KOZAKÇIOĞLU'NUN ÖLÜMÜNDE CİNAYET ŞÜPHESİ

Hayri Kozakçıoğlu soruşturmasında ilk rapor hazırlandı. Silah üzerinde parmak izi çıkmadı. Bu yüzden intihar olduğuna ilişkin delile ulaşılamadı. Manisa doğumlu olan Kozakçıoğlu, Çiller'in kara kutusu olarak biliniyordu.

KOZAKÇIOĞLU'NUN ÖLÜMÜNDE CİNAYET ŞÜPHESİ

KOZAKÇIOĞLU'NUN ÖLÜMÜNDE CİNAYET ŞÜPHESİ

Hayri Kozakçıoğlu soruşturmasında ilk rapor hazırlandı. Silah üzerinde parmak izi çıkmadı. Bu yüzden intihar olduğuna ilişkin delile ulaşılamadı. Manisa doğumlu olan Kozakçıoğlu, Çiller'in kara kutusu olarak biliniyordu.

OHAL Valisi ve DYP eski Milletvekili Hayri Kozakçıoğlu'nun ölümünün üzerindeki sır perdesi, daha da kararmaya başladı. 23 Mayıs'ta Sarıyer'deki villasında kalbine isabet eden tek kurşunla ölen Kozakçıoğlu'nun "İntihar mı ettiği, yoksa cinayete mi kurban gittiği" yönündeki soruşturmada ilk rapor hazırlandı. Kozakçıoğlu'nun ölümü üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, valinin eli ve silahı üzerindeki el svabı incelemeye alınmıştı. Bu konuyla ilgili savcılıkça görevlendirilen ilgili bilirkişi bir rapor hazırladı. Savcılığa ulaştırıldığı öğrenilen rapora göre; "silahın dış yüzeyinin iz bırakmayan bir yapıda olduğu, barut izinin silahın üzerine bulaşmadığı, silah üzerinde herhangi bir el izi bulunamadığı" belirtildi. "Bu nedenle silah üzerinde Kozakçıoğlu'nun el svabının çıkmadığı" bildirildi.

DELİL YOK

Raporda ayrıca, Kozakçıoğlu'nun "Vücudunda bulunan kurşunun, yanındaki silaha ait olduğu" da yer aldı. Bu ilk rapora göre Kozakçıoğlu'nun intiharına ilişkin delil bulunamadı. Şimdi gözler, Adli Tıp Kurumu'nun vereceği rapora çevrildi. Savcılık, Adli Tıp'ın ölümün, intihar mı yoksa cinayet mi olduğuna ilişkin vereceği raporu bekleyecek...

ÇiLLER'iN KARA KUTUSU OLDU

OHAL Valiliği sonrası İstanbul'a atanan Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995'te görevini Tansu Çiller'in isteği üzerine noktaladı. Kozakçıoğlu 1995'te DYP'den milletvekili olarak siyasete adım attı. İki dönem milletvekilliği yapan Kozakçıoğlu, 4.5 yıl kaldığı OHAL Valiliği'nde bölgede yapılan operasyonlar, köy boşaltmalar ve faili meçhullerle ilgili bilgisinin olması nedeniyle 'Çiller'in kara kutusu' olarak suskunluğunu sürdürdü.

MANİSA’DA DOĞDU

Hayri Kozakçıoğlu 1938 yılında Manisa Alaşehir'de doğdu. İlk ve Ortaokulu Alaşehir’de, lise öğrenimini ise İzmir’de yaparak 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1955 - 1959 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlayarak 1959 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliğine ve daha sonra Başmüfettişliğe atandı.

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliğine atanan Kozakçıoğlu Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980‘den sonra Adana Valiliğine atandı.. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başladı.  Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987‘de Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne (OHAL)  atandı. 19 Ağustos 1991 tarihinde ise İstanbul Valiliğine atandı.

1 Eylül 1993 tarihinde basında yer alan haberlerde  Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiği ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü. Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995'de görevini Rıdvan Yenişen'e devretti. 20 ve 21. dönem İstanbul milletvekiliği yapan Kozakçıoğlu evli ve 3 çocuk babasıydı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.