KÖY YOLU SEL OLUP AKTI

Soma'ya bağlı Deniş köy yolu üzerinde meydana gelen heyelan ulaşımı aksatırken, Soma Elektrik Üretim A.Ş'ye kömür taşıyan nakliye bantlarını da toprak altında bıraktı. Yol üzerine şerit çekildi.

KÖY YOLU SEL OLUP AKTI

KÖY YOLU SEL OLUP AKTI

Soma'ya bağlı Deniş köy yolu üzerinde meydana gelen heyelan ulaşımı aksatırken, Soma Elektrik Üretim A.Ş'ye kömür taşıyan nakliye bantlarını da toprak altında bıraktı. Yol üzerine şerit çekildi.

Zeminin yumuşaklığı ve yağış nedeniyle meydana gelen heyelan olayında bu yolu kullanan Yırca, Deniş, Tekeliışıklar, Çerkezsultaniye, Bozarmut köylerinin köy yolu ulaşıma kapanırken, ELİ Müessese Müdürlüğü'nün Deniş ocaklarından SEAŞ'a sağladığı kömür nakliye hattı zarar gördü. Heyelan olayının trafik akışının olmadığı saatlerde oluşması olası can kayıplarını önledi. Deniş ve çevre köylerin Soma ile olan ulaşımı alternatif yollar olan Tekeli Işıklar ve Bayat köylerinden sağlanıyor. Bölgede heyelan nedeniyle toprak hareketi hâla devam ediyor.

Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş olay sonrasında acil eylem planı için daire amirleri ile bir araya geldi. Jandarma Garnizon Komutanı J.Bnb. Adem Şen, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir, SEAŞ Genel Müdürü Halil Çıtak, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, Soma Orman İşletme Şefi Gökhan Şahin, İl Genel Meclisi Yol komisyonu üyeleri, Maden İş Sendikası Soma Şubesi Başkanı Tamer Küçükgençay ve yönetim Kurulu üyeleri, Tes-İş Sendikası Başkanı Bedri Demirarslan, Köy Muhtarı Adil Yörük ve mühendislerden oluşan heyet heyelan bölgesinde inceleme yaptı. Heyelan nedeniyle yaklaşık iki milyon metreküplük bir toprak atığının yolu kapladığı ve SEAŞ'a kömür taşıyan nakliye bantlarının üzerini de kapattığı tespit edildi.

Toprak hareketlerinin devam ettiğini belirten Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, köy yolları ve SEAŞ üretimi için gerekli nakliye hattının bir an önce açılması ve alternatif çalışmaların hazırlanması gerektiğini belirtti.  ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, üretim için gerekli kömür taşımacılığını sağlayacak yolun ivedilikle açılması gerektiğini belirterek yapılacak alternatif ulaşım çalışması ile ilgili olay gününden bu yana 3 iş makinesi ile heyelan bölgesinde çalışma yapıldığını söyledi. Duran, toprak hareketinin devam ettiğini anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Olay gününden sonra burada ekiplerimiz çalışmalarına başlamışlardı ancak toprak hareketinin devam etmesi ve tehlikeli bir boyuta gelmesi nedeni ile çalışmalarımıza ara verdik. Mühendislerimiz ile şu an ölçüm çalışmaları yapılıyor. Bu alanda alternatif olacak hem köylülerin hem de ELİ Müessese Müdürlüğünün kullanacağı bir yol çalışması yapılmalıdır."

SEAŞ Genel Müdürü Halil Çıtak da, heyelan nedeniyle SEAŞ Termik Santrali'ne kömür taşıyan nakliye bantlarının toprak altında kaldığını ifade ederek şunları söyledi: "İlk tespitlerimize göre heyelan bölgesinde santralimize kömür taşıyan 300 metrelik nakliye bant ağı toprak altında kaldı. Genel Müdürlüğümüz üretim için gerekli kömür ihtiyacını şu an kamyonlar aracılığı ile karşılıyor."
Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, Jandarma Garnizon Komutanı J.Bnb. Adem Şen ve Orman İşletme Şefi Gökhan Şahin ile birlikte harita üzerinde ulaşım ağını sağlayacak yol güzergahları üzerinde tespitler yaptı. Kaymakam Karataş, Deniş köyü ve bu yolu ulaşım amacı ile kullanan köylerin alternatif yol güzergahı olan Bayat üzerinden ulaşımlarını sağladıklarını belirtti. Heyelan bölgesinde yapılacak çalışmalar konusunda ise teknik personelin yapacağı ölçümler sonrasında çalışmaların başlayacağını anlatan  Karataş, şöyle konuştu: "Heyelan olan bölgede toprak hareketi devam ediyor. Bu alanda jeolojik etüt yapılmalı. Hem köylü vatandaşlarımızın ulaşımı hem de SEAŞ ve ELİ müessesemizin kömür nakliyesi için kullanılacak alternatiflerin belirlenmesi için sağlıklı bir durum raporu hazırlanmalıdır. Biz, Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği kanalı ile gerekirse yeni bir yol yapımını programa aldırabiliriz. Ama öncelikle elimize sağlıklı bir durum raporunu almalıyız. Hazırlanacak rapor doğrultusunda gerekli çalışmalara başlanacaktır. Öncelikli olarak buradaki ulaşım Bayat Çavdır arasından sağlanmaktadır. Bölgede ayrıca orman yolu açılması ile ilgilide çalışmalarımız başladı. Heyelan olayında sevindiğimiz tek nokta can kaybı olmamasıdır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.