoruz. Bizim oranın şu anda en büyük sıkıntılarından biri rezerv konusu. Rezerv sıkıntımız var. Bu sıkıntıyı da ortak çalışmayla gidereceğiz diye düşünüyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.