KREDİ KARTI BORCU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 17 KAT ARTTI

MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay Başbakan Erdoğan'ın "kredi kartı almayın" çağrısını değerlendirdi. Akçay başbakanın bu çıkışının ekonomi yönetiminde düştükleri çıkmazın bir itirafı olduğunu belirtti.

KREDİ KARTI BORCU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 17 KAT ARTTI

KREDİ KARTI BORCU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 17 KAT ARTTI

MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay Başbakan Erdoğan’ın “kredi kartı almayın” çağrısını değerlendirdi. Akçay başbakanın bu çıkışının ekonomi yönetiminde düştükleri çıkmazın bir itirafı olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehit yakınları ve gazilere verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada “Hani şu kredi kartları falan filan diyorsunuz ya. Onları almayın. Onlara ödediğiniz para, sadece bir bankayı örnek vereceğim isim vermiyorum 600 trilyon bir yılda” açıklamasında bulunmuştu.

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren MHP’li Erkan Akçay Başbakan Erdoğan’ın bu açıklamasının,  hükümetin ekonomi politikalarının iflasının ispatı olduğunu belirtti. Hükümetin 10,5 yıldır vatandaşı borçlandırarak havuç-sopa politikası ile milletimizi kendi beklentileri doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını belirten Akçay “vatandaşlarımızın borçlarına yönelik uyarılarımız dikkate alınmadı. 10,5 yıldır artan borçluluk ekonomik ve sosyal patlama noktasına geldi. Başbakan bu ekonomi politikalarının sürdürülemeyeceğinin yeni yeni farkına vardı” dedi.

Akçay açıklamasında AKP döneminde bireysel banka kredisi ve kredi kartı kullanımındaki artışın bilinçli bir tercih olarak hükümetin borçlanma yoluyla vatandaşlarımızı teslim alma gayretinin bir yansıması olduğuna dikkat çekti. AKÇAY hükümetin bu strateji ile havuç-sopa oyununu oynadığını, faizler üzerinden vatandaşlarımızı tehdit ederek siyasi rant alanı oluşturmaya çalıştığını söyledi.

“BORCUNU ÖDEYEMEYENLERİN SAYISI 17,8 KAT ARTMIŞTIR.”

Akçay açıklamasında kredi kartı kullanımı ve vatandaşlarımızın borçluluğuna ilişkin rakamlara da yer verdi: “2002’de kredi kartı sayısı 15,5 milyondu. 2013 yılı Nisan ayı itibariyle kredi kartı sayısı yüzde 264’lük artışla 56,4 milyona ulaşmıştır. Kredi kartı kullanım tutarı 2002’de 4,1 milyar TL iken 5 Temmuz 2013 itibariyle 76,2 milyar TL’ye yükselmiştir. 10,5 yılda 18,5 kat artış yaşanmıştır. Yine kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 2002’de 26 bin 911 iken 2012’de bu rakam 481 bin 76 olmuştur. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerdeki artış 17,8 kattır. Mayıs 2013 itibariyle kredi kartı borcunu ödeyemediği için takibe alınan kişi sayısı 2 milyon 677 bin kişidir.”

“KAZANCIN YARISI BORÇ ÖDEMEYE AKTARILIYOR”
İktidarın yanlış ekonomi politikalarının sonucunun vatandaşlarımızın borçluluk rakamlarında görüldüğünü belirten Akçay Türkiye’de hanehalkı borçluluğunun AKP hükümetleriyle birlikte çok büyük artış gösterdiğini ifade etti. 2002’de 6,7 milyar TL olan hanehalkı borçluluğunun 2012’de 47,7 kat artarak 299,9 milyar TL’ye yükseldiğine dikkat çeken AKÇAY hanehalkı borucunun harcanabilir gelire oranında da 10 yılda 10,7 kat artış olduğu ifade etti. AKÇAY hanehalkının 2002’de her 100 TL’lik kazancının 4,7 lirasını borca yatırdığını ancak bu rakamın 2012’de 50,7 TL’ye yükseldiğini, diğer bir ifadeyle vatandaşlarımızın kazançlarının yarısından fazlasını borç ödemeye aktardığını belirtti.
Hanehalkı faiz ödemelerinin harcanabilir gelire oranındaki artışa da dikkat çeken Akçay bu oranın 2002–2012 döneminde yüzde 1,7’den yüzde 5,7’ye yükseldiğini ifade etti.

“HÜKÜMETİN KREDİ KARTI KONUSUNDA KAFASI KARIŞIK”

MHP’li Akçay açıklamasında kredi kartı kullanımına dair hükümet içerisindeki farklı sesleri de gündeme getirdi. Akçay Başbakan’ın “almayın” dediği kredi kartları için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın övgüler dizdiğini belirtti.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 11 Ocak günü twitter’dan “Kredi kartı kullanımı yaygınlaştıkça kayıtdışı ekonomi azalır” açıklamasının kredi kartı kullanımını teşvik edici bir söylem olduğunu belirten Akçay Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın bu teşviki itiraf ettiğini belirtti: “Başbakan Yardımcısı Ali Babacan 15 Haziran 2009 günü şöyle demiştir: “Kredi kartı bir ödeme ve nakit kullanım aracıdır. Kredi kartı nakit para taşımanın risklerini ortadan kaldırmakta ve ekonomik faaliyetlerin kayıt altına alınmasında önemli bir işlev icra etmektedir. Biz, kredi kartı kullanımın teşvik ediyoruz. Kredi kartı kullanımının daha da yaygınlaşması, genel ekonomik çerçevede uygun olacaktır.”

Başbakan ve bakanlar arasındaki farklı açıklamaların hükümetin kredi kartı kullanımına dair kafasının karışık olduğunu gösterdiğini belirten Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Başbakan’ın önce faiz lobisi, şimdi de kredi kartı çıkışları ekonomi yönetimindeki çıkmazı göstermektedir. Faiz lobisine ilişkin şu ifadeler Başbakan Erdoğan’a aittir: ‘Bizim karşımıza geldikleri zaman 'Sizin zamanınızda 5 kat daha zengin olduk' diyenler, işte bugünlerde bizle uğraşmaya başladılar.’ Başbakanın bu ifadesi faiz lobisi ile ilişkilerinin bir itirafıdır. 10 yıldır faiz lobisiyle AKP’nin ve başbakanın yedikleri içtikleri ayrı gitmemiştir. Aralarındaki ilişkinin boyutu o kadar ileridir ki faiz lobisi kendilerini 5 kat zengin eden başbakana pişkinlikle teşekkür etmişlerdir. Kredi kartı açıklaması da benzer bir sürecin ürünüdür. 10,5 yıldır vatandaşlarımızı bankalar karşısında mağdur eden hükümet çözümü kredi kartı almamakta aramaktadır. Oysa bu bir çözüm değil, sorunu daha karmaşıklaştıracak bir adımdır. Hükümet vatandaşlarımızın borçluluğunu ekonomiye yönelik yapısal tedbirlerle çözüme kavuşturmalıdır. Vatandaşlarımızın bankaların boyunduruğundan çıkarılmalıdır. Başbakanın sorunlu bir durumdan şikayet etmeye hakkı yoktur. Başbakanın görevi sorunlara çözüm bulmaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.